• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neišmylėtoms dukroms - ankstyvas išbandymas motinyste

Irena ZUBRICKIENĖ

Avikilų kaime (Marijampolės sav.) įsikūrusiai vaikų globos įstaigai "Vaiko tėviškės" namams 7 metus vadovaujantis Vytautas Šulinskas sunerimęs kaip niekada: per pastaruosius metus pagimdė net 4 nepilnametės globotinės. Žinoma, to neplanuodamos. Pirmoji meilė? Nepatirtos gimdytojų meilės stoka, bet kokia kaina ieškant artumo? Žinių apie lytinį švietimą trūkumas? Nepriežiūra? Mada? Užkratas, bacila?.. Direktorius, stengdamasis nekankinti savęs ieškomais atsakymais, siekia vieno - kad jaunosios mamytės nenumestų savo kūdikių, kaip kadaise padarė jų pačių gimdytojai.

REKLAMA
REKLAMA

Nuotaka - tik viena

Visos 4 nepilnametės globotinės mamomis tapo būdamos 17 metų. Viena paskui kitą - lyg susitarusios. Dvi iš jų - pametinukės seserys, kurias gimdytoja paliko labai seniai ir toliau po Lietuvą mėtė kitus savo naujagimius. Abi pasijuto besilaukiančios po kurį laiką trukusios artimos draugystės su savo mylimaisiais, abi ruošėsi tapti jų žmonomis. Rūta (nepilnamečių vardai pakeisti), antroji Avikilų gimdyvė, pernai rudenį ir ištekėjo. Tai vienintelė nuotaka iš visų 4 gimdyvių. Po santuokos praėjus mėnesiui, gimė poros vaikelis. Anot direktoriaus, po vestuvių iš "Vaiko tėviškės" namų išsikrausčiusi Rūta kol kas yra laimingai su vyru gyvenanti jauna moteris.

REKLAMA

- Ir šventę jos vestuvių proga surengėme, ir sveikinome, ir kraitelį naujagimiui sukrovėme - kad tik nepasijaustų mažai kam reikalinga ir sėkmingai gyventų, nenorėdama ištrinti iš savo atminties gyvenimo Avikiluose prisiminimų, - pasakojo V. Šulinskas, savotiškas Rūtos naujagimio senelis (globotiniai neretai direktorių laiko savo tėčiu). - Tik iš pradžių, kai sužinojome, kad globotinė laukiasi, buvo apnikusios liūdnos mintys. Juk per anksti skandintis šeimos rūpesčiuose, kai nei mokslai baigti, nei specialybė įgyta, nei nuosavas stogas virš galvos, kai trūksta gyvenimo patirties ir pačių paprasčiausių kasdienybės įgūdžių, savarankiškumo.

REKLAMA
REKLAMA

Pati Rūta, supratusi, kad laukiasi, nedelsė pasisakyti globos namų darbuotojoms, nes pati norėjo nuo pat pradžių periodiškai lankytis pas moterų gydytoją, kad vaikelis gimtų be problemų. Minties apie galimą nėštumo nutraukimą nepilnametė net neįsileido. Galbūt todėl, kad jos stiprybė, jos užnugaris buvo šeimą kurti pasiūlęs mylimasis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sesuo atkartojo motinos pavyzdį

Visai kitaip susiklostė Rūtos sesers Žanetos motinystė. Beje, ši paauglė buvo pirmoji, žinia apie būsimą motinystę sudrebinusi Avikilus. Iš pradžių ji, bandydama pati spręsti problemą, kreipėsi į globos namų darbuotojas dėl nėštumo nutraukimo. Katalikiškuose namuose tai buvo nepriimtina. Kadangi Žaneta draugavo su savo mylimuoju, ji, galima sakyti, buvo įkalbėta pradėti šeimyninį gyvenimą. Kone dešimtmečiu už Žanetą vyresnis draugas aplankydavo savo būsimąją Avikiluose, abu gyveno būsimų vestuvių nuotaikomis.

REKLAMA

Tiesa, iki tol ne viskas buvo gražu ir šviesu: pasitelkus teisėsaugininkus, stengtasi įvertinti, ar suaugęs vyras nepasinaudojo nepilnametės bejėgiška būkle, šitaip pastūmėdamas ją kol kas nepageidautinos motinystės link. Savo darbą atlikę pareigūnai nenustatė vyro nusikalstamų kėslų, nes prievartos intymiuose poros santykiuose neįžvelgė. Žanetos draugas nuo jos nenusisuko ir po minėtų nemalonumų. Nuo sūnaus bėdų nenusišalino ir jo motina - moteris teigė savo namuose laukianti Žanetos su kūdikiu, nes kadaise gimdytojų neišmylėtai paauglei pasiruošusi suteikti šeimos šilumą ir jaukumą.

REKLAMA

Tačiau Žanetos nuotaikos jos meilės jausmų skalėje greitai pasikeitė - dar prieš gimdymą ji atstūmė savo draugą, būsimo kūdikio tėvą, pareiškusi, kad turi kitą. Gimdydama paauglė jau tvirtai žinojo, kad savo vaikelio neaugins. Ji pakartojo savo gimdytojos kelią - naujagimį paliko.

Laimė, Žanetos kūdikis - ne "valdiškas" vaikas. Jį nuo pat gimimo augina tikrasis jo tėtis, gyvenantis kartu su mama, kuri taip pat rūpinasi dabar jau pusantrų metukų anūkėliu. Šiuose namuose durys visada atviros mažylio motinai Žanetai, tačiau šioji sūnelio nemačiusi nuo tada, kai jam buvo 4 mėnesiai. Mergina, vos sulaukusi 18 metų, iš globos įstaigos, kurioje augo nuo ankstyvos vaikystės, išsikraustė, glaudesnių ryšių nebepalaiko - gyvena savo gyvenimą, eina savo pasirinktu keliu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš paskaitų - į kūdikių namus

Šiemet sukaks po 18 metų dar dviem Avikilų globotinėms, kurios jau sūpuoja savo kūdikius. Abi jaunosios mamytės pastaruoju metu daugiau laiko praleidžia Alytuje, o Avikiluose - tik viešnios. Tokia išeitis pasirinkta kaip vienintelė, siekiant, kad gimdytojos nenutoltų nuo savo atžalų.

- Abi merginos, mums tarpininkaujant, pasirinko mokslą Alytaus profesinio rengimo centre tik dėl to, kad turėtų galimybę kuo dažniau matyti savo kūdikius, įkurdintus Alytaus kūdikių namuose, - teigė V. Šulinskas. - Labai tikiuosi - įkurdintus laikinai. Sutarta, kad jos kasdien lankys savo vaikučius, su jais bendraus, mokysis jais rūpintis, juos maitinti, pačios rengs, pačios migdys. Kol kas nusiskundimų, kad jaunosios mamytės apleido savo vaikelius, negavome. Kito varianto, kad gimdytojos galėtų gyventi kartu su vaikučiais, nesuradome. Ieškojome ir aplinkiniuose rajonuose, ir Vilniuje - tokios įstaigos, kad apgyvendintų nepilnametes mamas su naujagimiais, niekur neradome. Visur - tam tikros sąlygos, tam tikros išlygos, terminai, dėmesys vaikelio amžiui, galų gale - mokesčiai. Žodžiu, įsitikinome, kad tokios pastogės, kur prieglobstį rastų tėvų ir artimų giminaičių neturinčios nepilnametės mamos, globos namų auklėtinės, pasiryžusios augintis savo kūdikius, Lietuvoje tikrai nėra. Turbūt ir dėl to, kad tokie likimai neturi būti skatinami, ir dėl to, kad tokių atvejų šalyje nėra daug. Nepilnamečių mamų yra, bet dauguma jų - ne našlaitės, o turinčios tėvus, namus, sutuoktinius ar sugyventinius.

REKLAMA

Ramybė abiejų Avikilų globotinių, išvykusių į Alytų, padangėje - tik laikina. Kai netrukus joms sukaks 18 metų, jų ir vaikučių likimas bus sprendžiamas vėl. Jeigu merginos nepradės bodėtis motinystės rūpesčiais, nepavargs ir nepasuks klystkeliais, atitrūkdamos nuo savo kūdikių, joms iškils didžiulė problema - gyvenamasis būstas. Jų amžiaus našlaičiams pilnametystės proga valstybės skiriamos vienkartinės paramos (per 9000 litų) pastogei įsigyti šiais laikais nebepakanka.

REKLAMA

Iškreiptas supratimas apie šeimą

Direktorius V. Šulinskas, bandydamas įsivaizduoti tolimesnį abiejų globotinių likimą, jeigu jų kūdikiai ilgėliau užsibus kūdikių namuose, neatmetė liūdnos prognozės, kad jaunos motinos, slegiamos kasdienybės problemų, pamažu nutols nuo savo vaikų. Juolab kad šie nebuvo didelės meilės vaisius - abiem atvejais kūdikių tėvystė nėra nustatyta, ji galbūt žinoma tik pačioms gimdyvėms. Šitaip tik toliau didės beglobių mažylių armija, kuri Lietuvoje siekia jau per keliolika tūkstančių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gal išeitis - mamyčių ir jų kūdikių prieglobstis pačioje globos įstaigoje, kurioje jos užaugo? Štai Avikilų "Vaiko tėviškės namai" - ne tradiciniai, kai paprastai yra vienas didelis pastatas, talpinantis apie 100 gyventojų, ilgi koridoriai, bendri tualetai ir panašiai, o visas kaimelis - 10 atskirų namų, kuriuose gyvena šeimynos (iki 10 asmenų). Ar nebūtų galima vieną namą paskirti jaunosioms mamoms ir jų vaikučiams?

REKLAMA

- Tikrai ne - esu kategoriškas šiuo klausimu, - nė nedvejojęs atsakė V. Šulinskas. - Kadangi taip jau atsitiko ir turime "anūkėlių", tai darome viską, kad jiems ir jų mamoms būtų geriau, kad jie neišsiskirtų, rūpinamės, kiek galime, neatsižadame padėti. Tačiau pats faktas - nepilnametės motinos - nėra mūsų siekiamybė, nėra sveikintinas ir skatintinas pavyzdys. Labai gaila, kad mūsų visuomenėje yra iškreiptas supratimas apie šeimą ir jis vis labiau bujoja. O mums šeima - tai vertybė. Tai dviejų žmonių meilė ir jos vaisiai. Tai - tėtis ir mama. Skatiname tik tokius prioritetus. Jeigu vieną namą kaimelyje paskirtume gimdyvėms ir jų kūdikiams, greitai vieno tokio namo nepakaktų, o mūsų globotiniams atrodytų, kad vienišos nepilnametės mamos - gyvenimo norma ir geras pavyzdys. Tokią padėtį mes galime tik toleruoti, bet ne skatinti.

REKLAMA

Itin ankstyvas gimdymas - rizika

Direktorius neslėpė, kad keturios, galima sakyti, per vienerius metus pagimdžiusios globotinės buvo ne tik savotiškas šokas pačioje įstaigoje, bet atkreipė ir vaikų teisėmis besirūpinančių rajono ir šalies institucijų vadovų dėmesį, pasireiškusį skundais, patikrinimais ir išvadomis. Pastarosios, beje, nebuvo kaltinančios globos namų darbuotojus neveiklumu, nedėmesingumu, nekryptingu auklėjimu.

REKLAMA
REKLAMA

- Lytiškumo problemos ir lytinis brendimas bei bendravimas - dažnos temos mūsų renginiuose, - kalbėjo direktorius. - Po tų 4 gimdymų tokias programas dar labiau sustiprinome ir padarėme išvadą, kad su vaikais lytiniais klausimais reikia bendrauti be jokios gėdos. Tegul rausta savų lektorių skruostai, tegul jaunieji klausytojai dangstosi akis užrašų knygelėmis (taip tikrai būna!), bet tokie renginiai vyksta ir vyks. Jie efektingiausi, kai pasikviečiame specialistų iš kitų įstaigų - tai tikrai darome. Per Europą ritasi laisvamaniškumo banga - mes turime prie to prisitaikyti. Todėl esame priversti propaguoti saugią meilę - kitaip tariant, kaskart kai ką įdėti į kišenę savo globotinėms, išeinančioms į pasimatymus...

V. Šulinskui, jis neslėpė, keistai atrodo "toji saugi meilė tarp trylikamečių ir keturiolikmečių" - jo įsitikinimu, vaikams lytinis bendravimas tiesiog per anksti. Direktorius taip pat linkęs atkreipti dėmesį ir į galiojančių įstatymų spragas: asmenys, pasinaudoję nepilnametėmis, neretai lieka nenubausti, o juk jie - dažniausiai gerokai vyresni už paneles, suaugę vyrai. (Ne išimtis - Avikilų pavyzdžiai.)

Itin ankstyvų lytinių santykių nelinkę skatinti ir medikai - ypač ankstyvų gimdymų. Užfiksuota, kad Lietuvoje pati jauniausia gimdyvė buvo 12 metų Jelena V. iš Vilniaus rajono - 2000-ųjų pabaigoje ji susilaukė sūnaus. O gimdyvių, kurioms buvo 13, 14, 15 metų, Lietuvoje susidarytų labai ilgas sąrašas. Medikai linkę atkreipti dėmesį: tokiame amžiuje dar nėra gerai išsivysčiusi hormonalinė organizmo pusiausvyra, todėl jaunos mamytės labai rizikuoja ir savo, ir kūdikio sveikata. Paaugles dažniau nei suaugusias būsimas mamas nėštumo metu kamuoja mažakraujystė, inkstų uždegimas, padidėjęs kraujospūdis. Nepilnamečių organizmas nepasiruošęs nėštumui ir gimdymui - nevisiškai susiformavę kaulai, nepakankamai išsivystęs gimdos raumuo, krūtys, todėl sunkiau maitinti kūdikį. Be to, nepilnametėms dažniau pasitaiko nėštumo bei gimdymo patologijų, komplikacijų, naujagimiai gimsta mažesnio svorio. Kita vertus, pirmojo nėštumo nutraukimas - irgi opi problema: tai didelė rizika ateityje nebeturėti vaikų.

REKLAMA

* * * * *

Prieš kurį laiką paskelbti Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimo duomenys lietuviams sukėlė šoką: tarp pasaulio bendraamžių mūsų paaugliai lytinį gyvenimą pradeda bene anksčiausiai - vidutiniškai 13,5 metų.

Irenos ZUBRICKIENĖS nuotr.:

- Globos namų direktorius V. Šulinskas juokavo, kad yra senelis jau keturiems ne kraujo ryšio vaikučiams, tačiau iš tikrųjų yra sunerimęs, kad jo vadovaujamoje įstaigoje "madingos" nepilnametės gimdyvės

2009 03 10

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų