• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gydytojo priimamasis

Donorų kraujas - nepavojingas

"Esu pagyvenęs žmogus, - rašo redakcijai skaitytojas, nenurodęs gyvenamosios vietos. - Dėl ligos ne kartą man buvo perpiltas kraujas. Noriu paklausti, ar svetimas kraujas gali turėti įtakos kokių nors ligų išsivystymui, ar gali keisti charakterį ir panašiai".

REKLAMA
REKLAMA

Nacionalinio kraujo centro vedėja Rita Martinkėnienė patikino, jog laiško autorius nerimauja visai be reikalo. Anot jos, kiekvieno kraują davusio donoro kraujas yra kruopščiai ištiriamas ir tik nustačius, kad kraujas - sveikas, jis ruošiamas ir siunčiamas į gydymo įstaigas. Svetimas kraujas negali pakeisti ir žmogaus charakterio, įpročių, pomėgių ar panašiai. Charakteriui ar kitoms savybėms, anot R. Martinkėnienės, tam tikrą įtaką gali turėti ne perpiltas kraujas, o liga, kuria žmogus serga, ypač jei tai susiję su kraujodaros sutrikimais, neurologiniais veiksniais ir kt.

REKLAMA

Balta dėmė ant kojos

"Mano 15 metų dukrai ant kojos atsirado balta dėmė, kuri pamažu plečiasi, - rašo Stasė Vyšniauskienė iš Jurbarko rajono. - Tos vietos neskauda, tačiau nerimauju, kad po kurio laiko vaiko būklė nepradėtų blogėti. Gal parašytumėte, kas tai per liga ir kaip ją gydyti?"

Neapžiūrėjus ligonės negalima tiksliai pasakyti, kuo jūsų dukra serga. Galimas dalykas, kad vystosi grybelinė infekcija. Neaišku, ar tą dėmę vaikui niežti, ar jaučiamas koks nors nemalonus kvapas. Jei šie simptomai yra, patartume nedelsiant kreiptis į gydytoją dermatologą. Jis nustatys tikslią ligos diagnozę, skirs reikiamus tyrimus ir, jei reikės, gydymą.

REKLAMA
REKLAMA

Primename, jog grybelinių infekcijų išsivystymui reikšmės gali turėti ilgas gydymasis antibiotikais, antsvoris (ypač jei sergama ir cukralige), vartojami kontracepciniai vaistai, namie laikomi gyvūnėliai, nepakankama higiena.

Kaip "padidinti" vaiką?

"Mano 13 metų sūnaus ūgis - tik 140 centimetrų, - rašo D. R. iš Panevėžio. - Vaikas yra žymiai mažesnis už bendraklasius ir bendraamžius. Mes, tėvai, - aukšti, giminėje irgi nėra žemaūgių. Sūnus dėl to labai nervinasi. Gal yra kokių priemonių, kurios paspartintų augimą?"

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be abejo, yra medikamentų, kuriuos vartojant įmanoma šiek tiek paaugti. Tačiau reikia nepamiršti ir to, jog tai - hormoniniai preparatai, kurie gali būti vartojami tik paskyrus gydytojui endokrinologui, prieš tai ištyrus ir įvertinus bendrą vaiko būklę. Patartume vaiką nuvežti į minėto specialisto konsultaciją ir šį klausimą nuodugniai aptarti.

REKLAMA

Beje, medikų praktikoje yra pasitaikęs ne vienas atvejis, kai ilgą laiką buvę itin mažo ūgio, paauglystėje vaikai kas pusmetį išstypdavo po 15 ar net 20 centimetrų. Tad gal per anksti nerimaujate?

Kaip padėti kūdikiui?

"Auginu pusės metukų kūdikį, - rašo Monika P. iš Kauno rajono. - Vargstu dėl vienos problemos - labai greitai iššunta jo kirkšnys, tarpvietė. Nepadeda nei kremas, nei aliejus. Patarkite, ką daryti".

REKLAMA

Medikų teigimu, vienas iš geriausių vaistų tokiais atvejais - grynas oras. Kitaip sakant, kūdikį reikėtų kuo ilgiau laikyti nuogu užpakaliuku (žinoma, pakankamos temperatūros patalpoje).

Iššutimai, paraudimai (kai kada net išbėrimai, pūlinukai) gali susidaryti ir naudojant netinkamas sauskelnes (išsivysčius alerginei reakcijai) ar kiekvienąkart apiplaunant naudojant muilą (vietoj muilo kartkartėm patartina panaudoti specialias drėgnas servetėles).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prausiant vonelėje į vandenį patartina įpilti šiek tiek ąžuolo žievės ar lakišiaus nuoviro, o kūdikį nuprausus, kūnelį labai gerai nusausinti, minėtas vietas patepti apsauginiu kremu. Kai kurios jaunos mamytės tvirtina, jog labai efektyviai veikia liaudiška iššutimų gydymo priemonė - bulvių ir kukurūzų krakmolas. Jei iššutimas plinta, patartume nelaukti - kreiptis į gydytoją.

REKLAMA

Kai pritemsta sąmonė

"Dirbu pamaininį darbą, taip pat ir naktimis, todėl kartais jaučiuosi pavargusi, nepakankamai išsimiegojusi, - rašo Skirma T. iš Tauragės. - Nežinau, ar tai susiję su pervargimu, bet vis dažniau pajuntu, kaip staiga trumpam pritemsta sąmonė. Neseniai, praradusi kelioms sekundėms sąmonę, nugriuvau, susižalojau veidą. Kas tai galėtų būti?"

REKLAMA

Jums reikėtų kuo skubiau kreiptis į gydytoją neurologą ir išsitirti dėl galimos epilepsijos ar galvos smegenų ligos. Be to, būtina subalansuoti darbo ir poilsio ritmą, jokiu būdu nepervargti, pakankamai ilsėtis. Patartume nedelsiant atsisakyti ir pamainio darbo bei darbo naktimis.

Kaip vaikui teisingai pastatyti taures?

"Mano septynmetis sūnelis labai dažnai serga bronchitu, - rašo Laimutė L. iš Kauno. - Nesinori kiekvienąkart duoti antibiotikų - girdėjau, jog padeda taurės. Tik nežinau, kaip jas teisingai uždėti. Gal galite informuoti."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taurės išdėstomos lygiagrečiai stuburui, abipus jo, bet ne ant stuburo. Dedama žemiau menčių, prieš tai nugarytę patepus vaikišku kremu ar vazelinu.

Taurė įkaitinama degančiu spiritu suvilgytu vatos tamponu, užvyniotu ant metalinės mentelės. Kaitinama labai trumpai - kad neperkaistų taurės kraštai ir nenudegintų odos.

Pastačius taures, vaikas šiltai apklojamas ir ramiai guli 10-15 minučių. Geriausia taures statyti prieš miegą, kad po procedūros vaikas iškart eitų miegoti. Karščiuojančiam vaikui taures dėti draudžiama!

REKLAMA

Beje, pastaruoju metu dėl taurių gydomojo efekto ir galimos žalos gydytojų nuomonės skiriasi. Todėl visų pirma patartume pasikalbėti su vaiko gydytoja, kuri, įvertinusi ligoniuko būklę ir bendrą savijautą, nuspręs, ar verta atlikti tokias procedūras.

Jei išsiplėtę veido kapiliarai

"Labai nervina išsiplėtę veido kapiliarai, paraudęs veidas. Esu girdėjusi, kad tai - paveldima. Ar kapiliarų plėtimuisi gali turėti įtakos vartojami maisto produktai, netinkamai parinktos kosmetinės priemonės?" - Asta, 25 m.

REKLAMA

Veidą nudažo raudonis, kapiliarai išsiplečia dėl įvairiausių priežasčių. Tarp jų - ir paveldėjimas, ir padidėjęs kraujospūdis, ir veido nušalimas vaikystėje, ir darbas karštose patalpose, ir netinkamas maistas. Reikia vengti veido paraudimą bei kapiliarų išsiplėtimą sukeliančių aštrių valgių, karštų gėrimų ir alkoholio. Gydytojai kosmetologai yra pastebėję, jog veido kraujagyslės labiau išryškėjo moterims, kurios vartojo ne savo amžiaus grupei skirtus vitaminų kompleksus.

REKLAMA
REKLAMA

O gal jūs sergate odos liga "rozacea"? Todėl geriausia pasirodyti gydytojui dermatologui. Mat minėtos ligos gydymas yra ilgas ir sudėtingas, reikia vartoti gydytojo parinktus antibiotikus.

Kai kamuoja šaltkrėtis

"Nesuprantu kodėl, tačiau net ir esant pakankamai šiltoje patalpoje kartkartėmis nupurto šaltkrėtis, rankų pirštai - tiesiog sugrubę, - savo laiške rašo A. B. iš Prienų. - Vakare savijauta pagerėja. Buvo atliktas kraujo tyrimas, tačiau jokių pakitimų nerasta. Kur dar galėčiau kreiptis?"

Tikėtina, jog jūsų organizme vystosi lėtiniai uždegiminiai procesai, todėl turėtumėte nuvykti pasikonsultuoti ir pas kitus specialistus (ginekologą, stomatologą, LOR ir kt.). O gal buvote išvykusi į tolimą egzotinę kelionę? Tuomet turėtumėte nedelsiant kreiptis ir į gydytoją infekcionistą (dėl galimos maliarijos ar kitos infekcinės ligos).

Ar reikia mokėti už alergenų nustatymo tyrimą?

"Gavau šeimos gydytojos siuntimą pas gydytoją alergologą, - rašo kaunietė Vaiva A. - Noriu sužinoti, ar man reikės mokėti už jautrumo alergenams nustatymo tyrimus? Turiu ilgametį darbo stažą, dirbu ir šiuo metu".

Apie tokio tyrimo reikalingumą sprendžia gydytojas alergologas. Jei bus reikalinga, jis gali paskirti atlikti organizmo jautrumo tam tikriems buities ar maisto alergenams tyrimus, už kuriuos mokėti nereikės. Pasitaiko, kai tuo metu gydymo įstaigoje kai kurių nemokamų alergenų nėra - tuomet arba reikėtų už juos susimokėti, arba palaukti, kol gydymo įstaiga turės galimybę tyrimą atlikti nemokamai.

REKLAMA

Kas per daug, tas nesveika

"Turiu pustrečių metukų dukrytę, - rašo Auksė A. iš Ukmergės. - Gydytojos nurodymu kiekvieną dieną jai duodu vitaminų (ant vitaminų pakuotės parašyta, jog viena tabletė - vienos paros norma). Bet juk vitaminų bei mineralinių medžiagų yra ir maisto produktuose, vaisiuose, daržovėse. Kaip žinoti, kad vitaminų vaikui neperdozavau?"

Iš tikrųjų, kai kurių vitaminų (ypač riebaluose tirpių A ir D) perdozuoti yra ne tik nesveika, bet ir pavojinga. Vitamino C perteklius lengvai pasišalina iš organizmo su šlapimu, tačiau ilgai vartojamos per didelės šio vitamino dozės apsunkina inkstų veiklą.

Profilaktiškai, organizmui pastiprinti vaikai vitaminų ir mineralų kompleksus turėtų vartoti porą kartų per metus (vieną mėnesį - vėlyvą rudenį, vieną mėnesį - pavasarį). Jei vaikas serga ūminėmis ar lėtinėmis ligomis, vitaminų skiriama vartoti ilgiau ir didesnėmis dozėmis.

Odos išbėrimas suprakaitavus

"Dirbu sunkų fizinį darbą, dažnai vaikštau suprakaitavęs, - rašo Jonas G., nenurodęs gyvenamosios vietos. - Pastebėjau, kad vis dažniau odą išberia, niežti. Kaip gydytis?"

Asmens higiena - štai svarbiausias patarimas. Stenkitės kiek įmanoma dažniau praustis po dušu, apsiplaudami karštą vandenį trumpam pakeiskite šaltu. Dėvėkite natūralių pluoštų drabužius. Vartokite vitaminų (ypač A ir B grupės), kalcio preparatus, seleną, sausas mieles. Jei bėrimas nepraeis, pasikonsultuokite su odos ligų specialistu.

REKLAMA

Ar "pjaunasi" kontraceptikai ir kiti vartojami vaistai?

"Noriu sužinoti, ar yra vaistų, kurie "pjaunasi" su vartojamomis kontraceptinėmis tabletėmis, silpnina jų poveikį?", - teiraujasi L. L. iš Anykščių.

Tai priklauso nuo to, kokius vaistus ir kokius kontraceptikus vartojate. Sakysime, jei jums skirtos kombinuotos kontracepcinės tabletės, turinčios itin mažas hormonų dozes, jų veiksmingumas gali pakisti vartojant vaistus nuo epilepsijos, šlapimą varančiuosius, priešgrybelinius ar tuberkuliozę gydančius medikamentus. Kontraceptikų poveikį gali susilpninti ir stiprūs raminamieji preparatai. Tuo laikotarpiu moterims patartina naudoti papildomas kontracepcines priemones (specialius gelius, prezervatyvus ar kt.).

Kaip atskirti peršalimą nuo gripo?

"Noriu sužinoti, kaip atskirti, ar tai peršalimo liga, ar gripas?" - prašo paaiškinti Vytas Vitkauskas iš Ignalinos rajono.

Peršalimo požymiai pradeda reikštis pamažu, laipsniškai, temperatūros dažniausiai nebūna - retai sukostima, paskausta galvą, vos jaučiamas raumenų skausmas, nuovargis, silpnumas. Dažnai paburksta nosis, kamuoja sloga, čiaudulys, gerklės skausmas.

Prasidėjus gripui, ligos požymiai pasireiškia staiga: pakyla kūno temperatūra (38 laipsniai C ir didesnė), kamuoja kosulys, sunku atsikosėti, stipriai skauda galvą, raumenis, jaučiamas stiprus nuovargis, išsekimas, skauda krūtinę, kartais paburksta nosis, vargina sloga ar skauda gerklę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų