• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Psichika, ir ne tik

Vida VENCLOVIENĖ

Visi žino, kad pavasarį paaštrėja psichikos ligos. Bet nedaug kas susivokia, jog nemažai ir kitokių ligų apie save primena būtent šiuo metų laiku. Ar galima jų išvengti?

REKLAMA
REKLAMA

Skrandis

Pavasarį ypač paūmėja gastritas, skrandžio opaligė ir cholecistitas. Taip yra todėl, kad tarpsezoniniu laikotarpiu sumažėja virškinamojo trakto aktyvumas, pakinta skrandžio rūgštingumas, organizmas stokoja vitaminų B ir C, kurie reikalingi skrandžio gleivinės atsinaujinimui.

REKLAMA

Specialistai pataria, jog norint išvengti paūmėjimų, būtina taisyklingai maitintis. Vengti alkio ir persivalgymų, atsisakyti aštraus, sūraus, konservuoto maisto, dirginančio skrandį. Svarbu vengti stresų - svarbiausio opaligės "paleidimo mechanizmo". Cholecistito paaštrėjimo profilaktikai reikėtų atsisakyti keptų, riebių, marinuotų maisto produktų, riebių sultinių, ridikų ir ropių. Pajutus nors menkiausius paūmėjimo požymius - skausmą, deginimą, rūgštį ar kartumą burnoje - reikia pradėti gydymą.

REKLAMA
REKLAMA

Dantys

Po žiemos dažnai paūmėja parodontozė - dantenų uždegimas. Iš pradžių dantenos pradeda kraujuoti, aptirpsta, valgant ar valantis dantis jaučiamas niežulys. Vėliau dantys pradeda klibėti ir neretai iškrenta.

Parodontozės profilaktikai labai svarbu kruopščiai valytis dantis ir naudoti specialią - antiparodontozinę pastą. Vėlgi svarbi taisyklinga mityba - kuo daugiau valgyti vaisių ir daržovių, turinčių vitaminų C ir D - "du viename". Jų gausu citrusiniuose vaisiuose ir erškėtuogėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galima vartoti askorutiną (ta pati vitaminų C ir D kombinacija, tik tabletėse) - šie vitaminai puikiai stabdo kraujavimą. Gero efekto pasieksite skalaudami burną žolelių - ramunėlių, šalavijų, čiobrelių - antpilais. Ir jokiu būdu neatidėliokite vizito pas gydytoją - parodontozę turi gydyti profesionalas.

Oda

Pasibaigus šalčiams, dažnai paūmėja egzema, psoriazė, neurodermitas, vitiligas (baltos dėmės ant odos, kitaip dedervinės) ir demodekozė (poodinių erkučių sukelti odos pakenkimai). Demodekozė dažniausiai paveikia vokus - ant jų atsiranda apnašos ir plutelė, blakstienos sulimpa. Kaip žinia, vėsus oras ir didelis oro drėgnumas, kurie taip charakteringi pavasariui, negatyviai veikia problematišką odą. Negatyvų poveikį dar labiau sustiprina avitaminozė ir susilpnėjęs imunitetas.

REKLAMA

Nuo seno žinoma: gydantieji gamtos faktoriai - saulė, oras ir vanduo - geriausi pagalbininkai kovojant su odos ligomis. Specialistai pataria pavasarį kuo dažniau būti gryname ore, šildytis prieš pavasario saulutę, miegoti prie atviro lango. Svarbu pasirinkti tinkamą maistą ir vengti produktų, galinčių išprovokuoti egzemos ir neurodermito paūmėjimus. Šių ligų profilaktikai naudingos gydomosios šalavijų, ramunėlių, linų sėmenų, lakišiaus vonios. Esant paūmėjimui, skiriami tepalai, hormoniniai ir kitokie preparatai. Sergant demodekoze, būtina kasdien keisti rankšluosčius ir pagalvių užvalkalus, rytą ir vakarą vokus valyti vienkartinėmis servetėlėmis, moterims rekomenduojama išmesti pasenusias kosmetikos priemones, o vyrams - pakeisti skutimosi reikmenis.

REKLAMA

Širdis

Tipiška pavasarinė liga - vegetatyvinė kraujagyslių distonija. Jai būdingas padažnėjęs širdies plakimas, skausmai širdies plote, padidėjęs prakaitavimas, greitas nuovargis, nemotyvuotas nerimas ir baimė, nepaaiškinami temperatūros pakilimai, oro trūkumo priepuoliai ir galūnių aptirpimas. Šios ligos kaltininkė - pavasarinė disinchrozė, t.y. biologinio ritmo išsiderinimas. Tai įvairių organų ir sistemų bioritmų nesutapimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apsisaugoti nuo vegetatyvinės kraujagyslių distonijos padės banalūs, bet efektyvūs patarimai - gerai išsimiegoti, daugiau judėti, racionaliai ir subalansuotai maitintis, mažiau nervintis, nepervargti ir kuo dažniau būti saulėje. Pajutus pirmuosius ligos požymius, gerai būtų paatostogauti. Medikamentinis gydymas reikalingas tik išimtiniais atvejais.

REKLAMA

Nuotaika

Padidėjęs jautrumas, dirglumas ir depresija pavasarį gali pasireikšti net ir visai psichiškai sveikiems žmonėms. Paūmėjimo priežastys: jau minėta disinchrozė, nepastovūs orai, po žiemos nusilpęs organizmas, avitaminozė, asteninis sindromas.

Pasak psichoterapeutų, būtina atkreipti dėmesį į mitybą. Rekomenduojama valgyti kuo daugiau vaisių ir daržovių. Pavasarį ne nuodėmė palepinti save šokoladu, mat jis pagreitina medžiagų apykaitą ir skatina "džiaugsmo" hormonų - endorfinų - išsiskyrimą. Dažniau būkite gryname ore, gerkite valerijonų, sukatžolės tinktūras ar kitus paprastus raminančiuosius augalinius preparatus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų