• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Penktadienį mirusio sero Edmundo Hillary (Edmundo Hilario) draugai Nepalo šerpai vienuolynuose degino jako sviesto lempeles ir kalbėjo už jį specialias budistines maldas, vadindami alpinistą didžiu filantropu ir Nepalo draugu.

REKLAMA
REKLAMA

E.Hillary, kuris kartu su Nepalo šerpu Tenzingu Norgay (Tenzingu Norge) 1953 metais pirmą kartą įkopė į Everesto viršukalnę, didžiąją dalį savo tolimesnio gyvenimo visokeriopai rėmė šerpų bendruomenes Nepale, įskaitant ligoninių ir mokyklų statybos projektus.

REKLAMA

2003 metais Nepalo vyriausybė už nuopelnus žmonėms ir Solukhumbaus regionui, kuriame stūkso Everesto kalnas, suteikė E.Hillary garbės pilietybę.

"Uždegiau sviesto lempeles ir pasimeldžiau už tai, kad jis vėl persikūnytų į žmogų", - sakė 60 metų šerpas Angas Rita, 23 metus dirbęs su E.Hillary ir jo fondu "Himalayan Trust", kuris finansuoja vystymo projektus Nepale.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal E.Hillary projektus šioje Himalajų šalyje, kur stūkso aštuoni iš 14-os aukščiausių pasaulyje kalnų, buvo pastatytos 26 mokyklos, dvi ligoninės, oro uostas, nutiesta daug kelių, taip pat skirtos stipendijos šerpų vaikams.

"Jis mums tiek daug padarė. Jeigu jis persikūnys, galės toliau daryti gerus darbus žmonėms", - sakė pamaldus budistas Angas Rita, pirmasis baigęs pirmąją mokyklą, kurią E.Hillary 7-ajame dešimtmetyje atidarė Everesto regione.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Daug šerpų meldžiasi asmeniškai, o dar kiti rengia specialias pamaldas vienuolynuose", - sakė jis, pridūręs, kad E.Hillary bičiuliai ir šerpai Katmandu organizuoja specialias, jam skirtas apeigas.

E.Hillary, aktyvus aplinkosaugininkas, padėjo įkurti Sagarmathos nacionalinį parką, kuris atliko esminį vaidmenį išsaugant kalnų aplinką Everesto regione.

REKLAMA

Sagarmatha, reiškiantis vandenyno valdovą, yra nepalietiškas Everesto pavadinimas. 1953 metais E.Hillary ir Tenzingui Norgay įkopus į jo viršūnę, vaizdingas Nepalas tapo nuotykių ieškančių turistų traukos centru.

Tenzingas Norgay mirė 1986 metais Indijos Dardžilingo mieste, būdamas 72 metų.

Kiti artimi E.Hillary bičiuliai sakė, kad jo mirtis yra didelė skurdžios Himalajų šalies netektis.

REKLAMA

"Ji (mirtis), deja, nebuvo netikėta", - sakė alpinizmo istorikė ir sena E.Hillary bičiulė Elizabeth Hawley (Elizabet Holi).

"Tačiau vis tiek jo šeimai, draugams ir šerpams tai yra baisi netektis", - sakė ji.

"Jo mirtis yra didelė netektis Nepalui, ypač šerpams", - sakė E.Hawley, kuri taip pat dirba E.Hillary fonde.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Mes laikome jį antru tėvu", - jai antrino Nepalo alpinizmo asociacijos viceprezidentas, šerpas Zimba Zangbu (Dzimba Dzangbus).

"Mes planuojame atminimo ceremonijas ir galvojame alpinizmo parke pastatyti statulą", - sakė šerpas, lankęs vieną pirmųjų mokyklų, kurią E.Hillary pastatė Solokhumbaus regione Everesto papėdėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų