• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pernai Lietuvoje siautusį pandeminį gripą ir jo sukeltas visuomenės reakcijas medikai, kurie dėl pacientų gausos buvo atšaukti net iš atostogų, atsimins kaip košmarą, o farmacininkai, prisimindami, kaip iš vaistinių lentynų buvo šluote nušluoti su gripo prevencija susiję medikamentai, tikriausiai ilgesingais atsidūsta galvodami apie to meto pelnus.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje pernai nuo pandeminio gripo mirė 23 žmonės, o žibalo į ugnį kliūstelėjo ir Pasaulio sveikatos organizacija, mat jos skaičiavimais šios klastingos ligos aukų skaičius Lietuvoje gali siekti iki 20 tūkst. žmonių. Įdomu tai, kad Lietuvos infektologų draugija apie galimą pandemiją ir poreikį jai pasiruošti prakalbo prieš 3-4 metus, bet niekas tuomet šios grėsmės deramai neįvertino.

REKLAMA

Visuomenėje kilusi panika paskatino ir valdžią imtis veiksmų - pandemijai baigiantis buvo nupirkta prevencinė vakcina, kuriai nepagailėta vieno milijono litų. Už šią sumą buvo įsigyta 27 tūkst. dozių, iš kurių, beje, buvo panaudota vos 5 tūkst.

Nors valdžia tikino, kad minėtąją vakciną tikrai reiks išnaudoti, visuomenėje apie skiepus tebevyrauja gana prieštaringos nuomonės, o ir brangiosios vakcinos galiojimas šių metų lapkričio 1 dieną baigiasi, tad medikamentai bus utilizuoti.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl vakcina nebuvo išnaudota?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja gydytoja Daiva Razmuvienė, paklausta, kodėl nebuvo išnaudota visa nupirkta vakcina, sakė: „Tokia situacija šiandien yra todėl, kad visuomenei buvo skleidžiama neteisinga informacija apie pandeminio gripo pasekmes, skiepijimą ir pan. Ši informacija buvo teikiama iš tų tribūnų, kurios apskritai neturėjo kompetencijos apie tai kalbėti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak specialistės, informuoti visuomenę turėjo profesionalūs medikai: „Vakcina, kokia ji bebūtų, žmogų apsaugo nuo ligos komplikacijų ir mirties. Reikėtų paklausti kitaip: ką būtų dariusi Lietuva šiandien, jei apskritai minėtosios vakcinos nebūtų buvę? Kaip mes vertintume tų 23 žmonių mirtis? Ką reiktų skaičiuoti: tai, kad vakcina verta milijono ar tų žmonių gyvybes, kurių šiandien tarp mūsų nėra?“ – retoriškai klausė pašnekovė.

REKLAMA

Iki lapkričio 1 d., kai pasibaigs vakcinos galiojimo laikas, žmonės dar galės pasiskiepyti, tereikia kreiptis į bendrosios praktikos gydytoją. Nuo pandeminio gripo gyventojais skiepijami nemokamai. Specialistės teigimu, kiekvieną mėnesį šia galimybe pasinaudoja po keletą asmenų.

Apsigavo visas pasaulis

Kalbėdama apie pandeminį gripą, medikė priminė, kad šis virusas niekur nedingo: „Pernai metų balandį iš keturių skirtingų gripo virusų segmentų susiformavo naujasis gripo virusas, kuris „įsileidžia“ dar NH3N2 ir B tipo virusus. Kai susiformuoja naujo tipo virusas, kuris būna dar nė karto necirkuliavęs, jis tarsi prisijungia kitus virusus, kol netampa sezoniniu gripu. Nuo pernai metų balandžio prabėgo daugiau nei pusantrų metų ir šis virusas į savo draugiją priima kitus sezoninio tipo virusus.“

REKLAMA

D. Razmuvienės teigimu, nei Europos valstybės, nei visas pasaulis negalėjo tiksliai nuspėti, kaip keisis ir plis pandeminio gripo virusas, tad ir reikiamo vakcinų skaičiaus numatyti nebuvo įmanoma. „Negalėjome nuspėti, ar naujasis virusas bus agresyvus, kiek ligų ir mirčių jis sukels. Visuomet skaičiuojamos tik teorinės prielaidos, o kiekviena šalis turi planą, kaip apsaugoti savo populiaciją. Vakarų Europos šalys pirko po dvi vakcinos dozes visam savo gyventojų skaičiui. Mūsų kaimynai latviai vakcinos nepirko iš viso, o estai įsigijo 140 tūkstančių dozių, tad su savo 27 tūkst. atrodome labai kukliai“, – apie kaimyninių šalių patirtį kalbėjo pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vakcinos utilizavimas pigus

Specialistės teigimu, utilizacijos procesas jokių papildomų sunkumų nesukels, nes ši vakcina bus utilizuojama kaip ir kitos vakcinos. „Viskas vykdoma teisės aktų nustatyta tvarka, gydymo įstaigos apie šią tvarką yra puikiai informuotos. Yra įmonės, kurios iš gydymo įstaigų surenka vakcinas ir švirkštus, nes tai farmacinės atliekos. Paslaugos įkainiai svyruoja nuo 7 iki 14 litų už kilogramą atliekų, tad finansinės sąnaudos tikrai nedidelės“, – apie utilizacijos kaštus kalbėjo D. Razmuvienė.

Apie tai, ar šiemet jau pasiruošta sezoninio gripo bangai, pašnekovė sakė: „Sezoninio gripo vakcina jau nupirkta ir baigta išvežioti į šalies gydymo įstaigas. Kiek teko domėtis, gyventojai noriai skiepijasi.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų