• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Regioninis parkas virsta regioniniu sąvartynu

Rimantas VENCLOVAS

Valstybės kontrolieriai nustatė, kad šiuolaikiniams sąvartynams įrengti panaudota vos 9 proc. visų tam numatytų lėšų.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal Europos Komisijos direktyvas atliekų šalinimas reikalavimų neatitinkančiuose sąvartynuose turi būti uždraustas iki 2009 metų liepos mėnesio. Atliekų tvarkymo sistemos sukūrimas yra viena svarbiausių Lietuvos integracijos į Europos Sąjungą dalių. Kiekvienas Lietuvos gyventojas kasmet išmeta beveik po 400 kilogramų buitinių atliekų. O kur jas dėti, jei sąvartynų visi kratosi?.. Atliekų tvarkymui iki 2009 metų numatyta panaudoti 446 milijonus litų, iš kurių du trečdalius sudarys Europos Sąjungos lėšos. Lietuvoje iš 350 veikiančių sąvartynų liks tik 10 regioninių atliekų tvarkymo sistemų: Alytaus, Tauragės, Šiaulių, Klaipėdos, Vilniaus, Marijampolės, Telšių, Utenos, Kauno ir Panevėžio regionuose. Statybos darbai nepradėti nė viename objekte.

REKLAMA

Modernus sąvartynas Kazokiškėse

Kariotiškių sąvartyno, esančio Trakų rajone, eksploatavimo laikas baigiasi, o specialistai Vilniaus apskrities naująjį sąvartyną nusprendė įrengti Kazokiškėse. Sąvartyno sklypas yra už 3,5 kilometro į šiaurę nuo Vievio. Sąvartynas rengiamas buvusio žvyro ir smėlio karjero vietoje. Karjero gylis net 14 metrų. Per metus į sąvartyną būtų atvežama apie 350 tūkstančių tonų atliekų, o per planuojamą 20 metų eksploatavimo laiką - apie 7 milijonus tonų. Dauba būtų užpildyta. Laikui bėgant iškiltų apie 30 metrų aukščio kalva, kuri būtų užpilta žemėmis, apsodinta medžiais. Bendra šio sąvartyno teritorija - 27 hektarai. Beje, vienoje daubos pusėje jau 20 metų pilamos Vievio ir Elektrėnų šiukšlės - šio nesaugaus sąvartyno susikaupusios atliekos irgi bus perkeltos į naująjį sąvartyną. Kazokiškių sąvartyno privalumai - kad aplink jį miškai, sanitarinėje 500 metrų zonoje nėra gyventojų. Šio objekto statybos kaina - apie 72 milijonai litų, o pradėjus sąvartyną eksploatuoti, būtų uždaryti ir sutvarkyti apie 140 Vilniaus apskrityje esančių sąvartynų ir šiukšlynų. Kazokiškių sąvartynas taptų viena moderniausių šios paskirties įmonių Europoje. Tačiau aplinkiniai gyventojai piestu stoja prieš sąvartyno statybą.

REKLAMA
REKLAMA

Šį projektą įgyvendina ir darbų užsakovas yra Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras. Jo direktorius Jurijus Valiūnas teigia, kad sąvartyno statyba, turėjusi prasidėti vasario mėnesį, truputį vėlavo, bet šiuo metu jau vyksta, tvarkoma, gilinama dauba, įrengtas aplinkkelis, svarstomas klausimas dėl keleto Vidugirio kaimo sodybų, esančių kelyje į sąvartyną iškeldinimo ir kompensavimo. Pasak J. Valiūno, Lietuvos teismai nerado jokių priežasčių stabdyti sąvartyno rengimą, todėl darbai vykdomi toliau. Pasak valdininkų, su Kazokiškių gyventojais (jų iš viso yra apie 320) bus siekiama susitarti, siūlant jiems kompensacijas - jos numatytos rengiamame sąvartyno verslo plane. Numatoma, kad į naują sąvartyną atliekos bus priimamos tik rūšiuotos. Atliekos bus rūšiuojamos jų susidarymo vietoje, plečiant konteinerių antrinėms žaliavoms pasiūlą ir geografiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vadovų nuomonės skirtingos

Regioninio sąvartyno statybos pradėtos nepaisant Kazokiškių gyventojų protestų, o teisinių kliūčių projektui nerado nė viena jį vertinusi institucija. Kazokiškes ne kartą aplankė premjeras Algirdas Brazauskas, kuris pareiškė, kad kito pasirinkimo dėl šio sąvartyno statybos nėra, ir jis turi būti statomas nedelsiant. Gyventojus jis patikino, kad sąvartynas atitiks visus ES reikalavimus, o tai reiškia, kad kalbos apie nemalonius kvapus, būrius graužikų ir žalą gamtai bei gyventojams nėra niekuo pagrįstos. Arčiausiai esančias sodybas galima perkelti į kitą vietą arba pasiūlyti gyventojams kompensacijas. O konfliktas, esą eskaluojamas dirbtinai, galbūt sukeltas tam tikrų interesų, bet premjeras įsitikinęs, kad vieta sąvartynui parinkta tinkama.

REKLAMA

Prezidentas Valdas Adamkus, lankęsis Kazokiškėse ir Kernavėje, buvo priešingos nuomonės. - Tai ne uždaro kiemo, o pasaulinio masto reikalas. Turėdami tokį turtą Lietuvoje - Kernavės piliakalnių rezervatą, norime jį sunaikinti savo rankomis, - sakė prezidentas. Susitikime su gyventojais jis pažadėjo imtis iniciatyvos ir raginti peržiūrėti jau priimtą sprendimą įrengti sąvartyną palyginti tankiai apgyvendintoje, vaizdingo kraštovaizdžio teritorijoje.

REKLAMA

Pažadais maitinami tiek vietiniai Kazokiškių gyventojai, tiek kernaviškiai, nuo kurių istorinio miestelio sąvartynas įsikurs tik už 8 kilometrų, skundais ir reikalavimai užvertė Vilniaus teismus. Gyventojai baiminasi, kad įrengtas sąvartynas pakenks turizmo plėtrai rajone, nuvertės jų turtas, bus iškirsta nemaža dalis miško. Nuo sąvartyno iki artimiausio gyvenamojo Kazokiškių kaimo namo - vos 500 metrų. Sąvartyno sklypas yra Neries baseine, vos už 1,7 kilometro nuo vaizdingo Zelvos ežero, o už 1,6 kilometro teka Cielgio upelis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gyventojų nuomonę išreiškė Kazokiškių gyventojų iniciatyvinės grupės pirmininkė Ina Stačiokienė:

- Gyventojai Lietuvoje - nulio vietoje. Mes jau dabar valdžios atstovų vadinami šiukšlyno žmonėmis. Visiškas nesiskaitymas su bendruomenės nuomone, protestais. Buvome apgauti nuo pat sąvartyno įrengimo vietos svarstymo pradžių. "Elektrėnų žiniose" buvo paskelbta informacija apie planuojamą ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimą, kur nebuvo nė žodžiu užsiminta apie Kazokiškių sąvartyno statybos planus. Po susirinkimo atsirado gyventojų parašai, kurie yra tikrai suklastoti. Sąvartynas plečiamas istorinėse vietose, kur yra senieji pilkapiai, istorinis senasis kelias Vievis - Paparčiai, iki Brąstų. Šalia Neries regioninis parkas. Pradėjus gilint senąjį karjerą, atsivėrė šaltiniai, kuriais sąvartyno nuotekos pasieks artimiausius ežerus ir upes. Mūsų turimas turtas, pastatai visiškai nuvertėjo, tvarkymosi ir kūrimosi darbai visiškai sustojo. Žmonės pikti, irzlūs, bijo būsimos smarvės, graužikų ir atsikraustančių iš Kariotiškių sąvartyno benamių, valkatų antplūdžio. Valdininkai kaip kompensaciją siūlo plastikinius langus. Gyventojams išsiuntinėtos anketos, kuriuose kazokiškiečiai turėjo įkainuoti kompensacijas, kurias gautų mainais už Vilniaus apskrities sąvartyno kaimynystę. Anketų grafoje dėl išmokų dominavo skaičiai nuo 900 tūkstančių iki 2,4 milijono litų. Dalis gyventojų prašė išpirkti jų namus arba suteikti gyvenamąjį plotą kitur. Esant dabartinėms kainoms reikalavimai buvo gana realūs, bet valdininkai išsityčiojo ir likome išjuokti. Bet susirinkime dalyvavę kazokiškiečiai pareikalavo, kad sąvartyno statyba nebūtų pradėta, kol piniginės kompensacijos nebus sumokėtos kiekvienam jų reikalavusiajam. Kaimas jaunas, darbingas, o šis sąvartynas išvys iš kaimo jaunimą, kuris ir dabar sunkiai susitaiko vadinamas šiukšlyno žmonėmis.

REKLAMA

Iniciatyvinės grupės pirmininkė apsidžiaugė, kad Lietuvą pasiekė žinia, jog Jungtinių Tautų Orhuso konvencijos priežiūros komitetas vienbalsiai pritarė, jog reikia nagrinėti Kazokiškių bendruomenės pateiktą skundą dėl neteisėtų statybų. Skundas bus nagrinėjamas Europos teisingumo teisme Ženevoje. Nagrinėjimo data paskelbta birželio 14-toji.

REKLAMA

"Šiukšlyną tikrai turėsim"

Tačiau esama ir pritariančiųjų sąvartyno įrengimui. Iniciatyvinės grupės aktyvistams jie rašo štai tokius laiškus (kalba netaisyta):

"Gerb" pone operatoriau Kipse

Kada užbaigsi filmuoti daugiaserijinę komediją, apie mūsų seniūnijoje žadėtą įkurti šiukšlyną. Kazokiškių seniūnijos gyventojų vardu, netrukdyk įgyvendinti mūsų svajonę - įkurti gyventojams naujas darbo vietas. Bankrutavus tavo parduotuvėms, atrasim vietos tau. Noriu paklausti, koks tu verslininkas, jeigu nesugebi dantų savo susitvarkyti. Kaip isšiepi su savo gelžgaliais, tu gąsdini žmones. Įkūrus šiukšlyną, gal tau auksinius dantis surasim. Taip, kad netrukdyk, mums dirbti, niekingas atvykėli. Išsivežk savo tvartus kiton vieton ir leisk gyventojam, ramiai gyventi Mes laimėsim, nugalėsim ir šiukšlyną tikrai turėsim.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Gerb" mūsų seninijos susirinkimų dalyvi,

Nekišk savo nosies kur nereikia, kadangi tu esi ne Kazokiškių gyventojas. Dalyvaudamas susirinkimuose, galėtum nusiimti nuo galvos peruką, nes esi panašus į Australijos aborigeną. O šiukšlynas bus kadangi mūsų gyventojams trūksta naujų darbo vietų, todėl mano pareiga tai įgyvendinti. Iš viso, ko tu dalyvauji susirinkimuose, nes kaip pažiūriu į tave tai atrodai kaip, kurčnebilys. Perspėk ir savo kaimo kovotojus: Suchockus, Afinogėjeva, kad apsiramintų. Musų tikslas kovoti dėl piniginių konpensacijų, kurias gyventojai gaus įsteigus šiūkšlyna. Kur bus pradėtas intensyvus verslas Kažokiškių apleistoj fermoj, žmonės turės darbo.

REKLAMA

Žmonės, pasiruošę užkirsti kelią regioniniam sąvartynui, bauginami tokiais laiškais, telefoninėmis žinutėmis. Neapsikentę psichologinio spaudimo jie kreipėsi į Vilniaus prokuratūrą. Pareiškimai iš Vilniaus persiųsti į Trakus, iš Trakų - į Elektrėnus ir t. t. Prokuratūros reakcijos jokios. Juk grasinimo laiškai siunčiami ne seimūnams, ne ministrams, o kažkokiems kaimo gynėjams, vadinamiems šiukšlyno žmonėmis...

REKLAMA

Sąvartyno statyba supriešino žmones ir vargu ar greitai pavyks atkurti glaudžius kaimynų santykius.

Pinga sklypai ir namai

Prieš sąvartyną pasisako ir turtingi vilniečiai, anksčiau čia, gražioje vietoje, įsigiję sklypus, o dabar tapsiantys sąvartyno kaimynais. Nekilnojamojo turto Kazokiškėse yra įsigijęs buvęs bendrovės "Omnitel" vadovas Gediminas Gruodis, keletas itin turtingų bei įtakingų vilniečių turi pasistatę savo vilas. Atsiradus sąvartynui šio turto kaina nukris, vieta pasidarys nebeprestižinė. Grįžęs į Lietuvą G. Gruodis 1991 m. įkūrė bendrovę "Omnitel" ir tapo pirmuoju jos prezidentu. Jis įsigijo miško sklypą Kernavės pašonėje, planuojamo sąvartyno teritorijoje, čia pradėjo projektuoti rekreacinį miško parką. Kol valdžia projektuoja sąvartyną, verslininkas kuria miško parką. Miško aikštelėje su G. Gruodžio pritarimu, kazokiškiečiai įrengė parkelį, kryžių kalnelį. Pasiekti jį dabar ne taip lengva, nes rengiant sąvartyno aplinkkelį kelininkai įvažiavimą į miško aikštelę užvertė asfalto kalneliu. Pasiekti aikštelę tenka tik pėsčiomis.

REKLAMA
REKLAMA

Tyli kova tęsiasi. Gyventojai raminami, kad karjere vykdomi tik rekultivavimo darbai. Bet ilgiau pabuvus prie vadinamųjų karjero rekultivavimo darbų, supranti, kad čia jau prasidėjus didžioji sąvartyno statyba. Tiek dirba technikos, žmonių, ūžia ekskavatoriai, traktoriai, sunkvežimiai gabena gilinamo karjero žvyrą, sąvartyno nuotekų vamzdžiai nutiesti į Alesninkų valymo įrenginius. Ši turbūt jokios iniciatyvinės grupės iniciatyvos, Seimo narių rezoliucijos šios didelės statybos neįveiks.

Betgi kitaip, ko gero, ir būti negali. Juk neveši šiukšlių į Mėnulį - jas vis tiek reikės laikyti kieno nors pašonėje. Tad ar ne geriau visas jėgas skirti ne kovai su sąvartynų statybomis, bet žiūrėti, kad tie sąvartynai būtų pastatyti pagal paskutinį technikos žodį ir netrukdytų šalia gyvenantiems žmonėms?..

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų