Matydami, kaip noriai ir guviai akcijos „Esenjoras.lt“ dalyviai leidžiasi į pažintį su internetu bei šiuolaikinėmis technologijomis, nejučia pagalvojame, kad teigti, esą Lietuva – drąsi šalis, visiškai ne per drąsu. Juk Lietuvoje gyvena smalsūs, naujovėms imlūs ir jų nebijantys žmonės. „O kas čia tokio? – gūžteli pečiais mūsų pakalbinti „Esenjorai“, - juk čia, kaip ir visuose kituose dalykuose, tereikia noro. O išmokti galima visko“.
Susipažino dirbdamas
Utenoje gyvenantis poetas Petras Panavas teigia esąs informacinės visuomenės narys „pagal poreikį“. „Nesu labai didelis specialistas ar ypatingai aktyvus interneto vartotojas, bet kai prisireikia kokių nors žinių, pavyzdžiui, susijusių su istorija, geografija, menu, užsuku į internetą“, - pasakoja 76-erių pašnekovas.
P. Panavas sako pažintį su kompiuteriu ir internetu pradėjęs dar iki pensijos, dirbdamas savivaldybėje. „Ta pažintis buvo daugiau „iš reikalo“ – vis tiek kompiuteriu teko naudotis kasdien, tai po truputį, pats gilindamasis ar bendradarbių padedamas, iš lėto ir perpratau pagrindinius dalykus“. Vėliau kompiuteris atsirado ir uteniškio namuose – ponas Petras šią įrangą teigia daugiausiai naudojąs rašymui ir spausdinimui. „Kompiuteris man kaip rašymo mašinėlė. Va, ir dabar kaip tik rengiu atsiminimų knygą, kurią greitai tikiuosi pabaigti“, - paaiškina poetas.
Lanko dailės galerijas
Marijampoliečio Justino Prakapo kelias į pasaulinį informacijos tinklą vedė per biblioteką. „Prieš kelerius metus, stovėdamas prie molberto, išgirdau, kad bibliotekoje rengiami kompiuterinio raštingumo kursai vyresnio amžiaus žmonėms. Tuojau pat užsirašiau telefoną, registravausi, paskui nuėjau į pamokas, kuriose ir įgijau pagrindus. Man, kai ką kartą išgirstu, vėliau vėl kartoti nebereikia“, - tikina J. Prakapas.
Dailininkui iš Marijampolės, kaip jis pats pastebi, liko 19 metų iki šimtmečio jubiliejaus. „Būdamas tokio amžiaus pats jau mažai kur benukeliausi“, - šypteli tapytojas, akvarelininkas, sukūręs daugiau kaip 2000 darbų. Už poną Justiną keliauja jo kūriniai: pastarųjų yra Australijoje, Vokietijoje, Danijoje, Suomijoje, Švedijoje, JAV ir Kanadoje, privačiose kolekcijose. O atradęs internetą dabar nuo savo paveikslų nebeatsilieka ir pats autorius. „Lankausi įvairių garsių pasaulio meno galerijų interneto svetainėse ir galiu apžiūrėti darbus, sekti naujausias meno tendencijas. Internetu naudojuosi gana dažnai, daugiausiai norėdamas sužinoti, kas man įdomu - dailės, meno, architektūros naujoves“, - pasakoja menininkas.
J. Prakapas teigia labiau vertinąs tiesioginį pašnekesį susitikus ar telefonu, tad internetu ne tiek daug bendraująs. Tuo tarpu uteniškis poetas į internetą neria ne tik tam, kad rastų informacijos, bet ir siųsti bei gauti elektroninių laiškų. „Tai tikrai patogu, - tvirtina P. Panavas. – Aišku, vyresniam žmogui gal ir nėra taip lengva viską perprasti, bet išmokus atsiranda ryšys su visu pasauliu“, - sako pašnekovas.
Mokytis nebūna vėlu
Abu „Esenjorai“ sako dėl interneto užsukantys ir į biblioteką. Dailininkui J. Prakapui biblioteka – vienintelė vieta, kur jis gali keliauti po pasaulinį tinklą, tuo tarpu P. Panavas internetą turi ir namuose, bet vis tiek kartkartėmis patraukia į artimiausią „žinių šventovę“. „Tenka dėl interneto užsukti į biblioteką. Dažniausiai, jeigu pačiam kyla kokių neaiškumų, prisireikia ko nors pasiklausti – bibliotekoje sulaukiu patarimo“, - įspūdžiais dalijasi pašnekovas. Jam antrina ir ponas Justinas. „Daug ką žinau ir sugebu pats, na, bet jei jau prisireikia pagalbos, šauniosios bibliotekos darbuotojos visuomet mielai padeda, pataria“, - pasakoja dailininkas.
Kalbinti senjorai lyg sutarę kartojo: išmokti dirbti kompiuteriu ir naudotis internetu nėra sudėtinga, ir reikia tik norėti. Ko gero, posakis, esą mokytis niekada nevėlu, čia ypatingai tinka. „Galima nieko nedaryti, tik sėdėti ir ašaroti, kad viskas sunku ir viskas blogai. Bet galima susiimti, nusišluostyti ašaras, pasidairyti – kiek puikių dalykų tada pamatysi“, - nusišypso J. Prakapas.
Norėdami daugiau sužinoti apie projekto „Bibliotekos pažangai“ akciją „Esenjoras.lt“, apsilankykite specialiai šiai akcijai sukurtoje svetainėje www.esenjoras.lt. Čia rasite daug naudingų nuorodų, galima pasveikinti draugus ir artimuosius, įkelti skelbimą. Iki gruodžio 10 d. kviečiame senjorus sudalyvauti „Tūkstantmečio senjoro“ konkurse ir laimėti prizų.