Dar praėjusių metų pabaigoje besitęsiantis kruvinas karas tarp Izraelio ir „Hamas“ palietė ir „Euroviziją“. Gerbėjai sukilo ir pažadėjo boikotuoti kitų metų konkursą, kai į 2024 m. „Eurovizijoje“ dalyvausiančių šalių sąrašą buvo įtrauktas Izraelis.
Daugelis muzikos konkurso gerbėjų ėmė kelti diskusiją, kodėl šalis nebuvo pašalinta, kaip 2022 m. tai buvo padaryta su Rusija. Jų teigimu, konkursas turi būti „džiaugsmo ir optimizmo šventė, o ne karinės jėgos erdvė.“
Tačiau galiausiai organizatoriai leido šaliai dalyvauti konkurse, teigdami, kad „Eurovizijos“ dainų konkursas yra nepolitinis muzikinis renginys.
„Eurovizijos“ gerbėjai lieja pyktį
Toks sprendimas tarp konkurso gerbėjų sukėlė tikrą audrą, besitęsiančią iki šiol. Į tai sureagavo ir organizatoriai, socialiniame tinkle „Instagram“ paviešinę žinutę.
„Europos transliuotojų sąjunga (EBU) pripažįsta, kad šių metų „Eurovizijos“ dainų konkursas, vykstantis baisaus karo Artimuosiuose Rytuose fone, sukėlė daug jausmų ir stiprių nuomonių. Suprantame, kad žmonės norės įsitraukti į diskusijas ir išreikšti savo giliai įsišaknijusią nuomonę šiuo klausimu. Visus mus paveikė vaizdai, istorijos ir neabejotinas skausmas, kurį patyrė Izraelio ir Gazos Ruožo gyventojai.
Vis dėlto norime atkreipti dėmesį į susirūpinimą ir diskusijas, susijusias su šia situacija, ypač į tikslingas socialinių tinklų kampanijas, nukreiptas prieš kai kuriuos mūsų projekte dalyvaujančius menininkus.
Sprendimas dėl bet kurio transliuotojo, įskaitant Izraelio transliuotoją KAN, dalyvavimo „Eurovizijos“ dainų konkurse yra išimtinai EBU valdymo organų, o ne atskirų atlikėjų atsakomybė. Šie atlikėjai atvyksta į „Euroviziją“ dalytis savo muzika, kultūra ir universalia vienybės žinia muzikos kalba.
EBU jau anksčiau paaiškino, kodėl KAN buvo įtrauktas į konkursą ir kuo jis, kaip nepriklausomas transliuotojas, skiriasi nuo ankstesnių dalyvių, kurie buvo pašalinti iš konkurso. Konstruktyvios diskusijos yra teigiamas tokių sprendimų padarinys.
Tačiau, nors tvirtai remiame žodžio laisvę ir teisę reikšti nuomonę demokratinėje visuomenėje, griežtai pasisakome prieš bet kokios formos įžeidinėjimus internete, neapykantos kalbą ar priekabiavimą, nukreiptą prieš mūsų menininkus ar kitus su konkursu susijusius asmenis. Tai nepriimtina ir visiškai nesąžininga, atsižvelgiant į tai, kad kad menininkai nedalyvauja priimant šį sprendimą.
EBU siekia užtikrinti saugią ir palankią aplinką visiems „Eurovizijos“ dainų konkurso dalyviams, darbuotojams ir gerbėjams. Toliau glaudžiai bendradarbiausime su visomis suinteresuotosiomis šalimis, siekdami propaguoti pagarbos, įtraukties ir supratimo vertybes tiek internete, tiek už jo ribų.
Raginame visus įsitraukti į pagarbų ir konstruktyvų dialogą ir palaikyti menininkus, kurie nenuilstamai dirba – muzikiniame ir pramoginiame šou – kad pasidalytų savo muzika su pasauliu“, – rašoma pranešime.
Komentarų skiltyje ir vėl pasipylė daugybė neigiamų reakcijų – gerbėjai akivaizdžiai nepatenkinti dainų konkurso organizatorių reiškiama pozicija.
„Jūs leidžiate Izraeliui dalyvauti, o paskui elgiatės taip, tarsi norėtumėte taikos ir pagarbos?“ – svarstė vienas internautas.
„Vis dar turite laiko pašalinti Izraelį iš konkurso ir saugiai surengti „Euroviziją“ – antrino kitas.
Susivienijo devynių šalių atstovai
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad kovo 29-ąją grupelė šių metų „Eurovizijos“ dalyvių socialiniuose tinkluose išplatino viešą kreipimąsi, kuriuo siekiama atkreipti dėmesį į Gazoje vykstantį konfliktą.
Jį pasirašė devynių šalių atstovai: Bambie Thug (Airija), Gåte (Norvegija), Iolanda (Portugalija), Megara (San Marinas), Nemo (Šveicarija), Olly Alexander (Jungtinė Karalystė), SABA (Danija), Silvester Belt (Lietuva), Windows95Man (Suomija).
Viešame pareiškime skelbiama:
„Norime pradėti nuo to, kad dalyvauti šių metų „Eurovizijoje“ yra didelė privilegija. Atsižvelgdami į Izraelį ir dabartinę padėtį okupuotose Palestinos teritorijose, ypač Gazoje, mes negalime tylėti. Mums svarbu solidarizuotis su engiamaisiais, aiškiai ir nuoširdžiai pareiškiame – trokštame taikos, neatidėliotinų bei ilgalaikių paliaubų ir saugaus visų įkaitų sugrįžimo namo.
Esame vieningi prieš visas neapykantos formas, įskaitant antisemitizmą ir islamofobiją. Mes tvirtai tikime vienijančia muzikos galia, leidžiančia parodyti mūsų skirtumus, o taip pat žmonėms susivienyti ir puoselėti prasmingas diskusijas bei ryšius. Manome, kad mūsų pareiga yra sukurti ir saugoti šią erdvę ir tikime, kad ji įkvėps didesnei užuojautai ir empatijai.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!