Kai vieni skaičiuoja pirmąsias pavasario dienas, kiti džiaugiasi, kad sinoptikai pranašauja šaltesnį nei įprastai kovo mėnesio orą ir stengiasi išnaudoti kiekvieną slidinėjimo galimybę.
Įdomu tai, kad šiandien taip mėgstamas slidinėjimas buvo populiarus dar prieš mūsų era. Kas pasikeitė per tiek laiko?
Slidinėjimo sporto pradžia
Slidinėjimas, kaip keliavimo būdas, atsirado dar penktajame tūkstantmetyje prieš mūsų erą. Šį faktą įrodo Norvegijoje rasti drožiniai, vaizduojantys ant slidžių stovinčius žmones su viena lazda. Tuometinis slidžių pirmtakas irgi gerokai skyrėsi nuo modernių šiuolaikinių slidžių – slidinėjama buvo tiesiog ant lygesnių medžio plokščių, stambių gyvūnų kaulų ar kitų gamtinių medžiagų.
Slidinėjimo kaip profesionalaus sporto istorija siekia XX a. pradžią. Pirmosiomis olimpinėmis slidinėjimo sporto šakomis ketvirtajame dešimtmetyje buvo pripažintos lygumų ir kalnų slidinėjimas. Kitos ekstremalesnės slidinėjimo rungtys (pvz. slalomas) pirmąkart olimpinėse žaidynėse buvo pradėtos praktikuoti šeštajame dešimtmetyje ir vėliau.
Kas naujo?
Dabartinis slidinėjimas šios sporto mėgėjams suteikia daug galimybių. Prie to ypatingai prisideda technologiniu požiūriu ištobulėjusi įranga. Pasak kompanijos „Rossignol“ atstovo Lietuvoje U. Perepečko, ypatingai technologiniai patobulinimai akivaizdūs yra slidinėjimo batuose. Pasitelkus modernias kompiuterines sistemas, batas pritaikomas pagal kiekvienos kompiuteriu nuskenuotos kojos dydį. Vėliau slidininko batai projektuojami į didžiausias smūgių ir spaudimo vietas įmontuojant amortizuojančias detales.
Slidinėjimo kostiumai seniau
Dabar jau nieko nestebina, jog šilčiausių slidinėjimo kostiumų storis siekia vos kelis milimetrus, tuo tarpu senoji slidinėjimo apranga buvo gaminama iš kelių sluoksnių storos medžiagos, įvairių kailių ir vilnos. Tuometinius apkaustus atstojo odinės virvelės, kurios neleisdavo taip paprastai batui atsiskirti nuo slidės. Moterų slidinėjimo kostiumuose iki XX a. daugiausiai dėmesio buvo kreipiama į madas, o ne į funkcionalumą – slidinėdamos moterys galvas apsirišdavo spalvotomis skarelėmis, rengdavosi stilingais švarkeliais ir maudavosi aukšto liemens kelnes ar netgi sijonus.
Šiuolaikinės kostiumų technologijos
„Dabar kostiumų gamybai naudojamos pažangios elastingos medžiagos, kurios nevaržo kūno judesių, atliekant staigius manevrus, neplyšta ir suteikia dvigubą apsaugą nuo drėgmės ir vėjo. Užtrauktukų apsaugos gaminamos supjaustant jas lazeriu, todėl pro paliktus plyšelius ar siūles vanduo niekaip neprasiskverbia.
Slidinėjant miškingose ar nepažįstamose vietovėse, nepasiklysti padeda tokie dalykai, kaip kostiume įmontuotas daviklis, kuris nelaimės atveju praneša žmogaus būvimo vietą. Kai kuriuose kostiumų modeliuose taip pat yra įdiegti barometrai, kompasai, termometrai, šildančios kišenės ir kiti naudingi prietaisai. Tiems, kurie yra patyrę skaudžių sąnarių ar raumenų traumų, jų grėsmę apribos kostiumuose įsiūtos apsaugos ir įtvarai, staigių smūgių metu prilaikantys ir apsaugantys nuo sužalojimų tam tikras kūno dalis“, - pasakoja kompanijos „Rossignol“ atstovas Lietuvoje Uldis Perepečko.
O kalbant apie madą...
Kartais kalnai virsta tikru madų bėgimo takeliu. Norint atrodyti stilingai galvos apdangalą gali atstoti bet kas - nuo ryškiaspalvių slidinėjimo kepurių iki perukų, inkrustuotų Swarovski kristalais. Dabartinių slidinėjimo kostiumų rinkoje jaučiamas ne tik aukštųjų technologijų, bet ir kruopštaus dizainerių darbo rezultatas.
Štai kompanija „Rossignol“ į parankę pasigriebė italų dizainerį Emilio Pucci ir apvertė kalnų slidinėjimo madas aukštyn kojom - šlaituose pasirodė avangardiniai medžiagų raštai ir kamufliažinių drabužių elementai. Pavyzdžiui, apatiniams slidinėjimo rūbams paįvairinti naudojami japoniškų raštų motyvai - hieroglifai, žydinčių vyšnių ir kitų augalų piešinukai. O viršutiniuose slidinėjimo rūbuose galima atpažinti siurrealizmo bei poparto stilius. Išskirtiniai žiemos kolekcijų elementai - ant slidinėjimo kostiumų atspausti indiški ar japoniški piešiniai, padengti drėgmės nepraleidžiančia „Gore-tex“ membrana.
Kompanijos dizaineriai ryškiomis spalvomis nudažė ir kitus slidinėjimo reikmenis - slides, snieglentes, batus ir auksu ar sidabru tviskančias pirštines. Šio sezono Emilio Pucci sukurta vinimi tapo geometrinių figūrų bei juodos ir baltos spalvų dueto derinys, o populiarumo viršūnėje atsidūrė turkio, pilka, geltona, samaninė žalia, melsva ar sidabrinė spalvos.
Kaip atrodė slidinėjimas praėjusiame amžiuje, galite pamatyti šiame tinklaraštyje.