• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nacionalinės miego organizacijos duomenimis, Amerikoje moterys vis dažniau ir dažniau skundžiasi miego sutrikimais. Tačiau šios problemos nublanksta palyginus su tomis, kurios iškyla nėštumo metu.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl besilaukiančios moterys jaučiasi tokios pavargusios? Ne gana to, kad jas pykina, joms skauda nugaras, jos jaučia vaisiaus judesius ir dažnai bėgioja į tualetą, kai kurioms išsivysto neramių kojų sindromas, kai kurios pradeda knarkti, o kai kurias kankina nemiga.

REKLAMA

Pirmasis trimestras

Pirmasis trimestras – tai susijaudinimo ir staigmenų laikotarpis (ypač pirmą kartą besilaukiančioms moterims). Prisitaikydamos fiziškai ir psichiškai, vienos moterys jaučiasi nuostabiai, o kitos siaubingai. Dr. Katrina Ly (Kalifornijos universitetas, San Franciskas) moterims rekomenduoja pirmojo trimestro metu planuoti miegą taip pat, kaip jos planuoja likusią dienos dalį. Tyrimo metu, palyginus pirmą kartą besilaukiančias mamas ir nešiojančias nebe pirmą vaisių, paaiškėjo, jog "patyrusios" mamos kiekvieną naktį išmiega 45 – 60 minučių ilgiau. Šio papildomo miego dėka nėštumas siejamas su pozityvesniais išgyvenimais. Naujai iškeptoms mamytėms gali labiau trūkti energijos ir jos turėtų planuoti savo laiką taip, kad galėtų ilgiau pamiegoti.

REKLAMA
REKLAMA

Mieguistumas ir energijos stoka

Įdomu tai, kad padidėjęs progesterono, vieno iš svarbiausių nėštumo hormonų, kiekis gali būti viena iš priežasčių, dėl kurių besilaukiančios moterys mieguistesnės nei iki nėštumo. Dėl placentos išskiriamo progesterono, kuris pasižymi soporiniu (miegą sukeliančiu) ir termogeniniu (šilumos gamybos) efektu, atsiranda nuovargis ir anksčiau užsinorima miego.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Diskomfortas dėl kūno pokyčių

Keičiantis kūnui atsiradęs diskomfortas gali trukdyti užmigti ir miegoti. Jautrios krūtys gali tapti tikru iššūkiu taip pamėgtam miegojimui ant pilvo. Taigi pirmasis trimestras yra puikiausias metas pradėti pratintis miegoti ant kairiojo šono (daugiau priplūsta kraujo ir maisto medžiagų į gimdą ir vaisių, inkstams lengviau pašalinti skysčių perteklių). Kuo greičiau priprasite prie šios pozos, tuo geriau miegosite, kai jūsų pilvukas jau pūpsos.

REKLAMA

Dažnas šlapinimasis

Progesteronas besilaukiančioms moterims sukelia ne tik mieguistumą. Šis svarbus hormonas iš dalies atsakingas dėl to, kad taip dažnai bėgiojate į tualetą. Progesteronas slopina lygiųjų raumenų funkciją, dėl to taip dažnai užsimanote šlapintis. Vėlesniu nėštumo periodu didėjanti gimda pradeda spausti šlapimo pūslę, todėl sumažėja jos talpa. Daugelis moterų atsikelia ir eina į tualetą net keletą kartų per naktį, dėl to mažiau miega.

REKLAMA

Pykinimas

Nors ilgą laiką tai buvo vadinama "rytiniu pykinimu", daug besilaukiančių mamų gali patikinti, jog pirmajame nėštumo trimestre pykinti gali pradėti (ir pradės) bet kuriuo metu. Rytinis pykinimas, kuris gana dažnai pasitaiko iki dvyliktos nėštumo savaitės, taip pat gali pažadinti moterį anksčiau, nei ji pasiruošusi keltis.

Kaip elgtis pirmojo trimestro metu

• Planuokite, įtraukite į darbotvarkę ir teikite pirmenybę miegui!

• Miegokite, kai tik galite. Kad jums nepritrūktų miego, nusnūskite visuomet, kai tik atsiranda proga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

• Dieną gerkite daug skysčių (ypač vandens), bet vakare, prieš miegą, ribokite gėrimų kiekį.

• Kad išvengtumėte pykinimo, visą dieną valgykite prėskų sausainių (pavyzdžiui, krekerių).

• Miegokite ant kairiojo šono, kad į gimdą pritekėtų daugiau kraujo ir vaisius gautų daugiau maisto medžiagų.

• Naktį tualete nedekite šviesos. Geriau pastatykite naktinę lempelę. Blausi šviesa mažiau pažadins ir bus lengviau vėl užmigti.

REKLAMA

Antrasis trimestras

Antrasis trimestras gali atnešti palengvėjimą (ypač pirmą kartą besilaukiančioms mamytėms, kurios nesitikėjo, jog nėštumo metu jausis tokios pavargusios). Nors dauguma moterų tampa energingesnės, rekomenduojama ne pasinerti į veiklą, o mėgautis antruoju trimestru ir kuo daugiau miegoti.

Praėjus pykinimui ir atslūgus hormonų audroms, moterys pastebi, kad naktį rečiau eina į tualetą. Kadangi antrajame trimestre auganti gimda pakyla iš mažojo dubens į pilvą, šlapimo pūslė spaudžiama mažiau.

REKLAMA

Rėmens graužimas

Kad pilve atsirastų daugiau vietos didėjančiai gimdai, diafragma susitraukia, kvėpavimas tampa paviršutiniškas, o žarnynas ir stemplės sfinkteris pasislenka. Dėl to skrandžio turinys patenka į stemplę, o moterys pradeda skųstis rėmens graužimu (ypač miegant ant nugaros).

Naktiniai košmarai

72% moterų naktimis sapnuoja baisius sapnus arba košmarus. Kai kurias kankina vaizdai, kad jos paliko savo kūdikį vieną. Kitos sapnuoja, kad jų mažyliui gresia pavojus. Kartais sapnai būna labai tikroviški.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip elgtis antrojo trimestro metu

• Kad išvengtumėte rėmens graužimo, nevalgykite daug aštraus, rūgštaus arba kepto maisto. Jeigu rėmens graužimas kelia problemų, miegokite ant aukštesnės pagalvės. Be to, dienos metu valgykite dažnai ir po nedaug.

• Mėgaukitės antruoju trimestru ir geresniu miegu. Bet miegokite. Kai tik įmanoma, naktį miegokite ne mažiau kaip aštuonias valandas.

REKLAMA

• Kai miegate, gulkitės ant šono, o kojas per klubų ir kelių sąnarius sulenkite. Pasidėkite po pagalvę tarp kelių, po pilvu ir už nugaros. Tai sumažins krūvį, tenkantį apatinei nugaros daliai.

Trečiasis trimestras

Trečiasis nėštumo trimestras pateikia daugiausiai iššūkių miegui. Moterys ne tik dažnai bėgioja į tualetą, negali patogiai įsitaisyti ir yra išsekusios nuo bandymo susitvarkyti su savo pareigomis ir įprastomis užduotimis, bet kai kurioms būna nepaprastai sunku išlikti budrioms.

REKLAMA

Nugaros, raumenų skausmas ir bendras diskomfortas

Šiuos skausmus ir diskomfortą galima susieti su dubens raiščių minkštėjimu ir sąnarių laisvėjimu ruošiantis gimdymui. Padidėjęs pilvukas neigiamai veikia laikyseną, todėl daugeliui moterų būna sunku vaikščioti, sėdėti ir netgi miegoti.

Pabudimai naktį

Tyrimų duomenimis, nėštumo pabaigoje moterys vėl prabunda naktį. Dr. Mindelio ir dr. Bario J. Jakobsono studija "Miego sutrikimai nėštumo metu" rodo, kad baigiantis nėštumui iš naktį prabundančių moterų net 97,3% kiekvieną naktį prabusdavo vidutiniškai 3,11 karto. Du trečdaliai moterų naktį prabusdavo penkias ar daugiau naktų per savaitę. Dažni prabudimai sutrikdo natūralų miego ciklą.

REKLAMA
REKLAMA

Knarkimas

Daugelis moterų pradeda knarkti dėl užgulusios nosies, padidėjusios pilvo apimties ir dėl to, kad padidėjusi gimda spaudžia diafragmą. Beveik 30% moterų pradeda knarkti dėl paburkusių kvėpavimo takų (kvėpavimo takai gali susiaurėti). Knarkimas gali būti padidėjusio kraujo spaudimo, kuris kelia grėsmę ir motinai, ir vaisiui, priežastis. Jeigu kvėpavimo takai susiaurėja stipriai, gali prasidėti miego apnėja, kuriai būdingas garsus knarkimas ir kvėpavimo sustojimo periodai miegant.

Moterys turėtų susirūpinti, jeigu pradėjo knarkti, ypač tuomet, kai dieną jaučiasi labai mieguistos, skauda galvą ir patinsta kojos. Neseniai atlikto tyrimo metu ištirtos 502 moterys ir nustatyta, kad knarkiančioms nėščiosioms du kartus dažniau pasitaikė hipertenzija, preeklampsija ir intrauterininis vaisiaus augimo sulėtėjimas.

Kojų mėšlungis ir neramių kojų sindromas

Nacionalinės miego organizacijos apklausa parodė, jog beveik 15% amerikiečių nėščiųjų trečiajame trimestre išsivystė neramių kojų sindromas. Jam būdingi šie simptomai: nemalonus jausmas, akimirksniu pažadinantis iš miego, pėdose, blauzdose ar aukščiau. Pajudinus kojas, šie simptomai trumpam pranyksta, bet ir vėl atsiranda, kai galūnės ramios.

REKLAMA

Nustatyta, jog toms moterims, kurioms išsivysto neramių kojų sindromas, trūksta geležies ir/ar folinės rūgšties dar iki nėštumo. Taigi sveikas protas sako, kad nėščiosioms, kurias vargina nemalonūs pojūčiai, gydytojas turėtų ištirti geležies kiekį kraujyje. Gera žinia ta, kad daugumai moterų, gimus kūdikiui, neramių kojų sindromas praeina.

Kojų mėšlungis labai dažnai pasitaiko antrajame ir trečiajame trimestre. Šie skausmingi spazmai linkę atsirasti naktį ir sutrikdo miegą. Galvojama, kad mėšlungis prasideda tada, kai kraujyje per daug fosfatų ir trūksta kalcio.

Kaip elgtis trečiajame trimestre:

• Miegokite ant kairiojo šono. Tuomet priteka daugiau kraujo į gimdą ir vaisių, inkstus. Pasistenkite negulėti ant nugaros ilgesnį laiką.

• Jeigu jus vargina kojų mėšlungis, venkite gazuotų gėrimų.

• Jeigu pradedate knarkti, reikia pamatuoti arterinį kraujo spaudimą ir ištirti baltymo kiekį kraujyje. Tai ypač svarbu, jeigu patinsta kulkšnys ir vargina galvos skausmai.

• Jeigu jums prasidėjo neramių kojų sindromas, su gydytoju turėtumėte išsiaiškinti, ar jums netrūksta geležies.

• Jeigu negalite užmigti, negulėkite lovoje ir neverskite savęs užmigti. Atsikelkite ir paskaitykite knygą, parašykite dienoraštį arba atsigulkite į šiltą vonią.

• Jeigu koją sutraukė mėšlungis, ištieskite ją, o pėdą lenkite į viršų. Kad išvengtumėte mėšlungio, kiekvieną kartą prieš miegą keletą kartų pakartokite šį pratimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų