Sutuoktiniai, kurie abu kasdien sukasi finansų ir draudimo srityje sako, kad itin dažnai sulaukia klausimų apie tai, ar gyventi Australijoje – itin brangu?
„Dažnai mūsų klausia, kiek kainuoja elektra, kuras arba maistas. Daugeliui atrodo, kad Australijoje galima pragyventi tik pilnomis kišenėmis pinigų, tačiau mūsų pavyzdys tik įrodo, kad Australija nėra prabangus kraštas.
Anaiptol, jei tinkamai skaičiuoji savo išlaidas, moki elgtis su pinigais ir laikaisi esminių taisyklių, niekur nėra sunku išgyventi“, – sutartinai tvirtina Roberta ir Arnoldas Kazilioniai, rašoma pranešime spaudai.

Įvertino kasdienes išlaidas
Arnoldas Kazilionis itin aktyviai analizuoja pragyvenimo išlaidas, finansinius skirtumus tarp Lietuvos ir Australijos, todėl tvirtai sako: „Aš matau, kad daugeliu atvejų Australija yra pigesnė už Lietuvą, bet yra dalis žmonių, kurie dėl informacijos stokos to nežino. Pasidalinsiu su jumis palyginimais, kurie aiškiai viską sudėlios.
Pavyzdžiui, litro kuro kaina Lietuvoje siekia 1,435 eur, o Australijoje – 1,12 Australijos dolerių, elektra – 0,205 už kWh, o Australijoje – 0,197 už kWh.
Tai tokie pagrindiniai dalykai, be kurių neapsieina mūsų visų kasdienybė, nepriklausomai, kokiame pasaulio kampelyje būtume. Jie mums yra svarbūs, todėl gerai žinome kainas ir jų pokyčių tendencijas.“
Palygino būsto kainas
Arnoldas Kazilionis papasakojo ir apie būsto kainų skirtumus Australijoje ir Lietuvoje. Pasak jo, Sidnėjuje vidutinė nekilnojamojo turto kaina siekia apie 1,65 mln. dolerių (941 225 eurų), kas sudaro net 17,5 karto daugiau nei vidutinės metinės pajamos.
Šalies mastu šis santykis kiek mažesnis – apie 8-9 kartus. Tai rodo, kad įsigyti būstą vien iš atlyginimo gali būti labai sudėtinga, ypač jei neturi nuosavo kapitalo ar pastovaus statuso šalyje.
Vis dėlto, nuomos kainos, lyginant su pajamomis, atrodo gan pagrįstos. Pačiame Sidnėjaus centre vieno kambario butą su baseinu ir sporto sale galima išsinuomoti už 1733 dolerius (989 eurus) per mėnesį. Tai sudaro apie 21,89 % žmogaus metinių pajamų.
Palyginimui, Lietuvoje situacija šiek tiek kitokia. Vilniaus centre ar Stoties rajone vieno kambario buto nuoma gali kainuoti apie 400 eurų per mėnesį. Skaičiuojant nuo vidutinio atlyginimo Lietuvoje – apie 1 400 eurų per mėnesį, nuomos išlaidos sudaro net 28,57 % pajamų.
Palygino švietimo ir sveikatos sistemą
Gyvenimas Sidnėjuje dažnai apibūdinamas kaip svetingas atvykėliams: „Reikia pripažinti, kad Sidnėjus yra labai daugiakultūris miestas – mūsų vaikai mokosi valstybinėje mokykloje, kurioje yra apie 50 skirtingų tautybių vaikų.
Australijoje išskirtinai stipri švietimo ir sveikatos apsaugos sistema. Sveikatos priežiūra ir švietimas yra aukšto lygio, o vietiniams piliečiams ar nuolatiniams gyventojams šios paslaugos dažniausiai yra nemokamos.“
Arnoldo Kazilionio pasiteiravus apie mokesčius Australijoje, jis sako, kad skirtumai čia iš tiesų juntami. Australijoje taikomas 10 % GST (palyginimui Lietuvoje – PVM mokestis). Jis taikomas daugumai prekių ir paslaugų, kai tuo tarpu Lietuvoje PVM siekia 21 %.
Be to, kaip sako finansų ekspertas, Australijoje galioja progresinė pajamų mokesčių sistema, leidžianti mažesnes pajamas gaunantiems gyventojams mokėti mažesnius mokesčius.
Įvardijo, kada gali būti sunku
Arnoldas Kazilionis, kuris kartu su žmona Roberta ir trimis vaikais gyvena Australijoje sako, kad bendrai vertinant, Australija vis dar yra finansiškai patraukli šalis, bet tik tuo atveju, jei čia atvyksite su aiškiu planu, realiais lūkesčiais ir, idealiu atveju, siekiate nuolatinės gyvenamosios vietos:
„Trumpalaikis buvimas Australijoje tikrai gali būti finansiškai sunkus, nebent jis būtų paremtas tvirtu pamatu ar gerai valdomais asmeniniais finansais.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Taip gamtoje nėra ir neturi būti. Vaikas auginamas, kad užaugęs augintų savo vaikus.