REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Panevėžio vyskupijos Šventų apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios klebonas, kunigas dr. Romualdas Zdanys ir vyskupijos bažnytinio teismo oficialus pirmininkas sako, kad bažnyčia poros jungtuvėse nepateisina galimybės skirtis. Anot jo, santuoka yra tik viena ir visam gyvenimui, o skyrybos negali būti net svarstytinos, todėl ikivedybinė sutartis su priežastimis, kodėl šeima galėtų išsiskirti, prieštarauja bažnytiniams įsitikinimams.  

Panevėžio vyskupijos Šventų apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios klebonas, kunigas dr. Romualdas Zdanys ir vyskupijos bažnytinio teismo oficialus pirmininkas sako, kad bažnyčia poros jungtuvėse nepateisina galimybės skirtis. Anot jo, santuoka yra tik viena ir visam gyvenimui, o skyrybos negali būti net svarstytinos, todėl ikivedybinė sutartis su priežastimis, kodėl šeima galėtų išsiskirti, prieštarauja bažnytiniams įsitikinimams.  

REKLAMA

„Jeigu prieš vedybinėje sutartyje yra aptariami dalykai susiję su galimomis arba būsimomis skyrybos, tai prieštarauja pačiai bažnytinės santuokos esmei, nes bažnytinė santuoka yra neišardoma, ji visam gyvenimui. 

Jeigu sutuoktiniai prieš santuoka susitaria, kad kaip skirsis, tai vadinasi, daro prielaidą galimybei skirtis, neatmeta tokios galimybės. O sudarant bažnytinę santuoką, reikia įsipareigoti besąlygiškai visam gyvenimui. Negali širdyje palikti kažkokio klausimo, kad jei kas nepavyks – išsiskirsime.  

REKLAMA
REKLAMA

Aišku, neatmetu galimybės, kad žmonėms pasirodys, jog yra su netinkamu žmogumi ir nepavyksta. Bet tu negali sudarant santuokos daryti prielaidos, kad skirsimės“, – aiškino R. Zdanys. 

REKLAMA

Nors bažnytinė santuoka laikoma amžina dviejų žmonių sąjunga, kai kuriais atvejais ją galima anuliuoti. Tačiau Bažnyčia pabrėžia, kad tai nėra lygu skyryboms. Bažnytinis teismas santuoką tiesiog pripažįsta niekada negaliojusia. Vis dėlto tai pasiekti nėra paprasta: reikės mažiausiai 200 eurų ir nusiteikti pasakoti apie asmeninį gyvenimą.

Kunigas: „Ne pats nėštumas yra problema, o problema, kad sudarė santuoką skatinamą aplinkybių“

Anot Panevėžio vyskupijos Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios klebono, kuomet jaunavedžiai žiedus sumaino dėl tam tikrų aplinkybių, kaip neplanuoto nėštumo ar įsiskolinimų, nėra išeitis. R. Zdanys priduria, kad bažnytinė santuoka neturėtų būti iš susiklosčiusių aplinkybių ar situacijos sprendimo.  

REKLAMA
REKLAMA

„Teorija mūsų sako, kad negalima sudaryti santuokos su sąlyga, kuri išsipildys ateityje, arba kalbant liaudiškai – su sąlygą liečiančią ateitį“, – aiškino R. Zdanys. 

„Ne pats nėštumas yra problema, o problema yra, kad sudarė santuoką skatinamą aplinkybių, dėl kurių buvo sunku pasipriešinti ir santuoką pasirinko tam, kad išvengtų kažkokių nepatogumų. Pavyzdžiui, tapau nėščia ir nepatogu prieš žmones, prieš artimuosius.  

Ne tik nėštumas, tai gali būti ir skola, nes prisiskolinau ir susiradau turtingą vyrą, ir žinau, kad sudarius santuoką su juo, man tai padės išspręsti tą keblią situaciją“, – teigia jis.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jurga: „Svarbu, kad kunigas žinotų, kokia yra būsimos sąjungos esmė“

Naujienų portalui tv3.lt sutiko pakomentuoti skaitytoja Jurga (tikrasis vardas ir pavardė red. žinoma). Moteris sako, kad prieš savo vestuves bažnyčioje iš kunigo sulaukė įvairių klausimų. Anot jos, bažnyčiai buvo svarbu žinoti, ar nėra jokių nusistatymų, aplinkybių ar sąlygų ateityje nutraukti santuoką.  

„Tuokėmės bažnyčioje, pamenu, kad kunigas sakė, kad labai svarbu ateiti be jokių išankstinių susitarimų, ikivedybinių sutarčių, o jei kas laukiasi – pasakyti. Jis mums aiškino, kad tai labai svarbu, kad kunigas žinotų, kokia yra būsimos sąjungos esmė“, – rašė skaitytoja.  

REKLAMA

Ištarti „taip“ – galima tik vieną kartą 

Kada santuoka skelbiama negaliojančia, kiek trunka bažnytinio teismo procesas ir kiek visa tai kainuoja, kalbamės su Vilniaus arkivyskupijos Tribunolo oficiolu kun. Vytautu Briliumi.

„Yra įmanomas atsiskyrimas, vadinama separacija. Jeigu dėl kokių nors pateisinamų priežasčių yra per sunku gyventi kartu, sutuoktiniai gali gyventi atsiskyrę, bet pati santuoka yra galiojanti.

Tačiau santuokos sutartis gali būti ir negaliojanti. Pirmiausia, iš Bažnyčios pusės sąjunga gali neatitikti sutarties formos. Gali būti, kad trukdo amžius (žmonės tuokiasi nesulaukę 16 metų), santuoka sudaryta prievarta ar apgaule arba jei santuoką palaimina tam teisės neturintis dvasininkas.

REKLAMA

Santuokos sutartis taip pat negaliojanti, jei bent vienas žmogus yra neįgalus, pavyzdžiui, turi lytinę impotenciją (mat vienas iš bažnytinės santuokos principų yra lytinis bendravimas), protinę negalią arba yra neįgalus vykdyti santuokos pareigas dėl kitų priežasčių. Taip pat jei asmuo yra stipriai paveiktas priklausomybių: jis gali viską suprasti, žinoti, bet neatlikti savo pareigų – tada santuoka irgi yra negaliojanti.

Gali būti, kad žmogus neturi suvokimo apie santuoką ir jos pareigas, pavyzdžiui, įsimylėjęs žmogus nepaisant savo jausmo nesugeba įsipareigoti kitam. 

Santuoka negalioja ir tada, jei ją sudarant žmogus atmeta pagrindines jo savybes, pavyzdžiui, santuokos vienumą, kad reikia laikytis ištikimybės, arba jei žmogus atmeta vaikų gėrį šeimoje.

Todėl jei santuoka yra sudaryta, ji visada pripažįstama tikra ir galiojančia, o jei dėl išvardytų ar kitų priežasčių santuoka yra negaliojanti, tai turi būti pripažinta Bažnyčios tribunole. Bažnyčia išnagrinėja priežastis ir jeigu įrodoma, kad santuoka negaliojanti, tada žmogus yra nesusaistomas santuokinio ryšio ir gali sudaryti kitą sakramentinę santuoką“, – sako jis.  


Užterštumas didėja nes tavo BMW daug CO2 išmeta.
Liaudies išmintis sako:

"Tikėkis geriausio, bet būk nusiteikęs - blogiausiam"

Taip kad kunigas Jurgai - pasitaikė itin protingas ir geras.
Tik ji to nesugebėjo deramai įvertinti...
O - gaila...
Geras straipsnis,tačiau nėščios moters plikas pilvas,tai pasityčiojimas ir iš moters ir iš kūdikėlio,beje šiam straipsniui visai netinkamas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų