Nors atrodo, kad kaitrioje saulėje nusvyla tik odos paviršius, to padariniai kur kas gilesni. Yra žinomi trys nudegimo saulėje laipsniai, kurių pasekmės – ne vien rausva oda, bet ir rimti pažeidimai. „UV spinduliai ir karštis neigiamai veikia odos ląsteles, skatina jų pakitimus bei priešlaikinį senėjimą, todėl nudegimai saulėje turi ilgalaikes pasekmes. Paviršinis odos sluoksnis nusilupa, tačiau gilesniuose jos sluoksniuose saulės padariniai lieka ilgam“, – sako kosmetikos ir parfumerijos tinklo „Douglas“ grožio specialistas Andrius Kličius. Pasak jo, kovoti su odai sukelta žala nelengva, tačiau palengvinti gijimo procesą galima.
„Nudegus, oda netenka drėgmės, todėl svarbu ją drėkinti. Pirmajai pagalbai patariama rinktis intensyviai drėkinantį kremą, vėliau jį galima pakeisti lengvos konsistencijos losjonu ar vadinamuoju „kūno jogurtu“. Nemalonų deginimo pojūtį numalšins vėsinantys losjonai, kurių sudėtyje yra pipirmėčių, alavijų, žaliosios arbatos ekstraktų“, – sako specialistas. Anot jo, šie augalai ne tik ramina odą, bet ir veikia prieš uždegimą.
Atslūgus karščiavimui ir paraudimui nudegusi oda ima luptis. Anot A. Kličiaus, to išvengti neįmanoma – taip organizmas pašalina nebegyvas odos ląsteles. „Nors besilupanti oda atrodo neestetiškai, svarbu leisti jai sugyti ir tik vėliau imtis šveitimo. Atsinaujinusi oda kurį laiką būna jautri aplinkos veiksniams, taip pat ir saulės spinduliams, todėl naudoti apsaugines priemones nuo UV spindulių yra privaloma“, – sako „Douglas“ grožio ekspertas. Anot jo, įdegį išsaugoti padės reguliarus odos drėkinimas, periodiškai palepinant ją vitaminų bei mineralų turinčiomis priežiūros priemonėmis, pavyzdžiui – kremu su vitaminais E ir F.
Andrius Kličius pastebi, kad nepaisant daugybės būdų numalšinti nemalonius nudegimo pojūčius, svarbiausia yra užkirsti tam kelią. „Kiekvienas žmogus turi unikalų fototipą – natūralią odos apsaugą nuo UV spindulių, o SPF numeris, naudojamas ženklinti apsauginius kremus, nurodo, kiek kartų padidinama ši apsauga. Pavyzdžiui, II fototipo oda gali apsisaugoti iki 10 min., todėl SPF 20 – prailgina apsaugą iki 200 min.“, – sako specialistas, pridurdamas, kad nemažiau svarbu atsižvelgti ir į saulės intensyvumą. Pietų kraštuose UV spindulių intensyvumas yra kur kas didesnis, todėl patariama rinktis ir intensyvesnes apsaugos priemones. Be to, rekomenduojama apsauginį kremą naudoti pakartotinai kas kelias valandas.