• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
8
 	Ukrainiečių istorijos iš Hostomelio: Valerijų nužudė dėl ugnies įžiebimo, po mirties susprogdino jo kapą (nuotr. socialinių tinklų)

Ukrainos miestu-didvyriu pramintas Hostomelis buvo bene pirmasis, į kurį smogė rusų raketos pirmosiomis karo dienomis. Hostomelio oro uoste pirmoji raketa nugriaudėjo šiek tiek po 6 val. ryto.

8

Ukrainos miestu-didvyriu pramintas Hostomelis buvo bene pirmasis, į kurį smogė rusų raketos pirmosiomis karo dienomis. Hostomelio oro uoste pirmoji raketa nugriaudėjo šiek tiek po 6 val. ryto.

REKLAMA

„Tuo metu savo svetainėje gėriau puodelį kavos, – sako 78-erių Helena. – Aš vos neiškritau iš kėdės!“

Konstantinas yra paties oro uosto apsaugos darbuotojas. Ką tik išėjęs iš pamainos, jis buvo paklydęs giliame miege. „Tada žmona pradėjo mane žadinti, – prisimena jis. – Ji šaukė: „Kelkis! Kelkis! Čia griaudi sprogimai. Kažkas vyksta!“

Tai yra pradinis Putino žaibo karo prieš Kijevą taškas. Būtent čia griūvančių sovietinių gyvenamųjų namų kvartalų balkonai suteikė progą pradėti Armagedoną. Būtent čia, prieš Antonovo lėktuvų gamybos įmonės aerodromą, vasario 24-osios rytą Rusijos kariuomenė pradėjo netikėtą ir žaibišką puolimą, rašo dailymail.co.uk.

Baltarusijos ir Rusijos kariuomenes ketinta sujungti su šarvuotomis kolonomis, kirtusiomis Baltarusijos sieną, ir taip per 48 valandas užimti Ukrainos sostinę, esančią už 24 kilometrų. Ant vieno iš sugriautų Hostomelio gyvenamųjų kvartalų sienos galite pamatyti įsibrovėlių paliktus grafičius. Vienoje žinutėje – rusiškai – „Vilkai“ ir data: „2022-03-05“. Kitas užrašas puikuojasi ant garažo durų: „Tiesa yra mūsų“. O tiesa apie tai, ką Rusija padarė čia ir kaimyninėje Bučoje, yra žmonijos įžeidimas.

REKLAMA
REKLAMA

Po pirmųjų nesėkmių Ukrainos kariams pavyko sulaikyti Rusijos oro desantines pajėgas Hostomelyje. Po kelių savaičių truko artilerijos mainai, dėl kurių Kijevo šiaurės vakarų horizonte iškilo dūmų stulpeliai. Dėl šios padėties keli šimtai, jei ne tūkstantis piliečių gyveno po žeme. Į Hostomelį vykome dieną, kurią lietus nenustojo pliaupti. Pakeliui pravažiuojame daugybę mūšio nuolaužų, įskaitant mėlyną sportinį automobilį Ford Mustang. Atrodo, kad jį taikinio praktikai naudojo rusų pėstininkų batalionas.

REKLAMA

Hostomelio piliečiai išlindo iš savo rūsių. Jie demonstruoja ir atsparumą, ir bendruomeniškumą. Tačiau yra įrodymų apie rimtą fizinį ir psichologinį poveikį, kurį sukėlė tai, ką jie patyrė. Vyresnės moterys taip pat gali įdomiai pažvelgti į eilinio rusų kario, su kuriuo jos bendravo per mėnesį trukusią okupaciją, mąstyseną. Pasak jų, kai kurie įsibrovėliai net nežinojo, kurioje šalyje kovoja. Žinoma, ne visi išgyveno. Ant Sviato-Pokrovska gatvės pakraščio, po sviedinių išdraskytu medžiu, yra žemės kauburėlis ir beveik išdraskytas medinis kryžius su ranka rašytu pavadinimu „Valerij Korotin“. V. Korotinui arba rusai įvykdė mirties bausmę už draudžiamos ugnies įkūrimą, arba jis mirė dėl natūralių priežasčių per kautynes. Abiem atvejais jam įvykdė mirties bausmę. To neįmanoma paaiškinti kitaip, kaip tik priverstiniu jo poilsio vietos pažeminimu.

REKLAMA
REKLAMA

Tai stiklo gamyklos rajonas dėl šveicarams priklausančios butelių gamyklos, kuri dabar yra sugriauta dėl Rusijos oro antskrydžių. Sviato-Pokrovska gatvė buvo fronto linija, kol Ukrainos kariuomenė pirmosiomis kovo dienomis buvo išvyta iš Hostomelio.

Sergejus dirbo gamykloje ir iš savo balkono stebėjo prasidedantį karo mūšį. „Virš mūsų rajono buvo du Rusijos sraigtasparniai ir aš mačiau, kad į vieną iš jų pataikė iš žemės paleidžiama raketa, – prisimena jis. – Sraigtasparnis nukrito ir paleido vieną iš savo raketų, kol dingo iš akių“. Jis sakė, kad Rusijos kariai reikalavo konfiskuoti arba sudaužyti mobiliuosius telefonus. Jie apžiūrėjo jo rankas, ar nėra žymių, rodančių, kad jis šaudė iš šautuvo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darželio auklėtoja Roksana iš pradžių atsisakė patikėti, kad „katastrofa jau už kampo“. Invazijos dieną ji netgi buvo išvykusi dirbti į netoliese esantį Irpiną. „Tačiau kai įėjau pusę kelio, buvo aišku, kad kažkas negerai, – sako ji. – Išlipau iš autobuso ir grįžau namo. Keliu neįtikėtinai dideliu greičiu lėkė civiliai automobiliai, važiuodami link Kijevo. Visi panikavo.“

Ji priduria: „Vėliau tą dieną ir kitą dieną pamačiau, kaip atskrenda sraigtasparniai, apie 20 jų. Per dvi dienas buvo atjungta elektra ir vanduo.“

Randame grupę vyresnių moterų, sėdinčių prie daugiabučio. Čia išdaužyti visi langai, šalia sukrauta stiklu apaugusi žolė ir du mėnesius nesurinktos buitinės atliekos. Mums kalbant, moterys pakaitomis juokiasi ir verkia. „Atsiprašau, jei nesudarome daug prasmės, – sako Larisa. – Mes vis dar šokiruotos“.

REKLAMA

Jos laukia, kol Viktoras pagamins pietus ant malkomis kūrenamos „lauko virtuvės“ krosnies kieme. Viktoras tai darė nuo karo pradžios, kapodamas malkas ir iš apleistų namų rinkdamas bulves ir kitus maisto produktus, kad pamaitintų gyventojus. Dažniausiai jis verda sriubą. Halinai 84 metai ir ji prisimena, kad per Antrąjį pasaulinį karą ji buvo evakuota iš Hostomelio. Ji nebijojo kalbėtis su užpuolikais. Tai, ką jie jai pasakė, buvo pamoka.

„Vienas pirmųjų atvykusių rusų pasakė: „Nebijokite, mes atėjome dėl Zelenskio. Jis ruošiasi pasiduoti. Vykstame į Kijevą“. Mano namas yra pastatytas į oro uosto pusę. Virš savo namo pamačiau vieną ar du didžiulius žalius malūnsparnius. Jie paleido keturias raketas.“ Jos balsas sudreba. „Vėliau kalbėjausi su kitu rusu, kuris pasakė, kad kariavo Donbase, o prieš tai – Sirijoje.

REKLAMA

Jis sakė, kad Sirija jiems buvo tarsi šventė, palyginti su Hostomeliu. Jis taip pat pasakė, kad jie atėjo mūsų išvaduoti nuo Zelenskio. Aš jam pasakiau: „Pirmiausia išlaisvink savo šalį nuo Putino“. Ji prisimena motinos pokalbį su vokiečių kariu, kai ji buvo vaikas. „Jis pasakė mano mamai: „Mes nenorime čia kovoti. Tai Stalino ir Hitlerio reikalas“.

Valentina sako: „Jauni vaikinai mums sakydavo, kad nenori kautis. Jie ką tik buvo išsiųsti į Baltarusiją karo pratyboms. Jie mūsų paklausė: „Kur mes dabar esame? Ar mes vis dar Baltarusijoje?“ Moterys man parodo rūsį, kuriame miegojo su papūga ir žiurkėnu. Veronika sako: „Mes bijome, kad rusai grįš ir vėl viską sugriaus“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Policija atlieka kratas nuo durų iki durų ir įrašinėja likusių gyventojų apklausas. Tai nusikaltimo vieta. Bet tai niekis, palyginti su nusiaubtu gyvenamuoju kvartalu šalia oro uosto. Niekas neišliko sveikas. Sugriauti medžiai, sklypai, garažai ir žaidimų aikštelės. Daugiabučių namai buvo išdraskyti, užsidegę ir sugriuvę nuo oro antskrydžių ir sunkiosios artilerijos. Jaučiasi sugedusios mėsos kvapas.

Tai apmiręs rajonas, kuriame kadaise gyveno gal pora tūkstančių žmonių. Pirmąją karo dieną Konstantinas nufilmavo Rusijos sraigtasparnius, skriejančius žemai pro jo balkoną ir švilpiančias raketas. Dabar jis grįžo ir pamatė, kad jo butas sugriautas okupantų. Halina taip pat grįžo. Tačiau iš jos namų beliko apdegę griuvėsiai. Liko tik sienos.

Ji gimė Rusijoje, o jos vyras tarnavo sovietų armijoje. „Niekada nemaniau, kad kils karas, – sako ji. – Dar mažiau, kad jis prasidėtų už mano lango. Tai siaubinga, visiška beprotybė.“

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų