Pasak R. Čėsnos, tokių skelbimų atsiradimas gali reikšti du dalykus.
„Arba tai telefoninių sukčių bandymas uždirbti neteisėtai pinigų, arba kitas variantas – tokiu būdu prieš daugelį metų vykdavo prekyba kapavietėmis, tiesiog būdavo skelbimai, elementariausiai ateina ir perrašo kažkam kitam, perduoda kaip atsakingam asmeniui kapavietę, atsiskaito ir viskas“.
Tačiau laikai pasikeitė, ir R. Čėsna pabrėžia, kad jeigu tai ne žmonės, nežinantys dabartinių taisyklių bei nesuvokdami bando pasipelnyti senais būdais, tai vienareikšmiškai bus sukčių darbas.
„Mes labai griežtai žiūrime į šį [perrašymo] veiksmą ir jis yra vykdomas tik pagal giminystės ar santuokos ryšį, taip kad atsivesti kažką už rankos ir perrašyti – nėra jokių šansų. O parduoti yra visiškas absurdas, taip tikrai neįvyks ir jeigu kažkas galvoja, kad tokiu būdu galima įsigyti, tai iškart nuraminu – saugokite pinigus, nedalinkite jų, nes atidavę juos iškart prarasite“, – perspėja vyras.
Žmonių bandymai apeiti sistemą
Šiais laikais kapavietė negali būti parduodama, paveldima, perduodama, atiduodama ar mainoma, o visi tokie bandymai baigiasi nesėkmingai. Įmonės direktorius teigia, kad iki šiol pasitaiko įvairiausių prašymų, o atmetus prašymą – pasipiktinusių žmonių.
„Prašymų būna įvairiausių – perduoti kapavietę kaimynui, nes labai gerai sugyveno, arba, kaip teigia, sugyventiniam. Tai tuo ir baigiasi, jie užpildo anketą, o joje yra labai aiškiai parašyta – prašoma nurodyti giminystės ryšį. Tad toje vietoje jie nelabai ką gali nurodyti“, – sako R. Čėsna.
Galutinį verdiktą nusprendžia pats direktorius, taigi, kaip jis teigia, daugelis anketų iki jo net nenukeliauja. Žmogui nesutinkant su atmetamu prašymu, jis gali teikti papildomą prašymą direktoriui, tačiau ši paslauga – mokama, ir jos kaina siekia 20 eurų.
„Būna, kad iš mūsų prašo raštiško paaiškinimo, šituo klausimu yra sukurtas net šabloninis atsakymas, kur labai nedaug ką reikia įrašyti, kad jį išsiųsti. Ir mes iš karto atsakome, kad neatitinka prašymas Vyriausybės nutarimu nustatytos tvarkos“, – teigia R. Čėsna.
Ar gali būti baudžiama už bandymus parduoti kapavietes?
Nors bandymas parduoti kapavietę gali atrodyti rimtas nusižengimas, teisiškai tai gali būti ne taip lengva bausti. R. Čėsna pabrėžia, kad kapinių tarnyba neturi teisinių įgaliojimų bausti už tokius veiksmus, o skelbimo įdėjimas nėra traktuojamas kaip nusikaltimas.
Jo teigimu, tokie bandymai parduoti kapavietes dažniausiai ir baigiasi ties skelbimo įdėjimu, nes galimybės įgyvendinti tokį sandorį nėra. Kapavietės skiriamos tik laikantis teisinių reikalavimų ir griežtai kontroliuojant šį procesą.
„Mes patys neturime baudimo galios, bet niekas nenubaus už neįvykusį galimą nusikaltimą. Jis neįvyks, nors ir įdėtas skelbimas, maža ką jis ten įdėjo. Jeigu tai nėra grasinimai ar susidorojimas, tai ties ta vieta ir baigiasi“, – aiškina vyras.
Pasak R. Čėsnos, žmonės turi būti budrūs ir nepasitikėti tokiais skelbimais bei nepervedinėti pinigų. Jeigu sukčiai gaus pinigus, šį nusikaltimą jau spręs policijos pajėgos.
„Iš esmės kapavietės yra suteikiamos nemokamai, visa kita, kur atsiranda pinigai, jie ir yra nelegaliai, tik pažeidžiant esamas taisykles“, – perspėja vyras.
Nelegalūs praeities sandoriai ir vietos trūkumas: „Buvo užlaidoti net takai“
Anksčiau kapaviečių pardavimas buvo kur kas dažnesnis reiškinys, ypač kai Kaune trūko kapaviečių vietų. Pasak R. Čėsnos, laikotarpis, kai mieste buvo problema su kapinių plėtra, sudarė terpę nelegaliems sandoriams.
„Buvo laikas, kai Kaune buvo problematiška su kapavietėmis. Buvo gerokai užtrukęs kapinių detalaus projekto vertinimas ir visa procedūra. Dėl to buvo leista, kad Karmėlavos kapinėse užlaidotų net takus, nes nebuvo kur laidoti“, – pasakoja jis.
Šiais laikais situacija gerokai pasikeitė. Pasak R. Čėsnos, Kauno kapinių plėtra vyksta greitai ir vietos užtenka visiems, kurie nori laidoti artimuosius.
Kauno kapinių vadovas juokauja, kad pagal dabartinę tendenciją, plėtros zonos užteks dar 300 metų į priekį.
Kapavietė skiriama nemokamai
Taip pat kapinių direktorius pabrėžia, kad kapavietės skiriamos nemokamai, tereikia pateikti mirties liudijimą ir prašymą palaidoti.
„Mes netaikome ir jokių teritorinių apribojimų ir mes nereikalaujame prisiregistruoti Kaune, kad būtų palaidotas Kauno kapinėse, tad jokių problemų nėra“, – aiškina jis.
Jo manymu, laidojimo ribojimai pagal teritoriją yra diskriminaciniai: „Tokie pat apribojimai kaip ir pagal rasę, spalvą ar tikėjimą, pas mus tokių dalykų nėra“.
Vis dėlto, yra galimybė pasirinkti ir mokamas kapavietes. Šios kapavietės, R. Čėsnos teigimu, yra tam tikrame investiciniame kvartale, kuriame yra parengta visa reikalinga infrastruktūra, o žmogui belieka tik palaidoti ir pastatyti norimą paminklą.
„Ten yra kvartalas, kurį galima pasirinkti, bet visiškai šalia yra viešosios kapinės, kur žmogus be tų parinktų infrastruktūros elementų gali laidoti visiškai nemokamai, čia jau pasirinkimo laisvė“, – sako vyras.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!