• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Anot psichologų, smurtas šeimoje ir šeimyninis konfliktas – du skirtingi dalykai. Smurtas - tai gąsdinimo, prievartos ir jėgos naudojimas. Psichologų teigimu, jėga gali būti naudojama sąmoningai, siekiant išlaikyti galią ir kontrolę, retais atvejais atvejais gali būti nesąmoningas.

Anot psichologų, smurtas šeimoje ir šeimyninis konfliktas – du skirtingi dalykai. Smurtas - tai gąsdinimo, prievartos ir jėgos naudojimas. Psichologų teigimu, jėga gali būti naudojama sąmoningai, siekiant išlaikyti galią ir kontrolę, retais atvejais atvejais gali būti nesąmoningas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau paprastai tuo siekiama išlaikyti ir įtvirtinti moters paklusnumą, bejėgiškumą. O bejėgiškumą dažniausiai patiria moterys, kai būna priverstos pasiduoti, nesulaukia pagalbos iš aplinkinių, susitaiko su esama padėtimi. Smurtaujantis elgesys nėra atsitiktinis vienkartinis veiksmas. Jis nukreiptas į partnerį siekiant kontroliuoti elgesį sukeliant baimę.

REKLAMA

Tikėtina, jog Tu patiri smurtą šeimoje, jeigu:

Namuose jautiesi taip, lyg turėtum vaikščioti ant pirštų galų, nes vyras arba partneris, bet kada gali parodyti savo nepasitenkinimą, pyktį ar temperamentą; Jauti, kad neišgyvensi be savo vyro ar partnerio; Nebesusitikinėji su draugais ir artimaisiais, nebeužsiimi tave dominančia veikla, nes vyrui tai nepatinka; Bijai savo partneriui pasakyti, ką jauti ir išreikšti rūpestį dėl tarpusavio santykių; Dažnai nuolaidžiauji, nes bijai įskaudinti partnerio jausmus, turi poreikį "gelbėti" jį, kai jis patenka į bėdą; Jautiesi vienintele, galinti padėti savo vyrui, ir manai, kad pavyks jį pakeisti; Stengiesi pateisinti netinkamą partnerio elgesį su tavimi, savo ir kitų žmonių akyse; Nebeišsakai savo nuomonės, jei tik vyras nesutinka su ja; Nepalieki smurtaujančio savo vyro, nes tiki, kad jis įvykdys savo grasinimus nusižudyti; Tiki, kad Tavo partnerio pavydas yra meilės Tau išraiška; Tavo partneris pavydo ar pykčio įsiūtyje Tau spyrė, sudavė, pastūmė ar metė į Tave įvairius daiktus; Giliai į širdį priimi nuolat Tave menkinančius, žeminančius vyro žodžius; Kaltini tik save, jei Tau nepatinka tai, ką jis verčia daryti seksualinių santykių metu; Laikaisi tradicinių įsitikinimų vyro ir moters vaidmenų atžvilgiu (pvz., vyras priima sprendimus, o moteris turi stengtis jam įtikti); Buvai prievartaujama vaikystėje ar matei prievartą prieš savo motiną.

REKLAMA
REKLAMA

Smurto rūšys:

Fizinis smurtas – Tavo vyras, draugas ar kitas žmogus Tave muša, stumdo kankina, naudoja prietaisus ar ginklus, kad sukeltų Tau skausmą.

Psichologinis smurtas –Tavo vyras, draugas, ar kitas žmogus Tave žemina kitų akivaizdoje, apsivardžiuoja, tyčiojasi, šantažuoja, įžeidinėja, verčia elgtis taip kaip Tu nenori, grasina tau arba Tavo vaikams, nuolatos kritikuoja, priskiria Tau kaltę, meluoja, draudžia susitikti su draugais, bendrauti su artimaisiais, kontroliuoja, net tokius dalykus, kaip Tu rengiesi ar kokį makiažą naudoji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seksualinis smurtas – Tavo vyras, draugas ar kitas žmogus verčia Tave mylėtis kada Tu to nenori ir elgiasi kaip su sekso objektu.

Ekonominis smurtas - Tavo vyras, draugas ar kitas žmogus neleidžia ar kitaip trukdo susirasti Tau darbą, siekti išsilavinimo, neduoda pinigų net būtiniausioms išlaidoms, gadina Tavo daiktus, atima uždirbtus pinigus, vienvaldiškai kontroliuoja šeimos biudžetą ir pan. Ekonominė prievarta yra moters finansinė priklausomybė nuo smurtautojo. Ekonominė prievarta dažniausiai yra glaudžiai susiejusi su fiziniu ir seksualiniu smurtu. Taip ribojama moters, kuri yra finansiškai priklausoma nuo vyro, laisvė. Ji negali palikti vyro, nes viena nepajėgia ekonomiškai išlaikyti savęs ir vaikų.

REKLAMA

Socialiniai darbuotojai teikiantys paslaugas šeiminio smurto aukoms pastebi ir įvardija priežastis, kodėl moterys nenutraukia santykių su smurtautoju:

• Nesuvokia, kad tai yra smurtas;

• Yra įpratusios prie smurtinių santykių;

• Turi vaikus ir bijo Vaiko teisių apsaugos darbuotojų, kad atims vaikus;

• Neturi kur išeiti ir yra ekonomiškai priklausoma nuo smurtautojo;

• Patiria gėdą ir bijo vaikystėje patirto skurdo;

• Permainos kelią baimę;

• Save kaltina dėl naudojamos prieš ją prievartos;

• Bijo netekti meilės skriaudėjo, kuris vienintelis ją nuskriaudžia ir paguodžia;

• Bijo likti vieniša.

Tarptautinė akcija „16 dienų be smurto“ vykdoma lapkričio 25 – gruodžio 10 dienomis.

 

Inga Stankevičiūtė

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų