• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Auksu žibantis kardas, kurį 1800 metais per Marengo mūšį nešiojo prancūzų imperatorius Napoleonas, sekmadienį aukcione buvo nupirktas už netikėtai didelę - 4,8 mln. eurų (12,4 mln. litų) sumą.

REKLAMA
REKLAMA

"Tai pasaulinis rekordas už imperatoriaus daiktą, už kardą ir ginklą apskritai", - sakė aukciono "Osenat" atstovas Bernard'as Croissy (Bernaras Kruasi).

REKLAMA

Minimą kardą, kurį Prancūzija laiko istorine vertybe, pardavė Napoleono brolio Jerome'o (Žeromo) palikuonis, o nupirko kita šeimos atšaka.

Aukcione Fontenblo prie Paryžiaus tikėtasi už kardą gauti 1,2-1,5 mln. eurų.

Napoleonas prieš tapdamas imperatoriumi per Marengo mūšį 1800 metų birželį išstūmė iš Italijos austrų armiją.

REKLAMA
REKLAMA

Aukcionatoriui Jeanui-Pierre'ui Osenat (Žanui Pjerui Osena) patvirtinus keturių milijonų eurų siūlymą, aukciono salėje susirinkę žmonės aiktelėjo ir ėmė atidžiai stebėti kovą tarp šeimos narių, kurie savo vardų nenurodė, tik pareiškė, kad yra "Napoleono palikuonys", ir telefonu kainą siūliusio pretendento.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galiausiai kardas buvo parduotas už 4,2 mln. eurų, ir J.-P.Osenat komentaras, kad "jis lieka šeimoje" buvo palydėtas plojimais. Kaina su aukciono mokesčiais yra 4,8 mln. eurų.

"Šis kardas atsiduoda mūšio lauko kvapu", - pristatydamas jį sakė J.-P.Osenat.

Šį kardą Napoleonui pagamino Nicolas Noelis Boutet (Nikola Noelis Butė), tikriausiai pasiūlius Napoleono juvelyrui Marie-Etienne'ui Nitot (Mari Etjenui Nito), sakė "Chaumet" muziejaus, kuriame iki aukciono kardas buvo eksponuojamas, kuratorė Beatrice de Plinval (Beatris de Plenval).

REKLAMA

"Nitot suprato būtinybę Bonaparte'ui (Bonapartui), kuris rengėsi karūnuotis imperatoriumi, turėti savo valdžios simbolius, - aiškino ji. - O šis kardas buvo vienas tų simbolių".

Kardas papuoštas Napoleono mėgstamiausiais Romos imperijos motyvais, tokiais kaip Jupiterio galva.

"Tai simbolinis ir istorinis meno kūrinys, kuris atspindi imperatoriaus galią ir kuris du šimtmečius liko beveik nepaliestas, išskyrus parodas Invalidų (rūmų) Armijos muziejuje Paryžiuje ir Napoleono pirmuosiuose namuose Malmezone", - sakė J.-P.Osenat.

REKLAMA

97 cm ilgio kardas buvo pirmasis Prancūzijoje lenktas kardas, sakė antikvarinių ginklų ekspertas Jeanas-Claude'as Dey (Žanas Klodas Dėj).

1978 metais jis buvo paskelbtas Prancūzijos istorine vertybe, todėl jo negalima išvežti iš šalies, paaiškino J.-P.Osenat.

Jei kardą būtų nupirkę ne Napoleono palikuonys, Prancūzijos kultūros ministerija galėjo pareikšti pirmumo teisę jį pirkti.

Aukcione buvo parduoti ir kiti Napoleono daiktai, tarp jų - kelios skulptūros ir dėžė kailiniams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų