• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyvenimas Lietuvoje reguliuojamas iš Strasbūro

Lyties keitimo operacijos siekianti ir dėl to Lietuvą Europos Žmogaus Teisių Teismui apskundusi 29 metų moteris P.L. gali švęsti pergalę prieš Lietuvą: Strasbūro teismas antradienį nusprendė, kad Lietuva pažeidė vyru siekiančios tapti moters teises ir priteisė 5 tūkst. eurų kompensaciją.

REKLAMA
REKLAMA

Šioje byloje Strasbūro teismas priėmė ir gana retą sprendimą - įpareigojo Lietuvos Seimą priimti Lyties keitimo įstatymą. Tai mūsų įstatymų leidėjai privalo padaryti per 3 mėnesius nuo šio sprendimo įsigaliojimo. Jeigu įstatymas nebus priimtas per numatytą laiką, Vyriausybė savo piliečiui turės sumokėti 40 tūkst. eurų (138 tūkst. litų) ir vis tiek priimti įstatymą.

REKLAMA

Lietuvą Strasbūrui apskundusi L. iš valstybės prašė 1 mln. litų kompensacijos. Tačiau EŽTT moralinę žalą įvertino 5 tūkst. eurų.

Beje, EŽTT teisėjų nuomonės dėl šios bylos išsiskyrė. Vienas teisėjas išdėstė atskirąją nuomonę, 6 buvo vieningos pozicijos.

L. bylos nagrinėjimas EŽŽT užtruko net 4 metus. Į Strasbūro teismą lietuvis (byloje naudojama vyriškas asmuo) kreipėsi 2003 m.

REKLAMA
REKLAMA

Strasbūre šiai bylai parodytas ypatingas dėmesys - ją nagrinėjo Didžioji žiuri, kuriai pirmininkauja pats EŽTT prezidentas.

P.L. bylą prieš Lietuvą teismas nagrinėjo viešame posėdyje, tačiau save vyru laikanti moteris teisme neišdrįso pasirodyti. Užtat teismo posėdžio atvyko stebėti keli šimtai teisininkų iš daugelio Europos valstybių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokio pobūdžio byla yra pirmoji iš Centrinės ir Rytų Europos regiono. Iki šiol tik kelios panašaus pobūdžio bylos buvo išnagrinėtos, kreipusis pareiškėjams iš Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Belgijos ir Vokietijos. Lietuvės pareiškime teigiama, kad ne kartą ji konsultavosi su mikrochirurgais dėl lyties keitimo operacijos, ne kartą buvo nusiųsta pas psichologus. Vilniaus psichiatrijos ligoninėje medikai pripažino, kad ji yra transseksualas ir jai turi būti atlikta operacija.

REKLAMA

Ligos istorijoje yra įrašas, kad sausio 28 d., tikintis, jog ateityje pavyks atlikti lyties keitimo operaciją, L. pradėta vyriškų hormonų terapija. 1999 metais medikai atsisakė tęsti hormonų terapiją, nes esą tam trūksta teisinio tikrumo. Nepaisant to, 2000 m. gegužę Lietuvoje L. atlikta "dalinė lyties keitimo operacija" - fiziškai sveikai moteriai pašalintos krūtys.

REKLAMA

Tuo pačiu metu L. bandė pakeisti ir savo dokumentus. Kaip teigta spaudoje, netrukus po operacijos padedant vienam Seimo nariui L. gavo ne tik naują pasą, bet ir gimimo liudijimą. Visa tai padaryta be jokio teisinio pagrindo.

Pasak Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktoriaus Henriko Mickevičiaus, Civilinis kodeksas numato, kad nesusituokęs pilnametis asmuo turi teisę medicinos priemonėmis pakeisti savo lytį, jei tai įmanoma mediciniškai. Tvarką ir sąlygas turėjo nustatyti lig šiol nepriimtas įstatymas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užsienyje atlikti lyties keitimo operaciją kainuoja apie 50 tūkst. eurų (172 tūkst. litų). Žmogaus teisių stebėjimo instituto vadovas yra girdėjęs, kad pogrindyje tokios operacijos atliekamos ir Lietuvoje.

Kiek Lietuvoje yra transseksualų, norinčių keisti lytį, oficialiai nežinoma, bet manoma, kad tokių žmonių gali būti apie 200. Manoma, kad keliolikai Lietuvos piliečių lyties keitimo operacijos atliktos užsienyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų