• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pankreatitas

Praeito šimtmečio pradžioje pankreatitu (kasos uždegimu) buvo sergama labai retai. Gyvenimui pagerėjus šia liga suserga vis dažniau žmonių. Pankreatito priežastis - dideliais kiekiais vartojamas riebus maistas ir alkoholis.

REKLAMA
REKLAMA

Yra dvi pankreatito rūšys - ūmus ir lėtinis. Ūmus pankreatitas - trečias pagal dažnumą chirurginis susirgimas (po ūmaus apendicito ir cholecistito). Ūmus pankreatitas ne visuomet operuojamas, tačiau pacientas ilgai stebimas Chirurginiame skyriuje.

REKLAMA

Neretai ūmus kasos uždegimas pereina į lėtinį. Taip įvyksta, jei nepašalinama pagrindinė ūmaus uždegimo priežastis.

Pankreatitas prasideda sergant skrandžio, dvylikapirštės žarnos, tulžies latakų, kepenų ligomis, jei pažeistos kasos kraujagyslės (tromboflebitas, embolija), esant pūliniam pilvo ertmės uždegimui. Kartais kasos uždegimu susergama iš kitų vietų persimetus uždegimui.

REKLAMA
REKLAMA

Sergant ūmiu pankreatitu labai skauda pilvą, pučia vidurius, silpna, pykina, kartais ištinka raumenų mėšlungis, kolapsas. Kraujyje ir šlapime labai padaugėja kasos fermentų.

Kai susergama lėtiniu kasos uždegimu, ligonis arba viduriuoja, arba jam užkietėja viduriai, jis suliesėja, išsenka. Gali prasidėti komplikacijų - peritonitas, cukraligė, žarnų nepraeinamumas. Pankreatitas gydomas antibiotikais, nuskausminamaisiais, kasos fermentų veiklą slopinančiais vaistais, dieta, operuojama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pankreatitas formuojasi latake, kuriuo sekretas, "surinktas" iš visos kasos, patenka į dvylikapirštę žarną padidėjus spaudimui. Kai spaudimas padidėja, latake išsivysto vadinamoji autolizė - kasa pradeda virškinti pati save. Taip šis organas pakenkiamas.

Viena iš pagrindinių šiame latake susidariusio spaudimo priežasčių - tulžies pūslės akmenligė, ypač jei ji komplikuota (jei tulžies akmenys "migruoja"). Jei mažas akmenėlis patenka į lataką ir užstringa angoje, kuria teka tulžies pūslės ir kasos sultys, spaudimas padidėja. Be to, į šį lataką gali patekti ir tulžies, kuri taip pat turi įtakos lėtinio pankreatito išsivystymui. Norint to išvengti, reikia kovoti su tulžies akmenlige. Kartais tulžies akmenligės operuoti nebūtina. Jei ligos eiga be jokių simptomų, ligonis gerai jaučiasi, chirurgo įsikišimo neprireikia, tačiau labai retai. Paprastai tulžies akmenligės priepuoliai ima varginti vis dažniau ir būna vis sunkesni. Chirurginis įsikišimas dažnai būna labai reikalingas, nes kuo ilgiau delsiama, tuo labiau pakenkiama kasai. Jei ilgiau uždelsiama šalinti tulžies akmenis, net ir po operacijos lėtinis pankreatitas gali nepraeiti.

REKLAMA

Kita pankreatito priežastis - piktnaudžiavimas alkoholiu. Kasoje nėra fermento, skaidančio alkoholį, todėl toksinis alkoholio poveikis kasai - tiesioginis. Be to, vartojant alkoholį sutrinka kasos, sekreto konsistencija, pradeda formuotis baltyminiai kamščiai, o juose gali imti susilaikyti kalcis. Taip formuojasi tipinis alkoholikų pankreatitas, kasoje atsiranda akmenų arba baltyminių kamščių.

REKLAMA

Ar ilgai reikia piktnaudžiauti alkoholiu, kad sutriktų kasos veikla? Kiekvienam skirtingai. Kartais vienąkart išgėrus daug alkoholio (riebaus maisto vartojimo fone) galima išprovokuoti ūmų pankreatitą, bet paprastai taip nutinka ilgai piktnaudžiaujant spirituotais gėrimais.

Kasos uždegimo simptomai. Visų pirma ima varginti skausmas. Intensyviausias skausmas po šonkaulių duobute. Kartais skausmas persimeta į kairę pusę, kartais būna juosiantis. Skauda ištisas valandas, žmogų tai labai vargina. Būna, kad pradeda skaudėti kairę krūtinės pusę, todėl pankreatitas neretai supainiojamas su stenokardijos priepuoliu. Tačiau širdis sutrinka po fizinio krūvio, o kasos priepuolis ištinka pavartojus maisto, alkoholio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Labai būdingas kasos uždegimo simptomas - pykinimas ir vėmimas. Vėmimas vargina ilgai, išsivėmus nepalengvėja. Iš pradžių vemiama maisto likučiais, vėliau - skrandžio sultimis, gleivėmis, kartais ir su krauju.

Kartais pankreatito priepuolio metu gali pasidaryti labai silpna, pakilti temperatūra (38-39 laipsniai C). Jei pankreatitas sunkus (kai kasa praktiškai nustoja funkcionuoti), charakteringa diarėja.

REKLAMA

Vaikai pankreatitu paprastai neserga arba jis būna antrinis (kitos ligos pasekmė). Kasos uždegimas dažniausiai išsivysto sulaukus 40-45 metų, kai jau išsivysčiusi tulžies pūslės akmenligė arba kasą paveikusi neteisinga mityba ar piktnaudžiavimas alkoholiu. Ūmus pankreatitas dažniausiai ištinka vyrus, o lėtinis - vienodai tiek vyrus, tiek moteris.

REKLAMA

Moterys kasos uždegimu dažniau suserga dėl neteisingos mitybos, o vyrai paprastai serga alkoholiniu pankreatitu.

Lėtinis pankreatitas praktiškai neišgydomas, bet galima pasiekti ilgos remisijos (būklės pagerėjimo). Alkoholio atsisakymas ir dietos laikymasis duoda labai gerų rezultatų, žmogus net gali pamiršti apie jį varginusias bėdas. Tačiau tai nereiškia, kad nukrypus nuo dietos (pavyzdžiui, per šventes) negali pablogėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užėjus skausmams padeda vaistai nuo spazmų. Be dietos ir spazmolitikų, labai gerai padeda fermentų pakaitalai, ypač nusižengus dietos reikalavimams.

Fermentai gali būti vartojami ir prieš valgį, ir valgant, ir po valgio. Jei ligoniui lėtinis kasos uždegimas, fermentiniai preparatai turi būti geriami ne periodiškai, o ilgesnį laiką (1-2 mėnesius). Tačiau tam tikras pertraukas vis dėlto reikėtų daryti, kad kasa neatprastų atlikti savo funkcijų.

REKLAMA

Jei pankreatitas išsivystęs lėtinio cholecistito arba tulžies latakų diskinezės fone, kartais skiriama tulžį varančių preparatų. Paprastai tai būna augaliniai vaistai, bet juos galima vartoti tik tuo atveju, jei tiksliai žinoma, kad tulžies pūslėje nėra susiformavusių akmenų. Galima gerti ir įvairių vaistažolių mišinių nuovirų (šlamučio, artišoko, pipirmėtės, kukurūzų purkų, bitkrėslių, erškėtuogių).

REKLAMA

Ištikus ūmaus pankreatito priepuoliui pirmoji pagalba - alkis, šaltis ir ramybė. Skausmo vietoje rekomenduojama uždėti šalto vandens pūslę. Ramybė tokiu atveju sąlyginis dalykas, mat ligonis dažniausiai negali rasti patogios padėties (gulėjimas ant nugaros paprastai skausmą sustiprina).

Paaštrėjus lėtiniam kasos uždegimui pirmąsias 2-3 dienas gerai pabadauti ir gerti hidrokarbonatchloridinius vandenis (iki 6 stiklinių per dieną). Tokie vandenys pristabdo kasos sulčių skyrimąsi. Vėliau palaipsniui galima pereiti prie trinto maisto. Kai paaštrėjimas atslūgsta, pamažu reikia pradėti valgyti neriebią mėsą, varškę, sūrį, žuvį, vartoti kuo mažiau riebalų ir angliavandenių. Maistas turi būti virtas, reikia valgyti nedidelėmis porcijomis (4-6 kartus per dieną). Valgis neturi būti labai karštas ar labai šaltas. Jei organizmas toleruoja, galima valgyti šviežių vaisių ir daržovių (citrusinių geriau atsisakyti).

REKLAMA
REKLAMA

Griežtai draudžiama vartoti alkoholį, riebų, aštrų maistą, konservus, gazuotus gėrimus, rūgščius vaisius ir sultis, rūkytus, marinuotus produktus, svogūnus, česnakus, actą, krienus, garstyčias. Geriau apriboti ir šokolado vartojimą.

Jokio gazuoto vandens! Mineralinį reikėtų gerti irgi negazuotą. Alus - taip pat alkoholis ir raminti save, kad jis ne toks kenksmingas kaip degtinė, nereiktų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų