Tradicinis pasaulyje įsigalėjęs mamų skirstymas į namuose auginančias vaikus ir kopiančias karjeros laiptais prasiplėtė – tarptautinio komunikacijos agentūrų tinklo Euro RSCG Worldwide analitikai išskyrė penkias šiuolaikinių mamų kategorijas.
Remdamiesi pasauliniais tyrimais, marketingo specialistai įvardijo naujus mamų tipus: „mamytės-bumerangai“, „įniršusi gvardija“, „namų princesės“, „šauniosios mamytės“ ir „mažasis „aš“ mamytės“, sakoma pranešime spaudai.
“Šios kategorijos, kurios pastebimos ir Lietuvoje, jokiu būdu neapibūdina visų mamų – tai tik signalas, kad šiuolaikinės moterys tolsta nuo tradiciškai joms priskiriamų vaidmenų. Pavyzdžiui, namuose moteris gali likti ne tik trokšdama rūpintis vaikų gerove, bet norėdama daugiau laiko skirti sau, o, tarkime, daugiau už vyrą uždirbanti žmona gali jausti apmaudą dėl menkesnio vyro indėlio į šeimos biudžetą“, - greito gyvenimo tempo iššauktas tendencijas komentavo ryšių su visuomene agentūros Euro RSCG PR Lietuvoje direktorius Saulius Majauskas.
Jo teigimu, įvairių tyrimų analizė atskleidė dar vieną tendenciją - viena didžiausių šių laikų prarajų matoma ne tarp vyrų bei moterų, bet tarp mamų, kurios lieka namuose ir kurios dirba biuruose.
„Įtampos tarp dirbančių ir nedirbančių moterų priežastis gali būti požiūris, kad dėl vienos moterų grupės, tapo sunkiau gyventi kitai. Dirbančios moterys, skiriančios mažiau laiko vaikams, gali jaustis prastesnėmis mamomis. Tuo tarpu nedirbančias moteris piktina itin dažni aplinkinių klausimai, kodėl jos nepradeda dirbti vos jų vaikas sulaukė mokyklinio amžiaus. Be to, jos jaučiasi vertinamos kaip žemesnio intelekto moterys nei dirbančiosios“, - pastebėjo S. Majauskas.
„Mamytės-bumerangai“ grįžta į darbą netrukus po to, kai gimsta jų vaikai. Šios moterys atkakliai kopia karjeros laiptais, dažnai nesėkmingai bandydamos išlaikyti darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą bei graužiamos kaltės dėl laiko trūkumo savo vaikams. Kai jų atžalos sulaukia paauglystės amžiaus, šio tipo mamos suvokia, kad namai yra vieta, kur jos nori ir turi būti. Dažniausiai „mamytės-bumerangai“ jau būna užsitikrinusios finansinį saugumą, kuris joms leidžia palikti darbą be didelės įtampos – šio jausmo jos negalėjo patirti, kol vaikai buvo maži.
Dar viena dirbančių moterų kategorija - „įniršusi gvardija“. Tai moterys, kurios uždirba žymiai daugiau negu jų vyrai ir jaučiasi įviliotos į karjeros spąstus. Jos piktinasi atsakomybės prievole, ypač, kai jaučia, kad dėl to mažiau laiko gali praleisti su savo vaikais. Šiai kategorijai priskiriamos moterys jaučia susierzinimą, kad darbas užgožia asmeninį gyvenimą bei pyktį savo sutuoktiniui, kad jis darbe ir namuose nenori prisiimti daugiau atsakomybės.
„Namų princesės“ darbą biure mielai iškeičia į namus. Nors jos stengiasi sukurti tobulos namų tvarkytojos įvaizdį, „namų princesės“ vaikų priežiūrą linkusios palikti auklėms, namų ruošą - samdomoms pagalbininkėms, o pačios dienas leisti sporto klubuose, kavinėse ar grožio salonuose. Į šią kategoriją patenkančios moterys niekina dirbančias mamas, tačiau jaučia nerimą, kad jų vyrų pasipiktinimas dėl vienintelio šeimos maitintojo pareigų ateityje gali tapti pernelyg stiprus.
„Šauniosios mamytės“ panašios į „namų princeses“, tačiau visuomenės akyse jos netrokšta būti matomos, kaip idealios namų tvarkytojos. Šios mamos gali būti labai atsidavusios savo vaikučiams ir rūpinimąsi jais priima ne kaip visą dieną užimantį darbą, bet kaip pomėgį, kuriam gali skirti dalį savo laiko.
„Šauniosios mamytės“ labai stengiasi išlaikyti savo idealią figūrą, vienu žingsniu lenkti mados naujienas ir mėgautis gyvenimu su patraukliais ir daug pasiekusiais savo vyrais. „Šauniosios mamytės“ jaučia pasitenkinimą dėl pasirinkto gyvenimo būdo ir didžiuojasi savo vaikais bei sutuoktiniais.
„Sumažintas „aš“ mamytėms“ vaikai yra tarsi lėlytės, kurios turi būti gražiai aprengtos ir pademonstruotos visam pasauliui. Šios mamytės yra susikūrusios viziją, kuo jų vaikai – dažniausiai dukros – taps ateityje ir pasiryžusios pasiekti savo tikslą. Šios motinos trokšta išsiugdyti vaiką, kuris turėtų visas joms labiausiai patinkančias savybes.