REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antra karo Ukrainoje diena ir Rusijos teroras. Chersone gyvenanti lietuvė pasakoja apie okupantų šaudomus civilius ir gatvėse gulinčius jų kūnus. Prie iš išvažiavimo iš Charkovo apšaudyta šeima bei naktį iš Dnepro ligoninės į rūsius teko nuo bombardavimo evakuoti ką tik gimusius kūdikius.

Antra karo Ukrainoje diena ir Rusijos teroras. Chersone gyvenanti lietuvė pasakoja apie okupantų šaudomus civilius ir gatvėse gulinčius jų kūnus. Prie iš išvažiavimo iš Charkovo apšaudyta šeima bei naktį iš Dnepro ligoninės į rūsius teko nuo bombardavimo evakuoti ką tik gimusius kūdikius.

REKLAMA

Savo ruožtu iš Ukrainos nuo karo bėgantys lietuviai stringa kilometrinėse eilės, o daugybė sieną pasiekusių ukrainiečių apgręžiami ir siunčiami kautis už tėvynę. Žmogaus, kuris nespėjo pabėgti iš Chersono, kūnas guli tiesiog gatvėje. Panašus likimas vos neištinka ir šeimos su mažamete. Apšaudomi žmonės nežino, ar išgyvens: „Aš gimiau Andrėjumi. – Gulkite ant žemės. Ša. Gulk ant žemės, gulk ant žemės su Ieva.“

Tenka raminti mergaitę. „Ša, Ieva, ša, kentėk, zuikuti, prašau. Dar truputį.“

„Labai baisi situacija, nes naktį vyko žiaurios kovos ir yra aukų. Yra video, galiu atsiųsti. Tokie kadrai, kurie kalba daugiau nei žodžiai“, – sako lietuvių draugijos atstovė Natalija Danutė Bimbiraitė.

REKLAMA
REKLAMA

Moteris sako, kad okupantai Chersone ir jo apylinkėse sėja terorą.

„Naujojoje Kachovkoje tiesiog iš automatų šaudo žmones rusai. Gatvėse – žuvusiųjų kūnai. Centrinį turgų naktį susprogdino ir padegė. Pas pažįstamus žuvo šeima. Ir vaikai“, – pasakoja N. D. Bimbiraitė.

REKLAMA

Ir mūsų pokalbio metu moteris tvirtina girdinti rusų tankus. Mūšiai tęsis ir Natalija yra pasiruošusi bet kurią minutę slėptis.

„Privatūs, vienaaukščiai namai ir pas draugus yra rūsiai. Mašina šalia. Slėpsimės rūsiuose. Tai viskas, ką mes galim padaryti“, – kalba N. D. Bimbiraitė.

Sukrečiančiame vaizdo įraše iš Charkovo prie išvažiavimo iš miesto jauną merginą su tėvais vakar apšaudė okupantai. Jiems mirus, merginai belieka melstis dėl savo gyvybės: „Mano tėvai buvo brangiausia, ką aš turėjau. Aš už viską dėkinga. Jei man nepavyks išgyventi…“

REKLAMA
REKLAMA

O kol praėjusią siaubo naktį Kijeve tūkstančiai sostinės gyventojų saugodamiesi nuo okupantų smūgių, leido sausakimšuose metro stočių požemiuose, mažyliai iš Dnepro ligoninės buvo evakuoti į požemines slėptuves. Visgi siaubo naktį Ukrainoje keičia siaubo diena, ypač Kijeve. Ukrainiečiai nežino, kiek Kijevas atsilaikys.

„Tiesą sakant, tos bemiegės naktys – pora bemiegių naktų – toks kaip… nežinau… Tokia savijauta nesvarumo. Jos apsakyti neįmanoma…“, – kalba lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Makarova.

Visgi lietuvių bendruomenės Ukrainoje pirmininkė sako, kad iš Kijevo nesitrauks.

„Kol kas čia. Kol kas čia. Ir, tiesą pasakius, nesinori išvažiuoti. Yra pasitikėjimas kariuomene. Kovoja vyrai“, – sako D. Makarova.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau moteris bijo, kad Ukrainą iš politinio žemėlapio ištrinti norinčio V. Putinio kariuomenė, įžengusi į Kijevą, surengs tikras skerdynes. Ir paryčiais Kijeve apšaudyto daugiabučio vaizdai siaubu paženklins visą miestą.

„Blogiausias scenarijus gali būti ne šitos grupuotės, su kuriomis galima susitvarkyti, kurios eina, bet jeigu jie pradės šaudyti raketomis. Vadinamosios sparnuotosiomis raketomis. Jie dabar gali pradėti leisti bet kur tas raketas, nežiūrint civiliai ar ne… Leisti bet kur. Ir čia yra baisiausia“, – pasakoja D. Makarova.

Savo ruožtu prezidentas Volodymyras Zelenskis meta  didelį akmenį ant Vakarų lyderių sąžinės už tai, kad jie leidžia diktatoriui trypti Ukrainą.

REKLAMA

„Šiandien – kaip ir vakar – vieni giname savo šalį. Pačios galingiausios pasaulio jėgos viską stebi iš tolo. Paklausiau 27 Europos Sąjungos lyderių, ar Ukraina bus NATO. Paklausiau tiesiai – visi bijo, niekas neatsako. Bet mes nebijome nieko. Nebijome ginti šalies, nebijome Rusijos“, – teigia V. Zelenskis.

Dieną prieš Rusijos įsiveržimą Ukrainoje lankęsis Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Ukraina kovoje ne viena.

„Ukraina nori labai aiškios, kategoriškos, besąlygiškos paramos visais klausimais ir ES tikrai yra pasirengusi tokią paramą suteikti, bet laikas tiksi labai greitai. Tas laiko horizontas labai greitai siaurėja ir dėl to turbūt atsiranda nekantrumo arba, kaip jūs sakote, nusivylimo požymių“, – sako G. Nausėda.

REKLAMA

Savo ruožtu Ukrainą ir toliau masiškai palieka žmonės – ir ukrainiečiai, ir ten vis dar esantys Lietuvos piliečiai. 15min.lt žurnalistas Vidmantas Balkūnas, prieš pora dienų patekęs į civilių apšaudymą Donecko srities Novonativkos mieste, jau keliauja į Lietuvą. Dirbti Ukrainoje nebesaugu.

„Mes dabar jau maždaug para laiko kelyje. Judam nuo Zaporožės iki Lenkijos sienos. Per parą nuvažiavome gal 800 km, kas yra maždaug daugiau nei tris kartus lėčiau nei įprasta“, – sako V. Balkūnas.

Anot žurnalisto, iš Ukrainos juda tūkstantinė automobilių kolona.

„Tarkime, dviejų eismo juostų kelias, kur iš to kelio pasidarė viena plati upė ir tos mašinos bando bet kaip pravažiuoti ir pasiekti. Tai tas vaizdas dar 400 km iki sienos. Pora žmonių mačiau, kurie netekę kantrybės pasiėmė daiktus ir pradėjo eiti pėstute. Nežinau, kur jie eis ir koks jų tikslas…“ – pasakoja V. Balkūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užsienio reikalų ministerija skelbia, kad Ukrainoje šiuo metu yra maždaug apie 3000 Lietuvos piliečių. Iš šalies bėga ir Kijeve gyvenęs ekonomistas Adomas Audickas.

„Buvo dalis atkarpos 15 kilometrų važiavom 4 valandas. Automobiliai visi traukia į vakarus 95 procentai, tik 5 procentai važiuoja į rytus. Autostrada važiuoja priešpriešine puse, tai naktį nebuvo labai malonu vairuoti“, – sako A. Audickas.

Šiuo metu jis bando kirsti Rumunijos sieną ir sako, kad laukti reikės 7–8 valandas.

„Jaučiuosi gal kiek keistai arba nekeistai. Sakykim, kiek naiviai, kad neįvertinau situacijos rimtumo. Vis tiktai pervertinau tiek racionalumą V. Putino, tiek žmogiškumą. Tikrai nesitikėjau, kad toks dalykas gali įvykti“, – kalba A. Audickas.

Jungtinės Tautos skelbia, kad Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą, maždaug 100-ui tūkstančių žmonių teko palikti namus ir ieškoti saugesnio prieglobsčio pačioje Ukrainoje. O karo pabėgėliais jau tapo keli tūkstančiai ukrainiečių. Visgi ne visi Ukrainą palikti gali net ir pasiekę sieną su kitomis šalimis. 18 – 55-erių vyrai apgręžiami ir siunčiami kautis dėl Ukrainos laisvės ir nepriklausomybės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų