Amerikiečių mokslininkų duomenimis, jei moteris susilaukė vaiko būdama virš keturiasdešimties, didesnė tikimybė, kad jos gyvenimo trukmė pailgės. Vis dėlto kol kas tiksliai nenustatyta, kokios priežastys tai lemia.
Kad egzistuoja ryšys tarp vėlyvo gimdymo ir ilgesnės gyvenimo trukmės, atrado Jutos universiteto mokslininkai. Maža to, jie išsiaiškino, kad ilgiau gyvena ne tik tokios moterys, bet ir jų artimi giminaičiai, pavyzdžiui broliai.
Kaip teigia tyrimui vadovavęs profesorius Kenas R. Smithas, jei moteris iš jūsų šeimos gimdė būdama vyresnio amžiaus, didelė tikimybė, kad ir jūsų gyvenimas bus ilgesnis.
Norint įvertinti savo šansus tapti ilgaamžiu reikėtų sužinoti, kiek moterų jūsų giminėje susilaukė vaikų būdamos vyresnio amžiaus. Anot mokslininkų, vėlyvas gimdymas yra rodiklis, kad egzistuoja tam tikros genetinės priežasties, lemiančios, jog ilgaamžiškumas bus perduodamas iš kartos į kartą.
Mokslininkai ištyrė 1,6 mln. žmonių demografinius ir medicininius duomenis, taip pat - istorinius Monrealio ir Vakarų Ontario (Kanada) universitetų dokumentus apie 1608-1850 metų 400 tūkst. Kvebeko gyventojų. Genetikai padarė išvadas, kad vėlyva motinystė 14-17 proc. sumažina mirtingumo riziką po 50 metų. Taip pat pastebėta, kad vėlai gimdžiusių moterų broliams taip pat 20-22 proc. sumažėja ankstyvos mirties rizika. Vėlyvas gimdymas ir ilgaamžiškumas taip pat siejasi su vėlyva menopauze.
Specialistai kol kas neišsiaiškino, kokiu būdu vėlyvas gimdymas prailgina gyvenimą: ar tam įtakos turi genetika, ar socialiniai faktoriai, pavyzdžiui sveikas gyvenimo būdas ir tinkama mityba. Skaičiuojama, kad genai ilgesnę gyvenimo trukmę gali įtakoti 25 proc.