• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

Gydytojo priimamasis

Ką daryti, kad nevargintų nuospaudos

"Smarkiai kenčiu dėl nuospaudų, - skundžiasi Paulina D. iš Klaipėos rajono. - Nors stengiuosi ir vaistais tepti, bet per darbus kartais pamiršti, o jos vis tiek atauga, ir gana. Sako, kad galima išoperuoti. Ar po to jau nebeturėsiu vargo? Ar operacijos mokamos, kur jas daro, kur kreiptis?"

REKLAMA
REKLAMA

Dažniausiai nuospaudų atsiranda pavasarį ir vasaros pradžioje, kai organizmui ypač trūksta vitamino A, tačiau yra žmonių, kuriems nuospaudų būna nuolat, nepriklausomai nuo metų laiko. Nuo ilgo trynimo odos raginis sluoksnis sustorėja ir sutrūkinėja. Savarankiškai pašalinti nuospaudos branduolį pavojinga - galima sukelti infekciją, tad geriau kreiptis į gydytoją.

REKLAMA

Jei nuospaudų jau yra

1. Nedelsiant apsilankyti pedikiūro kabinete - dar neįsisenėjusios nuospaudos bus nesunkiai pašalintos, o kartu bus apžiūrėta pėda, bandant atsakyti į klausimą, kodėl ta nuospauda atsirado būtent toje vietoje. Pašalinus nuospaudą, reikėtų bent savaitę dvi nebedėvėti tų pačių batų - tegul visiškai atsigauna pažeistos vietos oda. Liaudiškos priemonės dažnai būna efektyvios, bet ne visada gali padėti. 2. Vaistinėse yra platus pasirinkimas nuospaudas šalinančių priemonių. Pagrindinis jų komponentas yra salicilo rūgštis, kuri tirpdo suragėjusias ląsteles. Preparatai yra tepalų, pleistrų, mikstūrų pavidalo. Kadangi juose yra didelė koncentracija salicilo rūgšties, stenkitės jų nenaudoti sveikos odos srityje. Beje, nepamirškite pakeisti avalynės. Reikėtų bent porą savaičių nedėvėti tų pačių batų. 2. Jei nuospauda yra jau daug mėnesių ar net metų, ko gero, pagelbėti galės tik chirurgas. Neilgą ir neskausmingą operaciją gali atlikti bet kuris chirurgas bet kurioje ligoninėje. Po keleto dienų iš žaizdelės reikėtų išimti siūlus. Jei tai valstybinė ligoninė - operacija nemokama, o jei kreipsitės privačiai - tuomet teks patuštinti savo kišenę. 3. Jei nuospaudos atsiranda vis toje pačioje vietoje, paprastai kalti būna ne batai, o pati pėda. Reikėtų atsiminti, kad pakartotinai atsirandančios nuospaudos visada nurodo pėdos problemą ir todėl reikėtų ilgai nelaukus apsilankyti pas ortopedą, užuot pakartotinai šalinus nuospaudas ir vėl leidus joms susidaryti.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl ko atsiranda skausmingos nuospaudos

Dažniausia priežastis - "plaktukiniai" pirštai. Nuospaudos atsiranda ties sulinkusių pirštų sąnariukais dėvint net ir gana minkštą, kokybišką avalynę. Gydymas - chirurginis pirštų ištiesinimas. Kita dažna priežastis - iššokę kauliukai. Nuospaudos atsiranda šone ties pirmo piršto pagrindu ir neretai pade (dėl pėdos suplokštėjimo ir išplatėjimo) ar ant deformuoto, iškreipto piršto. Gydymas - chirurginis pėdos deformacijos ištaisymas. Ypač skausmingos nuospaudos būna ant mažojo pirštelio esant jo iškrypimui. Nuospaudos gali formuotis bet kurioje pėdos vietoje dėl netaisyklingo pėdos apkrovimo sergant ne tik pėdos, bet ir čiurnos, kelio, klubo sąnarių ar net stuburo ligomis, taip pat esant jų potrauminėms bei senatvinėms deformacijoms. Gydymas gana individualus - nuo įvairių įdėklų į batus, tarpupirščius ir pan. iki įvairių reabilitacinių procedūrų bei chirurginių kaulų ar sąnarių korekcijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Geriausia išeitis - profilaktika

Tai lengva pasakyti, tačiau sunku padaryti. 1. Renkantis avalynę, nepatingėti apsiauti abu batus ir gerokai pažingsniuoti po parduotuvę, paskui ramiai pastovėti bent kelias minutes vienoje vietoje, kol bus įsitikinta, kad tie batai tikrai ne per maži ir kad jie tikrai tinka kojoms. Pirkti batus geriau antroje dienos pusėje - rytais pėdos būna šiek tiek mažesnės - ir niekada nesitikėti, kad batai prasitampys. Gal ir prasitampys, bet kol tai įvyks, kažin ar nebus sužalota pėda. 2. Batus sportui (ypač bėgimui) reikėtų rinktis tokio dydžio, kad didysis pirštas jokiu būdu nesiremtų į bato galą, t.y. pirkti šiek tiek per didelius. Antraip jau po pirmo kroso teks atsisveikinti su nagu arba bent jau kęsti nemalonų piršto skausmą. 3. Renkantis avalynę turistiniams žygiams, kelionėms į kalnus, būtina apsimauti storas frotines arba vilnones kojines. Turint omenyje, kad antroje žygio dienos pusėje praktiškai visada koja padidėja bent vienu dydžiu, batus reikėtų pirkti vienu dydžiu per didelius, na ir, žinoma, prieš išvykstant į kelionę, pranešioti juos namuose.

Tuo pačiu metu patartina vartoti vitaminus. Pirmiausia - retinolį (vitaminą A). Jo daug yra gyvūnų kepenyse, žuvies taukuose, kai kuriose daržovėse. Svarbiausia - ieskokite nuospaudų priežasties ir neleiskite joms įsisenėti!

Paruošė Sandra Bytautienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų