Jei tikėtume vokiečių sociologais, pragmatiškoje visuomenėje, kokia yra ir pas mus, moterys, rinkdamosi vyrus, pirmenybę teikia turintiesiems didesnes pajamas, o amžius, išsilavinimas, pomėgiai lieka antrame plane.
Įdomu, kiek prarandame palaimingų širdies virpesių prispausti sunkmečio, kai kone visur tik ir sukasi kalbos ir kalbelės apie pinigus?
Baigiasi pinigai, baigiasi ir idilė
Apie nykstančią romantišką meilę kalbėjomės su psichoterapeute Genovaite Bončkute-Petroniene. Ji pastebėjo, kad mažėjant pinigų blėsta ir šeimyninės laimės idilė.
“Sutinku, kad pinigų stygius gali “papjauti” ir didžiausią meilę. Ginčai šeimoje dažniausiai kyla ne dėl vaikų auklėjimo ar skirtingų charakterių bei pomėgių, o dėl pinigų, - sako psichoterapeutė. - Kai tik du mylintys vienas kitą žmonės pradeda šnekėti apie pinigus, kaip ir kur juos leisti, ką pirmiausiai pirkti, dažniausiai ir prasideda nesutarimai. Jam atrodo, kad reikia modernesnio kompiuterio, jai - naujesnės viryklės ar kailinių. Jis svajoja apie vandens motociklą ar bent jau valtį netoli sodybos esančiame ežere... Štai neseniai pas mane buvo atėjusi jauna moteris, kuri galvoja apie skyrybas, nors penkerius metus meilė liejosi per kraštus. Pora paėmė iš banko paskolą ir ėmėsi verslo, tačiau viskas pakibo ant plauko dėl nepalankių verslui įstatymų pinklių ir jų pačių nepatyrimo ir sąžiningumo. Paskolą atiduoti reikia, valgyti ir du vaikelius išlaikyti taip pat. Ji pati turi dar šiokį tokį darbelį, bet didesnę dalį atlyginimo atiduoda bankui. Ant savo brangiausio moteris pyksta už jo nepavykusią idėją imtis verslo, už tai, kad jis vis dažniau vakarus leidžia su draugais prie alaus ir teisinasi, kad taip gydosi nuo jį apėmusios depresijos. Šeimyninė idilė virto pragaru. Teko išnuomoti butą ir keltis pas vyro tėvus, o šie nepaliauja kištis į jų gyvenimą, nuolat varsto duris ir dalija patarimus, nuo kurių marčiai darosi bloga. Moteris nori skirtis, bet jai gaila, kad vaikai augs be tėvo. Pasidarė labai nervinga, blogai miega naktimis, o meilė, pasak jos, sudužo į realybės šipulius. Patariau jai neskubėti, neįžeidinėti sutuoktinio, kantriai apsvarstyti situaciją. Juk dviem jauniems žmonėms paaukoti meilę ir vaikų laimę dėl krizės, kuri kada nors pasibaigs, būtų nedovanotina klaida. O vaistų, jeigu reikia, nuo depresijos yra, bet tai tikrai ne alus ar kitoks alkoholis.”
Tu man - jausmus, aš tau - pinigus
Kiekvienas žmogus turi savus meilės kriterijus ir savus finansinius poreikius. O šie yra svarbūs, nes, kad ir kaip ten būtų, jie suteikia tam tikrą saugumo jausmą. Tačiau antrosios pusės pasirinkimas neretai priklauso nuo to, kokioje šeimoje žmogus augo, kaip gyveno jo tėvai, seneliai. Jeigu vaikinas augo prabangoje, jis tikriausiai rinksis ir merginą pagal save.
“Dažnai būna taip, kai vyrai, ypač vyresni, negalėdami patenkinti moters emocinių poreikių, stengiasi juos kompensuoti pinigais. Toks nerašytas sandėris neretai patenkina abi puses. Tik štai tokią porą stebintys iš šalies nevengia jos pašiepti. Daugiausiai priekaištų sulaukia moterys. Ir taip yra dėl per amžius susiklosčiusių stereotipų”, - teigia psichoterapeutė.
Finansai šeimoje labai susiję su meile, nes be jų niekaip neišsiversi. “Tikrai nenoriu nieko įžeisti, bet vyras be pinigų yra niekas”, - drąsiai teigia G.Bončkutė-Petronienė ir primena, kad tai užkoduota skirtingose vyrų ir moterų smegenyse. Vyrai nuo seno buvo šeimos maitintojai, medžiotojai ir problemų sprendėjai. Ilgainiui atsitiko taip, kad moterys panoro išsivaduoti iš pačios gamtos joms skirtos padėties - būti meilės ir šeimos lizdelių sergėtojomis, prirakintomis prie virtuvės. Viskas tarsi apsivertė aukštyn kojomis. Vis dažniau vyrai tampa žmonų išlaikytiniais, o tokia situacija pakerta jų įgimtą šeimos galvos prestižą.
“Jeigu moteris priekaištauja savo gyvenimo draugui dėl to, kad jai tenka išlaikyti šeimą, nesunku numanyti, kokiu pragaru jam taps namai. Antra vertus, ir moteris nesijaus laiminga, jeigu vyras gyvens tik už jos pinigus, nors būna ir išimčių. Pažįstu moterį mokslininkę, kuri gerai uždirba, išlaiko vyrą ir penkis vaikus. Namuose lieka vyras, kuris puikiai tvarkosi ir labai gražiai augina jų atžalas. Tik tai tikrai išskirtinis atvejis, nes to žmogaus charakteris tinka jo pasirinktam gyvenimo būdui. Mes kaip prikalti prie tų stereotipų”, - teigia psichoterapeutė.
Mažiau paliečia šeimos santykius situacija, jeigu moteris netenka darbo. O meilės pabaiga ir šeimos tragedija prasideda tada, kai taip atsitinka abiem.
“Svarbiausia nepulti į neviltį, - sako G.Bončkutė-Petronienė. - Jauni ir veiklūs žmonės ieško išeities ir paprastai randa. Ir čia jiems tikrai padeda meilė. Sunkiau yra vienišiams. Jiems paprastai atrodo, kad visas pasaulis prieš juos nusistatęs”.
Turtuolis ieško moters
Turtingi pagyvenę užsieniečiai skelbiasi internete ar per pažinčių tarnybas, kad su rimtais ketinimais ieško pusamžės moters. Jie, beje, nespjauna į penkiasdešimtmetes ir net vyresnes, to nepasakysi apie Lietuvos keturiasdešimtmečius ar pusamžius vyrus. Daug kas smerkia panašias pažintis. Kažkodėl atrodo, jeigu išsiskyrusi moteriškė arba našlė atsilieps į tokį skelbimą ir dar, neduok Dieve, ištekės už užsieniečio, tai ji - parsidavėlė.
“Jeigu toks pasiryžimas pasvertas ir gerai apgalvotas, jeigu tuodu žmonės susipažinę pajus dvasinį bendrumą, o moteris bus pasiryžusi už ją 10 ar daugiau metų vyresnį vyrą (nebūtinai gyvenantį užsienyje) prižiūrėti, o po to paveldėti visą ar dalį jo turto, nematau nieko bloga. Internetas - ne tik jaunų žmonių privilegija. Juk tik jaunystėje jausmai būna spontaniški ir vedybos greitos, kaip ir skyrybos. O meilei ir šiltiems žmogiškiems santykiams amžius nesvarbus. Dažnai žmones suartina ne sekso ar turto troškimas, o tai, kokia muzika jiems patinka, kokias knygas skaito, ar mėgsta kapstytis darže ir panašūs bendri pomėgiai. Jeigu visa tai dera, o trūksta tik meilės, tai ji pamažu gali atsirasti. Labai svarbu yra pasverti visus savo poreikius, - įsitikinusi G.Bončkutė-Petronienė. - Meilė su pinigais labai susijusi. Yra du kraštutiniai požiūriai: pirmasis - jeigu tu mane myli, tai turi išlaikyti ir duoti pinigų visoms mano užgaidoms tenkinti; antrasis - viską skaičiuoti bendrai ir nesielgti egoistiškai. Laimi, žinoma, antrieji. Kaip žmogus elgiasi su pinigais, taip ir su savo jausmais. Šykštus, nuolat skaičiuojantis centus žmogus vieną kartą per metus pasako, kad myli, ir jam to užtenka, bet bėdoje darbais įrodys, kad tavimi pasirūpins. O teatrališkos ir ekscentriškos asmenybės, mėgstančios stebinti brangiomis dovanomis, gana greitai iššvaisto ir savo pinigus, ir jausmus”.
Tad formulė: meilė + pinigai = laimė nėra tiksli. Ją paranku pasitikrinti sunkmečiu. Kiekvienas individas ją turi pritaikyti sau. Be jokios abejonės, čia būtinai dar turi įsimaišyti ir protas bei jo padiktuota intuicija.