Ketvirtadienį grupė alpinistų atskleidė planus, jog kopdami į Everestą jie stengsis po savęs nepalikti ne tik šiukšlių, bet ir išmatų.
Ekspedicijos vadovas Dawa Stevenas Sherpa pranešė, kad jo 11 asmenų komanda išbandys JAV sukurtą „Švaraus kalno išvietę“, t.y. labai tvirtą, vandens nepraleidžiantį kibirą, kurį galima prikabinti prie kuprinės.
Idėja, pasak jo, kilo praėjusiais metais, kai jis pastebėjo paliktą krūvelę aukštai viršukalnėje, kurią vietinė šerpų bendruomenė ir tibetiečiai laiko šventa. Tuomet jie suprato, kad reikia kažką daryti.
Dėl nuolatinių komercinių ekspedicijų 8 848 metrų aukščio kalnas tapo nusėtas šiukšlėmis - virvėmis, įrangos likučiais, deguonies balionais ir kitokiu šlamštu.
„Šerpai lipa į kalną ir neša didelį krovinį. Palaipsniui jie tuo kroviniu nusikrato ir žemyn grįžta palengvėję. Aš ketinu suteikti jiems finansinį paskatinimą, kad jie būtų suinteresuoti žemyn gabenti atliekas“, - sakė 23 metų ekspedicijos vadovas D.S.Sherpa.
Buvo įsteigtas fondas, iš kurio bus mokama po vieną dolerį už kilogramą nuo kalno žemyn pargabentų šiukšlių, o kadangi jau yra paaukota 3000 dolerių, D.S.Sherpa mano, kad mažiausiai tris tonas iš, kaip manoma, dešimties tonų kalną nuklojusių šiukšlių jau bus galima pargabenti.
Per pagrindinį sezoną gegužės mėnesį į kalną lips mažiausiai 27 ekspedicijos. D.S.Sherpa tikisi, kad kiti alpinistai paseks jų grupės pavyzdžiu.
D.S.Sherpa ketina išbandyti ir kitus ekologiškus prietaisus, pavyzdžiui, saulės baterijomis maitinamas virykles vietoj dujinių ir žibalinių krosnelių.
Nuo 1953 metų, kai į Everestą pirmą kartą įkopė Edmundas Hillary (Edmundas Hilaris) ir Tenzingas Norgay (Tenzingas Norgė), šis aukščiausias pasaulio kalnas buvo įveiktas daugiau kaip 3000 kartų.