Tailandas penktadienį išreiškė pasipiktinimą naujais vaizdo įrašais tinklalapyje "YouTube", kuriuose šaipomasi iš šalyje garbinamo karaliaus, ir pažadėjo toliau blokuoti priėjimą prie šios svetainės.
Kariuomenės sudaryta vyriausybė šią savaitę uždraudė tinklalapį "YouTube", nes nesugebėjo užblokuoti pirmąjį vaizdo įrašą, įžeidusį karalių Bhumibolą Adulyadeją (Pumiponą Adunjadeždą), kurį daugelis tailandiečių laiko pusiau šventu.
Viename iš naujų vaizdo įrašų karaliaus atvaizdas skaitmeniniu būdu pakoreguotas taip, kad primintų beždžionę. Vaizdo įraše teigiama, kad Tailando lyderiai yra "blogis ir nekenčia žodžio laisvės".
Kitame įraše pasitelkus keiksmažodį pasmerkiamas karalius ir vyriausybė.
"Ši grupė žmonių rado kitą priėjimą, ėmėsi kitų veiksmų, kurie labai įžeidžia karalių", - teigė Komunikacijų ministerijos atstovas spaudai Vissanu Meeyoo (Visanu Mejo).
"Tailandas nenori imtis tokio pobūdžio veiksmų. Mes tai darome tik laikinai", - teigė jis apie antradienį užblokuotą tinklalapį.
Pirmąjį vaizdo įrašą, matyt, galiausiai pašalino pats jo autorius, o pačiame tinklalapyje skelbiama, kad jį "pašalino vartotojas".
Tačiau penktadienį "YouTube" pasirodė daugiau vaizdo įrašų, kuriuos paskelbė skirtingais slapyvardžiais pasivadinę vartotojai. Prie tinklalapio buvo prisijungta Bankoke per užsienio serverį.
Kaip ir pirmajame vaizdo įraše, naujuose klipuose karaliaus veidas yra ištepliotas grafitu ar parodytas šalimais pėdų atvaizdo - Tailande tai laikoma dideliu įžeidimu.
Kitame vaizdo įraše, kuris pavadintas "Diskutuojant apie karalių", jaunas vyras sako: "Toks spalvingas gėjus galėtų būti tolerantiškesnis".
Dėl šių vaizdo įrašų kilusi kontroversija interneto forumuose sukėlė karštas diskusijas.
"Tai nesusiję su tuo, kad mes nekenčiame laisvo žodžio. Tai, ką darote jūs, nėra žodžio laisvė. Tai diskriminacijos aktas prieš mūsų kultūrą ir mūsų šalį", - teigė vienas "YouTube" vartotojas.
Kitas dalyvis reaguodamas į šiuos vaizdo įrašus paskelbė vieną Tailando reklamą, kurioje žmonės visoje šalyje diskutuoja, kodėl jie gerbia savo karalių.
Tačiau dauguma vartotojų reagavo su pykčiu ir dažnai vulgariais žodžiais kaltino vaizdo klipų autorių rasizmu ir šmeižtu.
Tačiau Tailando sprendimas užblokuoti ištisą tinklalapį sulaukė griežtos žiniasklaidos laisvę ginančių organizacijų kritikos. Pasak jų, šis žingsnis parodė karinės vyriausybės tendenciją cenzūruoti politinius pasisakymus internete.
"Tai dar vienas pavyzdys, kokia kvaila ir neefektyvi yra cenzūra", - sakė "Laisvės prieš cenzūrą Tailande" koordinatorius C.J.Hinke (K.Dž.Hinkė).
Jo organizacija, kovojanti už tai, kad būtų nutraukta interneto cenzūra, tvirtina, kad Tailando vyriausybė yra užblokavusi iš viso 45 tūkst. tinklalapių.
85 proc. iš jų, kaip manoma, yra pornografinio pobūdžio, bet C.J.Hinke sakė, kad vyriausybė draudžia ir politines svetaines, įskaitant diskusijas apie sukilimą Tailando pietuose.
Dar prieš tai, kai pasirodė nauji vaizdo įrašai, "YouTube" atstovė spaudai elektroniniu paštu naujienų agentūrai AFP atsiųstuose komentaruose teigė, kad kompanija yra "nusivylusi" Tailando sprendimu uždrausti tinklalapį.
Tailando karalius, kurį garbina beveik visi tailandiečiai, yra ilgiausiai pasaulyje karaliaujantis monarchas ir vienas iš kelių, kuriuos tebegina griežti įstatymai, draudžiantys įžeidinėti karališkąją šeimą.
"YouTube" buvo uždraustas po savaitės, kai Tailandas už karaliaus įžeidimą dešimčiai metų į kalėjimą pasodino vieną šveicarą, per išgertuves išniekinusį jo portretą.