• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gydytojo priimamasis

Dėl švitinimo procedūrų

"Prieš kurį laiką keliose vietose lūžo šlaunikaulis, sužalota koja buvo operuojama, panaudotos metalinės jungtys, kurios neišimtos iki šiol, - rašo kaunietė Vitalija O. - Neseniai diagnozavo ir onkologinę ligą, skyrė krūties švitinimo procedūras. Noriu paklausti, ar šios procedūros neturės neigiamos įtakos sveikatai dėl to, kad kojoje - metalas?"

REKLAMA
REKLAMA

Kaip sužinojome iš Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Onkologinės radioterapijos skyriaus gydytojų, dėl paskirtų švitinimo procedūrų laiško autorė gali nesibaiminti, nes švitinimo zona - ne ta kūno vieta, kurioje yra metalo sutvirtinimų, ir net ne greta jos. Tais atvejais, kai prisieina švitinti kūno vietas, kuriose yra metalo jungčių ar kai jos - netoli švitinimo zonos, parenkama atitinkama gydymo (švitinimo) metodika, kurios dėka ligonio sveikatai irgi nesukeliamas joks pavojus.

REKLAMA

Kai traška braška sąnariai

"Esu pensinio amžiaus, - rašo Regina V. iš Plungės. - Norėčiau plačiau sužinoti apie sąnarių ligas (jie traška, nejudrūs, sustingę). Kaip tokias ligas gydyti, kokia jų profilaktika?"

Sąnarių skausmas, trumpalaikis sustingimas, braškėjimas, sąnario judrumo sumažėjimas - tai simptomai, rodantys, jog ligonis serga artroze (kitaip dar vadinama osteoartroze, osteoartritu, "druskų nusėdimu") - neuždegimine sąnarių ir stuburo liga, labiausiai pažeidžiančia sąnario kremzlę. Tai gan paplitusi sąnarių liga, ja dažniau serga vyresnio amžiaus moterys.

REKLAMA
REKLAMA

Medikų tvirtinimu, svarbiausia artrozės išsivystymo priežastis yra ilgai sąnarius veikiantis krūvis, dažnai viršijantis jų galimybes. Tai vadinamasis sąnarių susidėvėjimas. Liga išsivysto dėl nuolatinio sunkaus fizinio darbo, nutukimo, nuolatinės nepatogios kūno padėties, vienodų judesių (pavyzdžiui, siuvėjams, statybininkams). Turi įtakos ir sąnarių traumos, įgimti sąnarių trūkumai ar įgimtas sąnario kremzlės ląstelių nepilnavertiškumas, taip pat hormoniniai sutrikimai. Pamažu trinka sąnario skysčio, aprūpinančio sąnario kremzlę maisto medžiagomis, gamyba ir dėl to kremzlė praranda elastingumą, plonėja, tampa šiurkšti, trūkinėja. Drauge vystosi ir šalia esančių kaulų pakitimai (formuojasi kaulinės išaugos).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pažeistą sąnarį iš pradžių skauda tik krūvio metu. Vėliau skausmai vis stiprėja, pradeda skaudėti ir nejudant, ir net naktį.

Labiausiai pažeidžiami klubų, kelių, rankų pirštų sąnariai ir stuburas. Skausmas ypač juntamas lipant laiptais žemyn, taip pat rytais. Pasėdėjus ar rytą atsikėlus sąnariai būna tarsi sustingę. Juos reikia išsijudinti, prasivaikščioti.

REKLAMA

Jei sąnariai braška, dar nereiškia, kad tai - artrozė (jie gali braškėti ir sveikiems žmonėms). Tačiau vyresnio amžiaus žmonėms toks simptomas paprastai rodo, jog yra pakitusi sąnarių kremzlė.

Kaip artrozė gydoma? Medikų teigimu, vaistais sumažinamas sąnarių skausmas, pagerinamas sąnario judrumas, kitaip sakant, sulėtinamas ligos vystymasis. Paprastai taikomas kompleksinis gydymas - ligoniui patariama sąnarį tausoti (vengti nepatogių padėčių, vaikščioti pasiramsčiuojant lazdele); būtina mažinti viršsvorį - sumažinti sąnariams tenkantį krūvį; reikia nuolat daryti fizinius pratimus (jie gerina kraujo apytaką, saugo sąnarius nuo sustingimo, o raumenis - nuo sunykimo). Skiriamos ir fizioterapinės (šalčio bei šilumos, manualinės terapijos, vandens) procedūros, masažas ir kt.

REKLAMA

Vaistus nuo artrozės parenka gydytojas, mat reikia išsiaiškinti, kurie medikamentai konkrečiam ligoniui yra tinkamiausi. Paprastai skiriama skausmą malšinančių, priešuždegiminių preparatų, taip pat kremzlės atsinaujinimą skatinančių, raumenis atpalaiduojančių medikamentų. Tačiau nereikėtų pamiršti ir to, jog gausiai vartojant tokius vaistus gali sutrikti skrandžio, inkstų veikla, kraujodara.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei liga stipriai pažeidžia sąnarį, jį gali tekti pakeisti protezu. Dažniausiai protezuojami klubų ir kelių sąnariai.

Kad atitolintumėte artrozės grėsmę, maitinkitės pilnaverčiu - pakankamai baltymų, vitaminų, mikroelementų turinčiu - maistu. Jei turite, stenkitės atsikratyti viršsvorio. Būtina aktyviai judėti, net ir vaikštant su lazdele ar ramentais, mat mažai judant sąnarys toliau stingsta, o raumenys silpnėja. Žinoma, krūvis neturi būti per didelis, varginantis. Patartina vaikščioti nedideliais žingsneliais, mat ilgi žingsniai sąnarį labiau apkrauna.

REKLAMA

Reikia pasirūpinti patogia avalyne (batų padai turi būti elastingi, minkšti), vengti aukštakulnių batelių.

Galima ir patiems atlikti šalčio ir šilumos procedūrų: užsidėkite karštą kompresą ant skaudančio sąnario, lengvai pasimankštinkite gulėdami šiltoje vonioje. Užėjus skausmui labiau tinka šaltis - ledo pūslė, šalti kompresai.

REKLAMA

Deja, vaistų nuo visiško artrozės išgydymo nėra.

Kaip pakeisti šeimos gydytoją?

"Noriu pakeisti šeimos gydytoją, - rašo Jonas K. iš Kėdainių. - Ar tai labai sudėtinga? Ar reikėtų už tai mokėti?"

Kiekvienas ligonis gali laisva valia pasirinkti, pas kokį gydytoją prisirašyti. Jei tamsta norite šeimos gydytoją pakeisti, tereikia kreiptis į tą gydytoją, pas kurį norite prisirašyti, ir, jei šis sutiks jus įtraukti į savo ligonių sąrašus, atvykus į gydymo įstaigos registratūrą parašyti pareiškimą (prašymą). Kai kuriose gydymo įstaigose už tai numatytas 1 lito mokestis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai akis - "tinginė"

"Turiu problemų dėl akių, - rašo Lilija B. iš Šiaulių rajono. - Tiksliau - dėl vienos akies. Ji tarsi "tinginė" - visiškai nenori atsistatyti. Gal tiktų operacija eksimeriniu lazeriu? Ir dar vienas klausimėlis. Norėčiau plačiau sužinoti apie akių ligą astigmatizmą".

Iš trumpos informacijos negalima spręsti, koks laiško autorės ligotos akies "tingumo" lygis. Jei korekciniai stiklai akies regėjimo visai negerina, nepadės ir lazerinė operacija. Tiesa, gydytojų praktikoje yra pasitaikę atvejų, kai po operacijos tokios akies regėjimas žymiai pagerėjo. Taigi reikia kreiptis į patyrusį specialistą ir aptarti gydymo eigą bei ypatumus.

REKLAMA

Astigmatizmas - tai liga, kai akys skirtingai laužia šviesos spindulį įvairiose plokštumose, kai vietoj aiškaus taško matoma blanki, be ryškių kontūrų dėmė. Pasiremkime pavyzdžiu: sferinė akis yra panaši į krepšinio kamuolį, tai yra šviesos spindulius visomis kryptimis laužia vienodai. Astigmatinė akis primena regbio kamuolį, tai yra vertikalia ir horizontalia kryptimis ragenos gaubtumas skiriasi.

REKLAMA

Astigmatizmo laipsnis ir ašis labai tiksliai nustatomi autorefraktometru (specialiu kompiuteriu).

Astigmatizmą gali turėti tiek trumparegiai, tiek toliaregiai. Astigmatikų regėjimas koreguojamas cilindriniais lęšiais ar cilindriniais kontaktiniais lęšiais, bet efektyvesnis gydymas yra operacija eksimeriniu lazeriu. Tiesa, tokia operacija yra gana brangi.

Kad būtų atliekama akių operacija, ligoniui turi būti patvirtintas regėjimo stabilumas (per paskutinius metus regėjimas nesilpęs), paciento ragena turi būti sveika ir nepažeista, o amžius - po 18 metų (maksimalios ribos nėra). Be abejo, konkrečiu atveju gydytojai atsižvelgia ir į kitus ligonio organizmo ypatumus, ligas ir pan. Taigi tiksliausią konsultaciją gali suteikti tik gydytojas, apžiūrėjęs ligonį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų