Gydytojai keiksnoja dietas ir ragina nepasitarus su kvalifikuotais specialistais neeksperimentuoti su savo figūra ir galbūt sveikata. Tuo tarpu moterys ir toliau atkakliai laikosi iš draugės ar kaimynės perimtų mitybos taisyklių ir... kai kurioms jų netgi pavyksta sulieknėti!
Jei esi sveika ir tenori numesti keletą kilogramų, protinga dieta tikrai neturėtų pakenkti. Ar tavo pasirinkta dieta tikrai neprieštarauja sveikos mitybos principams sužinoti lengva – tereikia pasitikrinti, ar joje nedaromos grubiausios dietų klaidos. Štai jų išklotinė:
• Mažiau nei 1200 kcal per dieną. Jei ketini laikytis tokios dietos, teks paskubėti į vaistinę ir apsirūpinti sintetinių vitaminų bei maisto papildų atsargomis. Nes pernelyg mažas kalorijų kiekis sukelia organizme maistingųjų medžiagų deficitą, o tai kenkia tiek atskiriems organams, tiek bendrai sveikatos būklei ir imunitetui.
• Nesubalansuota mityba. Jei dietoje draudžiama vartoti tokius organizmui būtinus produktus, kaip mėsa, žuvis, pieno produktai, daržovės ir duona – jos laikytis ilgiau nei keletą dienų ne tik kad nepatartina, bet paprasčiausiai negalima.
• Žada stebuklus. Dieta, žadanti, jog kasdien numesite po kilogramą, 10 kg per savaitę ir panašiai, akivaizdžiai meluoja. Be abejo, badaujant kartais tokio rezultato pasiekiama, tačiau vėliau taip staigiai numesti kilogramai sugrįžta labai greitai ir su nemenku kaupu. Kita vertus, jei žmogus sąžiningai laikosi šios dietos nurodymų, o kilogramai vis dėlto taip sparčiai nekrinta (kas labai realu) – jam psichologiškai bus daug sunkiau, mat nuolat jausis neįgyvendinąs savo tikslo.
• Visiškas saldumynų draudimas. Negalėdama net kartkartėmis leisti sau saldžios šokolado plytelės (o besilaikant dietos jo poreikis ypač sustiprėja) ištversite tikrai nelabai ilgai. Tuo tarpu kartą paragavusi uždrausto vaisiaus netruksi ir apskritai atsisakyti dietos – čia į pirmą planą iškyla psichologinis momentas, kai sulaužius vieną taisyklę nusiteikiama, jog visa dieta nieko nebeverta.
• Monotoniška dieta. Joje gali būti siūloma daug receptų, tačiau dietos pagrindas – vienas ir tas pats produktas. Po tokios dietos ilgainiui gali apskritai kilti pasibjaurėjimas maistu ir, žinoma, ypač tuo vieninteliu produktu, kuriuo reikia save kankinti per pusryčius, pietus ir vakarienę.
• Trumpalaikiškumas. Jei dieta numatyta vos savaitei ar dviem, ir nėra jokių rekomendacijų, kaip palengva vėl grįžti prie normalios mitybos ir kokių mitybos principų laikytis po dietos – ji taip pat vargu ar daug verta. Kaip tik todėl, kad po dietos vėl imama maitintis kaip anksčiau, daugelis žmonių netrunka vėl priaugti taip sunkiai numestus kilogramus. Todėl prieš pradedant laikytis bet kurios dietos itin svarbu užduoti sau klausimą: o kas po to?
• Žaibo dieta. Taip vadinamos dietos, siūlančios žaibiškai greitai atsikratyti svorio – tarkim, užtenka atitinkamai maitintis 3 dienas, ir jūs neteksite 5 kg. Tai išties įmanoma, tačiau laikantis tokių dietų organizmas svorio netenka išimtinai skysčių sąskaita. Visų pirma, tai itin kenksminga sveikatai. O antra – tos dietos subliūkšta it balionas vos pradėjus vėl normaliai maitintis ir gerti: organizmas susigrąžina prarastus skysčius, o su jais – ir numestą svorį.