• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Spuogai. Ar įmanoma jų išvengti?

Viktorijai - jau per keturiasdešimt, tačiau nuo jaunystės niekaip nepavyksta atsikratyti iki gyvo kaulo įgrisusių spuogų. Jie, ypač gausiai nuberiantys veidą (nors pakankamai daug ir ant rankų, krūtinės, nugaros), itin vargina šiltuoju metų periodu, vasarą... Moteris kasmet apsilanko keliuose kosmetikos ar odos ligų kabinetuose, nemažai pakloja už specialistų konsultacijas bei skirtas gydomąsias procedūras, tačiau rezultato, galima sakyti, jokio... Anot Viktorijos, trumpam odos būklė gal kiek ir pagerėja, tačiau nustojus tepti brangius kremus ar tepaliukus, oda greitai vėl tampa nepakenčiama. Visi medikai, pas kuriuos konsultavosi Viktorija, patvirtino, jog ją vargina jaunatviniai (paprastieji) spuogai. Tokių spuogų gydymas, kaip žinia, reikalauja ir begalinės kantrybės bei laiko (spuogai sunkiai pasiduoda gydymui, probleminei odai būtina ideali priežiūra), ir daug pinigų (kosmetologinės procedūros ir tarybiniais laikais buvo mokamos, o dabar yra ypač brangios; labai daug kainuoja ir kokybiškos odos priežiūros priemonės - losjonai, tonikai, kremai, kaukės ir t. t.).

REKLAMA
REKLAMA

Kaunietė kosmetologė Elvyra Venckienė patvirtino, kad tokių kaip Viktorijos nusiskundimų turi dauguma į ją besikreipiančių įvairaus amžiaus moterų. Ir nors esą paprastieji spuogai dažniau vargina jaunimą (ypač brendimo laikotarpiu), kaip matyti, panašių problemų kyla ir vyresnio amžiaus žmonėms. Jaunatvinių spuogų atsiradimą vyresnio amžiaus moterims medikai linkę sieti su hormonų pusiausvyros organizme pokyčiais (moteriškųjų ir vyriškųjų hormonų santykio organizme kitimu).

REKLAMA

Jaunatviniai spuogai atsiranda padidėjus riebalų liaukų sekrecijai ir sutrikus jų latakėlių ragėjimui. To pasekmė - spartus mikrobų dauginimasis pažeistoje odos vietoje, jų sukeltas odos uždegimas.

Kaip žinia, daugiausia riebalinių liaukų yra veido srityje. Riebalinės liaukos iš tikrųjų atlieka svarbią funkciją - gamina specialius riebalus, kurie suformuoja apsauginį odos sluoksnį. Kai šios liaukos pradeda gamint per daug sekreto, liaukų angos (poros) užsikemša. Tose vietose pradeda kauptis riebalai, galiausiai susiformuoja inkštiras. Patekus į šią vietą bakterijų, oda parausta, formuojasi pūlinukas ir kyla spuogas.

REKLAMA
REKLAMA

Nustatyta, jog spuogų atsiradimą gali išprovokuoti ir įvairios kosmetikos priemonės, taip pat kai kurių medikamentų (pavyzdžiui, vitaminų B6, B12, jodo ar bromo preparatų, kortikosteroidų ir kt.) ilgalaikis vartojimas. Turi įtakos cemento dulkės, naftos produktai ir t. t. Medikų teigimu, spuogų susiformavimui tiesioginės įtakos turi ir genetiniai faktoriai (jei tėvai turėjo problemų dėl jaunatvinių spuogų, didelė tikimybė, jog šios bėdos nepavyks išvengti ir jų vaikams), ir, kaip jau minėta, hormoniniai pokyčiai organizme (būtent dėl šios priežasties dėl spuoguotos odos kenčiančioms vyresnio amžiaus moterims neretai stebimas ir kūno plaukuotumo padidėjimas bei menstruacinio ciklo sutrikimai). O štai vartojamų kai kurių maisto produktų, kaip buvo manyta anksčiau, medikai jau nebesieja su jaunatvinių spuogų atsiradimu. Kita vertus, skelbiama, jog netinkamas maitinimasis (ypač gausus saldumynų, riebių, rūkytų mėsos gaminių, baltos duonos, kavos, alkoholio vartojimas) esą gali turėti įtakos spuogų pagausėjimui, bėrimo paūmėjimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Spuogų gydymas reikalauja daug kantrybės ir abipusių (paciento bei gydytojo) pastangų. Jei liga neįsisenėjusi (nustatoma lengva jos forma), gali pakakti vietiškai veikiančių gydomųjų preparatų ir, be abejo, atitinkamų gydomųjų procedūrų - mechaninio ar cheminio veido valymo. Jei tokio gydymo nepakanka, skiriama antibiotikų turinčio tepaliuko ar tirpalo. Tiesa, išoriškai gydyti vien antibiotikais nerekomenduojama ilgiau nei mėnesį, mat gali susiformuoti bakterijų atsparumas.

REKLAMA

Esant sunkiai ligos formai skiriama ir geriamųjų preparatų - antibiotikų, hormonų. Kai diagnozuojama ypač sunki ligos forma (randėjantys, cistiniai spuogai), gali būti skiriama retinoidų. Tiesa, jų negalima vartoti nėštumo metu. Neretai prireikia kompleksinio spuogų gydymo - vietinis derinamas su sisteminiu.

Anot kosmetologės E. Venckienės, kovą su spuogais galima laimėti, jei nuosekliai ir kantriai laikomasi specialistų patarimų. Kosmetologė jokiu būdu nepataria bandyti patiems naikinti (išspausti) iškilusius spuogelius, pūlinukus ar inkštirus - gali prasidėti antrinė infekcija, ir pūlinukų dar pagausės. Šį darbą esą geriausia kad atliktų šios srities specialistas. Mechaninį veido valymą (be kurio neišsiverčia dėl spuoguotos veido odos kenčiančios moterys ir kurio, specialistų tvirtinimu, neatstos jokia cheminė valomoji procedūra) kosmetologė pataria atlikti ne dažniau kaip kartą per mėnesį. Atliekant šią procedūrą pašalinami inkštirai, o naudojant tinkamai parinktas kosmetikos priemones oda skatinama išskirti mažiau riebalų, ilgiau neužsikemša riebalų liaukos.

REKLAMA

Riebios veido odos negalima valyti stipriais spiritiniais valikliais, nes jie dar labiau dirgina riebalų liaukas. Patartina įsigyti specialių gydomųjų tirpalų spuoguotai odai valyti, o veidą prausti šaltu virintu vandeniu ir gydomuoju nešarminiu muilu, kurio sudėtyje yra sieros, cinko oksido, pieno rūgščių. Rytais veido odą reikia nuvalyti dezinfekuojančiu losjonu ir patepti drėkinamuoju kremu - jis ne tik šalina odos blizgesį, bet ir gydo uždegimus. Tinka ir gydomasis antibakterinis toninis kremas - jis paslepia spuogelius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kosmetologė siūlo nenuvertinti ir pačių pigiausių, vasaros metu kiekvienai moteriai lengvai prieinamų kosmetinių procedūrų probleminei veido odai atgaivinti. Tai įvairios augalų ir vaistažolių kaukės. Riebiai veido odai, anot kosmetologės, labai tinka šviežių uogų (serbentų, braškių), daržovių (agurkų, arbūzų), sausesnei - susmulkintų petražolių ir grietinės mišinio kaukės. Riebaluotis linkusią odą esą efektyviai skaistina ir gaivina išplakto kiaušinio baltymo, į kurį įlašinta keli lašai citrinos sulčių, kaukė, o nuovargį "nuima" ramunėlių, medetkų, dilgėlių nuovirai (juos reikia naudoti kaip tonikus). Spuoguotą odą kosmetologė siūlo nors retsykiais pavalyti ledukais, sušaldytais iš arbatžolių nuoviro. Toks nuoviras esą puikiai tinka ir jautriai veido odai.

REKLAMA

Vilius, 19 m., Kaunas:

"Buvau ir pas kosmetologus, ir pas privatininkus odos gydytojus. Jie tik skiria brangias procedūras, nepailsdami tvirtina, kad reikės ilgai gydytis. Nusprendžiau pasinaudoti draugo patarimu, ir nenusivyliau. Man labiausiai padėjo tirpalas su antibiotiku (levomicetinu), kurios galima įsigyti "Ąžuolyno" vaistinėje".

Sigutė, 36 m., Anykščiai:

"Kai buvau jaunesnė, irgi turėjau tokių problemų. Man labai padėjo močiutės patarimas: vakare veidą nuplauti šiltu virintu vandeniu ir spuogelius patepti alijošiumi. Dar vienas išbandytas vaistas - mielių tabletės su vitaminu C. Tiesa, mielių nepatarčiau gerti toms merginoms, kurios turi antsvorio (mat labai žadina apetitą)".

REKLAMA

Darius, 26 m., Vilnius:

"Kas nebandėte, įsigykite gydomojo tepaliuko "Akne BP 5" - jo be recepto rasite bet kurioje vaistinėje, be to, nebrangus (prieš porą mėnesių mokėjau 16 litų). Nors jo užtepus odą šiek tiek paperštės, pakentėkite. Užtat po kelių dienų pajusite rezultatą, ir nereikės kęsti skausmingų procedūrų kosmetikos kabinetuose".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaiva, 34 m., Jonava:

"Pastebėjau, kad spuogų padaugėja prieš menstruacijas. Tuomet stengiuosi visiškai atsisakyti saldumynų, bulvių, rūkytų gaminių, aštrių padažų ir prieskonių. Vartoju liesus produktus, kuo daugiau vaisių, daržovių, geriu žolelių arbatą. Pasiruošiu avižinių dribsnių kaukių (kelis valgomuosius šaukštus dribsnių užplikau verdančiu vandeniu, o kai mišinys atvėsta, tepu ant veido, kaklo, krūtinės). Jei ruošiuosi į šventę, pavienius spuogelius paslepiu gydomąja pudra "Acnecolor". Esu girdėjusi, kad spuogus naikina ir gydomasis gelis "Erylik"."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų