• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo milijonieriams dėmesio netrūksta, o štai mažiausiai turtų sukaupę parlamentarai yra savotiškame šešėlyje. Tačiau jie tikina jau išmokę dėl didelių turtų užrietusius nosį savo kolegas sutramdyti. Pirmą kartą skelbiame neturtingiausių Seimo narių dešimtuką. Prie jo dar galėtume pridurti mažiau nei 200 tūkst. Lt turto užgyvenusius 5–6 seimūnus, o po jų šiame sąraše einančių parlamentarų turtas pradeda didėti labai sparčiai.

REKLAMA
REKLAMA

Pasirinkimas: sąžinė arba milijonas kišenėje

Daugelis neturtingų parlamentarų pripažįsta jautę ar tebejaučiantys kreivus milijonierių žvilgsnius ir dažniausiai už akių rėžiamas replikas.

„Bendraujant kartais atsiskleidžia skirtingas žmonių vertinimas, bet dažniau užkulisiuose, kai nematai ir negirdi. Prisimenu vieną atvejį, kai Seimo narys milijonierius man tiesiai šviesiai rėžė, kad esu prastas parlamentaras, jeigu tiek metų dirbdamas Seime nesukaupiau banko sąskaitoje didelės sumos, tad negaliu ir valstybei svarbių įstatymų priiminėti. O štai jie, milijonieriai, išmano, kaip valstybę valdyti“, – juokiasi Seimo narys nuo 1992 metų Algimantas Salamakinas.

REKLAMA

Jį kritikavusiajam ir kitiems Seimo turtuoliams A.Salamakinas siūlo pasidomėti Skandinavijos šalių parlamentų tradicijomis ir kasdienybe. Šios šalys puikiai valdomos, gyventojai pagal gyvenimo lygį pirmauja pasaulyje, o parlamentuose milijonierių nerasime.

Tik patys Seimo nariai, ranką prie širdies pridėję, galėtų pasakyti, ar 2009 m. metiniame gyventojo (šeimos) turto deklaracijos duomenų išraše paskelbti duomenys yra teisingi. Remdamiesi šiuo dokumentu sudarėme mažiausiai turto turinčių Seimo narių dešimtuką. Nepralenkiamas lyderis – Seimo narys Saulius Stoma, kuris, minėtos deklaracijos duomenimis, neturi nei privalomo registruoti turto, nei vertybinių popierių, nei meno kūrinių ar juvelyrinių dirbinių. Neturi ir piniginių lėšų, tačiau neturi ir skolų. S.Stoma sako per mėnesį išleidžiantis visą Seimo nario atlyginimą – 5 200 Lt, kiek paprastai gauna eilinis Seimo narys.

REKLAMA
REKLAMA

„Man nepavyksta sutaupyti. Bet kurioje srityje pastebėsite tokią tendenciją – kuo milijonierių daugiau, tuo greičiau jie dauginasi. Neturiu milijonieriams jokių priekaištų, jeigu jie pinigus uždirba užsiimdami verslu. Tačiau jeigu auga profesionalia politika užsiimančių politikų turtai, tada iškyla daug klausimų. Štai visoje Lietuvoje yra apie tūkstantį milijonierių, o tik 141 narį turinčiame Seime jų yra net 37, arba per 26 proc. Taigi turto koncentracija Seime yra nesveika“, – sako S.Stoma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiti jo kolegos, patenkantys į neturtingiausių Seimo narių dešimtuką, turi šiek tiek pinigėlių, tačiau tos santaupos yra nuo 10 iki 300 kartų mažesnės nei jų sukaupė 37 Seimo milijonieriai.

„Per šešerius metus teko dalyvauti ginčuose ar diskusijose ir priminti milijonieriams, kad jie negali elgtis išskirtinai tik todėl, kad turi daugiau turto nei kiti parlamentarai. Svarstant kai kuriuos klausimus jaučiasi nuomonių skirtumas. Pavyzdžiui, diskutuojant apie gyvenančiuosius iš pašalpų, turtuoliams neretai sunku suprasti, kaip žmonės išgyvena gaudami kelis šimtus litų per mėnesį. Tačiau aš tuo nesistebiu – jeigu žmogus ne vienus metus neskaičiavo pinigų, tai galėjo pamiršti, kiek kainuoja būtiniausios prekės, pavyzdžiui, maisto produktai“, – sako Darbo partijos frakcijos narys Saulius Bucevičius.

REKLAMA

Subtilūs turto deklaracijų niuansai

Atidžiai panagrinėję minėtą turto deklaraciją užtikome labai subtilių niuansų. Deklaracijose pateikta, kaip turtą valdo kiekviena parlamentarų šeima, t. y. vyras ir žmona. Tai štai galime spėti, kad kai kurie parlamentarai savo šeimose elgiasi labai autokratiškai, jeigu taip galima pavadinti žmones, kurie savo rankose laiko visus šeimos pinigus. Tokių parlamentarų sąrašą galime pradėti nuo Astos Baukutės – jos vyras, pagal deklaracijos duomenis, neturi nė lito. Tokie pat finansiniai santykiai vyrauja dar vienuolikoje šeimų. Visus pinigus savo rankose ar bankų sąskaitose 2009 m. laikė Stanislovas Giedraitis, Kęstas Komskis, Vytautas Kurpuvesas, Kazimieras Kuzminskas, Gediminas Navaitis, Algimantas Salamakinas, Gintaras Songaila, Jonas Šimėnas, Raimondas Šukys, Egidijus Vareikis ir Dalia Teišerskytė.

REKLAMA

Į kitą mūsų sudarytą sąrašiuką patenka Seimo narių antrosios pusės, kurios turi šiek tiek pinigėlių, tačiau neturi jokio privalomo registruoti turto. Į tą neilgą sąrašėlį patenka Vytenio Andriukaičio, Algimanto Dumbravos, Algio Kazulėno, Edmundo Pupinio, Rimanto Sinkevičiaus ir Prano Žeimio žmonos bei Loretos Graužinienės ir Aurelijos Stancikienės vyrai.

Galima numanyti, kad dar griežtesnės finansų politikos laikosi Julius Veselka, Emanuelis Zingeris, Vytautas Kurpuvesas ir Andrius Mazuronis, kurių žmonos ne tik nedeklaravo nė vieno lito, bet ir nedeklaravo jokio privalomo deklaruoti turto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Deklaruotino turto neturi tik du Seimo nariai, du Gediminai – Kirkilas ir Navaitis. Visas šeimos turtas priklauso jų žmonoms, tačiau šie parlamentarai neskursta, nes banko sąskaitose ar piniginėse turi nemažai pinigėlių.

Kaip apriboti politikų verslo interesus

Artimiausiu laiku keli neturtingiausieji parlamentarai savo kolegoms ketina pasiūlyti svarstyti labai nemalonų įstatymo projektą. Kol kas dar tikslinamas jo pavadinimas ir renkami duomenys, kaip tvarkomasi kitose šalyse. Projekte bus siūloma, kad į Seimą patekęs verslininkas visas savo turto valdymo teises turėtų perduoti specialiai agentūrai. Tokia tvarka jau egzistuoja kai kuriose šalyse. Tačiau A.Salamakinas labai abejoja savo kolegų darbo sėkme. „2000-aisiais kreipiausi į Konstitucinį Teismą, kad šis išaiškintų keblumus dėl Seimo narių valdomo turto. Buvo paaiškinta, kad yra keli būdai. Vienas jų – patikėjimo tvarka naujasis parlamentaras turėtų savo valdomas akcijas perduoti į valstybės fondą. Tada neliktų suinteresuotumo.

REKLAMA

Tačiau 2000-aisiais to padaryti nepavyko. Dabar Seime milijonierių ir kandidatų jais tapti yra dar daugiau, todėl esu įsitikinęs, kad tokiam projektui dabartinis Seimas nepritars“, – teigia A.Salamakinas.

Pasak A.Salamakino, nuo 1992- ųjų Seimas labai pasikeitė. Prieš du dešimtmečius Seimą buvo galima laikyti visuomenės veidrodžiu. Dabartiniame Seime iš 1992 m. kadencijos išliko tik keli parlamentarai ir jie negali pasigirti dideliais turtais.

Albinas ČAPLIKAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų