• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sergantieji širdies ir kraujagyslių ligomis ar patenkantys į didelę jų riziką laukia itin naujo efektyvaus vaisto kompensavimo. Pasak medikų, šis gydymas yra stiprus žingsnis į priekį. Nors pacientams jis jau yra nemokamai prieinamas kitose Europos šalyse, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) dar tik pradeda svarstyti vaisto kompensavimo klausimą.

Sergantieji širdies ir kraujagyslių ligomis ar patenkantys į didelę jų riziką laukia itin naujo efektyvaus vaisto kompensavimo. Pasak medikų, šis gydymas yra stiprus žingsnis į priekį. Nors pacientams jis jau yra nemokamai prieinamas kitose Europos šalyse, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) dar tik pradeda svarstyti vaisto kompensavimo klausimą.

REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt primena neseniai paviešinęs nevilties kupiną vyro laišką-viešą kreipimąsi į ministrą Arūną Dulkį ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto narius.

Teigė, kad daug pacientų paprasčiausiai neįperka vaisto

Infarktą prieš kelis metus patyręs Kęstutis apgailestavo, kad jam būtini efektyvūs vaistai cholesteroliui reguliuoti nėra kompensuojami, nors tai daroma kaimyninėse Latvijoje, Estijoje, kitose Europos šalyse.

„Gerdamas įprastus vaistus tiesiog rizikavau patirti dar vieną infarktą. Šiais metais nuo cholesterolio pradėjau naudoti inovatyvius leidžiamus vaistus. Cholesterolio rodmuo vėl nukrito ir man nebereikia gerti dešimčių skirtingų vaistų“, – aiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA

Vis tik vyras pabrėžė, kad didžiausia problema yra šių vaistų kaina – nors jie reikalingi daugeliui tokių pacientų, juos sau leisti gali ne visi.

REKLAMA

„Jie tikrai yra nepigūs, tai kol dar dirbu ir uždirbu, galiu sau leisti sumokėti už vaistus daugiau nei vidutinį atlyginimą, kad galėčiau leisti laiką su savo žmona, vaikais, anūkais, nueiti į kino teatrą, pasivaikščioti parke ir apskritai gyventi. Tačiau turėjau daugybę artimųjų, draugų, kurie žinojo, kad šie vaistai gali padėti pagerinti jų sveikatos būklę. Deja, jie jų neįpirko, bet savo nuomonės pasakyti nebegali, nes jau, pavadinkime, „išėjo“, – konstatavo vyras.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra nauja, ateinanti technologija, reikia tikėtis, kad ji ateis į rutiną ir pas mus – kitos šalys tą tikrai jau naudoja. Šis vaistas ypač padeda tais atvejais, kai reikia sureguliuoti cholesterolį, tabletėmis tą padaryti sunku ar juolab žmogus negali gerti vaistų“, – sakė P. Šerpytis.

Kreipdamasis į valdžią ir žmones, kurie atsakingi už šiuos sprendimą jis akcentavo, kad svarstė negalintis suprasti, kodėl jis dar nėra priimtas.

„Lietuvos vyrų gyvenimo trukmė yra ženkliai trumpesnė negu moterų, o dauguma vyrų (sakau tai remdamasis tiek asmeniniais išgyvenimais, tiek statistika) miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Jeigu valstybei iš tiesų rūpi šalies gyventojų sveikata, gyvybę išgelbėjantys vaistai negali būti nepasiekiami“, – rašė Kęstutis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujos technologijos vaistas

VUL Santaros klinikų gydytojas kardiologas prof. Pranas Šerpytis patvirtino, kad minimi vaistai išties suteikia labai gerą efektą. 

„Tai yra nauja, ateinanti technologija, reikia tikėtis, kad ji ateis į rutiną ir pas mus – kitos šalys tą tikrai jau naudoja. Šis vaistas ypač padeda tais atvejais, kai reikia sureguliuoti cholesterolį, tabletėmis tą padaryti sunku ar juolab žmogus negali gerti vaistų. 

Toks vaistas turėtų būti skiriamas rizikos grupėms, kada jau yra problemų, kai jų negalime sukontroliuoti, atsiradus išeminiams įvykiams“, – kalbėjo profesorius. 

REKLAMA

Pasak gydytojo, norint sumažinti sergamumą ir mirštamumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų, vaisto kompensavimas pacientams tikrai būtų žingsnis į priekį.

Gydytoja kardiologė prof. Olivija Dobilienė gi pažymi, kad 8,7 metų gyvenimo trukmės skirtumas tarp vyrų ir moterų taip pat yra vienas didžiausių visoje ES.

„Mūsų gyvenimo trukmę „trumpina“ širdies ir kraujagyslių ligos. Remiantis naujausiais prieinamais Higienos instituto duomenimis, 2022 metais nuo jų mirė kiek daugiau nei 22 tūkst. žmonių. Tai yra daugiau nei pusę visų Lietuvos gyventojų mirčių sukėlusi priežastis. Kol laukiame oficialios praėjusių metų statistikos, prognozuoti, ar mirusiųjų skaičius bus didesnis, ar mažesnis yra sunku. Tačiau drąsiai galima teigti, kad didžiąją dalį mirčių 2023 metais ir vėl bus sukėlusios širdies bei kraujagyslių ligos“, – pranešime spaudai teigė ji.

REKLAMA

SAM šiuo metu atlieka vertinimą

Dėl vyro minimo efektyvaus vaisto cholesterolio kiekiui kraujyje kontroliuoti kompensavimo tvarkos portalas tv3.lt kreipėsi į SAM. Ši nurodė, kad Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) jau gavo paraišką dėl vaistinio preparato inklisirano kompensavimo ir šiuo metu atlieka jos vertinimą.

„Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo  komisija, gavusi iš VVKT rekomendaciją dėl minimo vaisto kompensavimo tikslingumo, pradės svarstymo procesą ir priims sprendimą dėl vaisto kompensavimo galimybių“, – nurodoma portalui atsiųstame atsakyme. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministerija kartu priminė, kad procesas, kaip nauji vaistai įtraukiami į kompensuojamųjų vaistų sąrašus, nėra trumpas.

„Kad naujas vaistas, o tiksliau – nauja veiklioji medžiaga patektų į kompensavimo sistemą ir būtų įtraukta kompensavimo sąrašus, vaisto registruotojas VVKT turi pateikti paraišką, kurioje nurodoma klinikinė ir ekonominė informacija apie vaistą. Pareiškėjais gali būti ne tik vaistų registruotojai, bet ir gydytojų draugijos, pacientams atstovaujančios organizacijos ar visi išvardyti asmenys kartu. 

REKLAMA

Priėmus paraišką, atliekamas sveikatos technologijos, susijusios su vaistinių preparatu, vertinimas (STV). Tai – sudėtingas procesas, apimantis ir klinikinės, ir ekonominės vaisto naudos nustatymą. Kartu įvertinamos ir būsimos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto išlaidos, reikalingos naujam vaistui kompensuoti, šią informaciją teikia Valstybinė ligonių kasa“, – aiškino ministerija.

STV vertinimas baigiamas, surašant išvadas ir rekomendaciją, ar tikslinga naują vaistą kompensuoti. Ši rekomendacija pateikiama sveikatos apsaugos ministro įsakymu sudarytai Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisijai, kurią sudaro valstybės institucijų (SAM, VLK), universiteto ligoninių, gydytojų specialistų ir pacientų organizacijų atstovai. 

REKLAMA

„Komisija, įvertinusi pateiktą rekomendaciją, o taip pat pacientų ir sveikatos priežiūros specialistų organizacijų nuomones dėl siūlomo kompensuoti vaisto, prognozuojamas vaisto kompensavimo iš PSDF biudžeto išlaidas ir jų valdymo būdus, ligos, kuriai siūloma kompensuoti vaistą, gydymo prieinamumą, ligos pobūdį ir kitus svarbius veiksnius, priima sprendimą kompensuoti ar nekompensuoti vaistą“, – dėstė SAM.

Galima daryti išvadą,kad skirtingai nei kitose šalyse pas mus sėdi perdaug biurokratų atsakingų už šitą sritį kodėl kitose šalyse šie procesai vyksta daug greičiau?
Ir pradėk kompensuoti nenaujas technologijas širdies nepakankamumu sergantiems vaistą Forsiga , kad neužversčiau kojų anksčiau laiko, nes šituos vaistus vis dar turiu pirkti už pilną kainą, mat mūsų vyr.medikas nesugeba niekaip jo kompensuoti, nors regis nėra jokių didelių kliūčių ir didelių išlaidų, šiam vaistui kompensuoti. O štai palaidūnų brangiai gydomoms ligoms lytinėms ligoms pinigų jis negaili.
Ir suprask tu žmogau kas tose valdančiųjų smegeninėse dedasi.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų