Renginių vedėjas, grupės „Bavarija“ narys Juozas Liesis pateko į nepavydėtiną situaciją. Vyras sukčiams vos neatidavė beveik pusantro tūkstančio eurų. „Juokinga, ironiška ir pamokanti patirtis, parodžiusi kiek atsipūtęs naudojuos elektroninėmis sistemomis“, – iš savęs juokėsi jis.
Nors viešojoje erdvėje dažnai sklando istorijos apie sukčių schemas ir patarimai kaip apsisaugot, ne visada ir ne visiems pavyksta jų išvengti. Visgi net į sukčių pinkles patekęs renginių vedėjas J. Liesis sugebėjo į situaciją pažvelgti su ironija ir šypsena.
„Kaip tai suveikė? Viskas paprasta. Mane prigavo atsiuntę laišką, kad VMI grąžina pinigus. Iki šiol maniau, kad puikiai skiriu, kas yra scamerių laiškai“, – socialiniuose tinkluose kalbėjo jis.
„Begulint lovoje gaunu laišką, kad VMI grąžina permokėtus pinigus.
Faina, pinigai iš niekur. VMI sistemomis naudojuosi gan dažnai, tai, galvoju, nueisiu dėl visa ko į „Mano VMI“ tiesiogiai. Nueinu ir pradedu ieškoti nuorodos apie grąžinamus pinigus už permokėtus mokesčius, bet nerandu. Galvoju, tiek to, nėra tai nėra. Kelioms minutėms nurimstu, nesinaudoju tuo laišku.
O tada šauna į galvą idėja – taigi girdėjau, kad VMI savo sistemas atnaujina, kad kažkokie pokyčiai vyksta, ir kažkaip prisimenu, kad visgi dabar neblogas laikas mokesčių permokai susigrąžinti. Galvoju, velniop, pasinaudosiu tuo QR kodu.
Pasinaudojus kodu mane nuveda į kažkokią sistemą, kuri tikrai savo išvaizda ypatingai panaši į „Mano VMI“, balta žalia dominuoja. Ir manęs prašo suvesti asmens kodą. Asmens kodą aš suvedu, tada atsiranda pranešimas, kad reikia suvesti kodą naudojantis „Smart-ID“ sistema. Aš naudojuosi „Smart-ID“, tai čia man nieko nuostabaus, suvedu. Ir užstringa ta sistema“, – prisiminė jis.
Visgi net ir kilus sistemos nesklandumams, jam įtarimų nekilo – ne kartą yra matęs, kad stringa „Mano VMI“ sistema. Palaukus jam vėl iššoko prašymas suvesti kodą naudojantis „Smart-ID“. Vis dėlto ir tuomet nieko neįvyko.
„Keturis kartus vedžiau savo duomenis, kol galiausiai man išmeta pranešimą su prašymu suvesti elektroninės kortelės duomenis.
Elektroninė kortelė? Na man iš karto toks – niekada neturėjau suvedinėti, kaip keista, kas čia per nauji tobulinimai. Juk visada pervesdavo tiesiogiai į sąskaitą, o mano sąskaitos numerį VMI tikrai žino. Ai, tiek to, velniop, išsijungiau iš sistemos, dėl visa ko vėl nuėjau į „Mano VMI“, trečią kartą jau. Ir vėl ieškau, ir vėl ten nieko nematau. Atsijungiu nuo „Mano VMI“.
Bet nueinu į banką pasitikrinti, kas ten vyksta. Tikrai be jokio įtarimo, labiau dėl smalsumo, kiek man atseit sugrąžins pinigų VMI, nes mane papiktino toje sistemoje parodytas minus dešimties eurų mokestis už automatinį pinigų sugrąžinimą.
Galvoju, kaip keista, jie vadina tai automatiniu pinigų sugrąžinimu, o aš dėl to turiu vargti. Todėl nueinu pasižiūrėti į savo banko sąskaitą, kiek man iš tikrųjų pervedė, ir nematau jokio pokyčio. Keista“, – nuoširdžiai detales pasakojo bavaras.
Netrukus Juozas sulaukė pranešimo iš mylimosios, ji rašė kad jos mama gavo lygiai tokį patį laišką, ir mano kad čia aiškua scamas.
„Uždėjau šypsnį ant jos žinutės, aha scamas. Labai norėjau dar kažką ir juokingai kandaus parašyti. Bet…” renginių vedėjas dėl visa ko nusprendė atidžiau pažiūrėtii gautą laišką.
„Nuėjau patikrinti laiško siuntėjo, ir pamačiau totalią nesąmonę. Siuntėjo adresas absoliučiai belekoks kliedesys. Suėmė totakus juokas. Puoliau skambinti bankui, užpildžiau prašymus sustabdyti mokėjimus. Įvedinėdamas skaičius apgavikų sistemoje įvedžiau ne tik asmens kodą, bet ir prisijungimo prie banko kodą. Niekada taip nedarykite“, – teigė J. Liesis.
„Mane apgavo labai paprastai, nes nepadariau elementarių dalykų. Nepatikrinau, kas man atsiuntė laišką, neperskaičiau laiško turinio. Žmonės, kurie atidžiai skaitė, matė, kad ten buvo privelta klaidų ir net nesąmonių prirašyta. Aš tiesiog pamačiau į VMI panašų logotipą ir dėl to nesukau sau galvos. Viską dariau automatu.
Naudodamiesi nuorodomis, niekada nesuvedinėkite savo banko prisijungimų kodo.
Man maišė įprotis naudotis įvairiomis sistemomis, įprotis jomis naudotis automatiškai, patirtis, kad tos sistemos stringa ir kad viską turiu suvedinėti daug kartų. Šioje situacijoje nepadėjo ir perdėtas pasitikėjimas savimi ir žmonėmis. Mažytis įtarumas galbūt būtų apdraudęs mane. Džiaugiuosi, kad pinigai nepasiekė gavėjo.“, – pasakojo renginių vedėjas Juozas.
Pataria, kaip neapsigauti
VMI pateikia patarimus, į ką atkreipti dėmesį gavus pranešimus su nuoroda:
- VMI oficiali svetainė, iš kurios galima tiesiogiai prisijungti prie VMI informacinių sistemų, yra www.vmi.lt. Jei nuoroda baigiasi .net, .com, .info, .org, .biz .eu – tai sukčiai. Taip pat jeigu po panašios į VMI nuorodos yra brukšnys „-“ (pvz.: vmi.lt-koks_nors_tekstas) – tai irgi sukčiai.
- Oficialūs VMI el. pašto adresai baigiasi galūne @vmi.lt. Jei gaunate laišką, kuris baigiasi ilgesne galūne ar labai panašia (@vni.org. arba [email protected]) - tai sukčiai.
- VMI nesiunčia pranešimuose asmeninės informacijos apie gyventojus – permokų sumų, asmens kodų ar jų fragmentų.
- VMI nesiunčia SMS su papildomomis nuorodomis bei iš kitų šalių numerių. Sukčių atsiųstoje SMS žinutėje siuntėjo pavadinimas, kurį savo telefone mato SMS žinutės gavėjas, gali būti nurodytas VMI, tačiau tai dar nereiškia, jog žinutę atsiuntė VMI.
- Sukčiai yra sukūrę interneto svetainių, vizualiai panašių į VMI ir kitų institucijų, bankų interneto svetaines. Visais atvejais jungtis prie savitarnos sistemų reikėtų savarankiškai ne per gautas nuorodas, o per oficialius interneto puslapius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!