Žmonės, kurie nori geriau ką nors įsiminti, turėtų tiesiog sustoti pauostyti rožių, ketvirtadienį pranešė mokslininkai.
Vokietijos tyrėjai nustatė, kad miego metu aromatai iš naujo suaktyvina naują informaciją, todėl vėliau ji geriau prisimenama.
Publikacijoje, kuri buvo paskelbta moksliniame žurnale "Science", jie rašė, kad jų tyrimai patvirtino, jog nauja informacija miego mietu iš tikrųjų "įrašoma", ir kad kvapai bei kiti skatuliai gali sustiprinti šį procesą.
Janas Bornas iš Vokietijos Liubeko universiteto ir jo kolegos atliko tyrimus su 74 savanoriais, kurie turėjo nurodyti atitinkančią kortų porą, atversdami tik vieną iš dviejų kortų.
Atlikdami šią užduotį, kai kurie tyrimo dalyviai įkvėpė rožių aromato. Tada savanoriai sutiko miegoti magnetinio rezonanso tomografo kapsulėje. Tomografu gautas vaizdas atspindėjo jų smegenų veiklą miego metu.
Įvairiais miego etapais tiriamieji taip pat kvėpavo rožių aromatu.
Kitą dieną savanoriai buvo patikrinti, ką išmoko. "Po kvapnios nakties dalyviai atsiminė 97,2 proc. kortų porų, kurias buvo įsiminę prieš miegą", - rašė mokslininkai.
Tačiau tie tiriamieji, kurie miego metu negavo rožių kvapo, prisiminė tik 86 proc. vakarykštės informacijos.
Tačiau įsiminimui svarbi ir miego fazė, teigė tyrėjai, kurių atrasti rezultatai prisidės prie debatų, ar žmonės "mokosi" miego metu, kaip daro kai kurie gyvūnai.
Tyrimai yra parodę, kad žiurkės, išmokusios išeiti iš naujo labirinto, per miegą atkartoja savo judesius, o paukčiai - savo čiulbėjimą.
Pasak J.Borno komandos, aromatas suaktyvino mokymosi procesus tik tada, kai buvo įkvėptas per lėtų bangų miegą, bet nedarė jokio poveikio per greitai judančių akių fazę.
Magnetinio rezonanso tyrimas parodė, kad lėtų bangų miego fazėje įkvėpus rožių aromato, suaktyvėjo jūrų arkliukas - smegenų sritis, siejama su naujos informacijos įsiminimu.