Įpusėjus rugpjūčiui, Prancūzijos moksleiviai vis dar leidžia vasaros atostogas, o daugelyje Europos šalių mokiniams Rugsėjo 1-osios skambutis jau nuskambėjo ra6o laikraštis Le Monde.
Štai Vokietijoje, Reino Vestfalijoje, mokiniai sugrįžo į klases rugpjūčio 3 d. Danijoje mokslo metai prasidėjo rugpjūčio 6 d. Tik Sicilijos moksleiviai, kuriems atostogos prasedėjo nuo liepos 9 d., grįš į klases tik rugsėjo 18 d.
Vasaros atostogų rekordu gali didžiuotis Bulgarijos ir Rumunijos moksleiviai. Bulgarijoje moksleivių vasaros atostogos tęsiasi nuo 6 iki 13 savaičių pradinėje, nuo 13 iki 11 pagrindinėje mokykloje ir iki 16 savaičių gimnazinėse klasėse. Rumunijoje pradinių ir pagrindinių klasių mokiniai atostogauja 13 savaičių nuo liepos vidurio iki rugsėjo vidurio.
Bulgarijos ir Rumunijos moksleiviams mažai kuo nusileidžia Italijos moksleiviai. Italijoje vasaros atostogos pradinėse ir pagrindinėse mokyklose trunka 12-13 savaičių nuo liepos pradžios iki rugsėjo pradžios. Bet š. m. birželio 20d. Italijos vyriausybė pranešė apie ketinimus sutrumpinti vasaros atostogos terminus, prailginant velykų atostogas (nuo 5 iki 10 dienų) ir išleidžiant mokinius atostogų vasario mėnesį. Šie pasiūlymai motyvuojami vasarotojų antplūdžio ir turizmo pramonės sumažinimu, o taip pat siekimu subalansuoti moksleivių poilsio grafiką. Tačiau kol kas joks įstatymas dar nebuvo priimtas ir ši siūloma reforma dar bus svarstoma atskiruose Italijos regionuose.
Kitai šalių grupei, kurioje mokiniai turi vienas ilgiausių vasaros atostogų, priskiriamos trys Baltijos šalys: Estija, Latvija ir Lietuva. Čia mokiniai atostogauja nuo 12 iki 13 savaičių.
Toliau seka Airija – 9 savaitės pradinėje ir 13 savaičių pagrindinėje mokykloje, Portugalija – 11 savaičių pradinėse ir 12-13 savaičių baigiamosiose klasėse. Maltoje – 11,5 savaitės, Ispanijoje ir Vengrijoje – 11 savaičių, Suomijoje ir Islandijoje – nuo 10 iki 11 savaičių, Slovėnijoje – 10 savaičių, o Švedijoje 9-10 savaičių.
Tarpinę padėtį tarp ilgiausias ir triumpiausias vasaros atostogas turinčių šalių užima Prancūzija. Šiemet Prancūzijoje moksleiviai atostogauja 9 savaites, nuo liepos 4 iki rugsėjo 3 d. Prancūzijoje mokslo metai trunka nuo 175 iki 180 dienų ir, skirtingai nuo kitų Europos šalių, Prancūzijoje mokslo metai skaičiuojami ne dienomis, bet savaitėmis. Iš viso jų būna 36.
Šalia Prancūzijos lygiuojasi dar 12 šalių: tai Graikija – 10 savaičių pradinėje ir 9 pagrindinėje, Belgija ir Austrija – nuo 8 iki 9 savaičių, bei Lenkija, Norvegija, Čekija, Slovakija, Liuksemburgas ir Kipras, kur vasaros atostogos trunka 9 savaites.
Prie vidutiniškai trunkančių vasaros atostogų priskiriamas ir vienas Jungtinės Karlystės regionas – tai šiaurės Airija – čia moksleiviai atostogauja 8-9 savaites.
Trumpiausios moksleivių atostogos yra penkiose Europos valstybėse – Danijoje, Vokietijoje, Lichtenšteine, Olandijoje ir keliuose Didžiosios Britanijos regionuose. Danijoje moksleiviai atostogauja nuo 6 iki 7 savaičių. Vokietijoje ir Lichtenšteine vasaros atostogos trunka 6 savaites. Olandijos moksleiviai atostogauja apie 6 savaites, nors kai kuriuose regionuose šis skaičius gali varijuoti. Trijuose Didžiosios Britanijos regionuose moksleiviai nuo mokslų ilsisi Škotijoje – 7 savaites, o Anglijoje ir Velse – 6 savaites.
Vokietijoje, 16-oje „lenderių“ (žemių), moksleivių vasaros atostogos trunka 6 savaites, nuo liepos vidurio iki rugsėjo vidurio. Nors kai kurių regionų terminai net šokiruoja. Pvz., birželio 30 d. Bavarijoje mokslo metai baigiasi, o vos po 4 dienų Reino Vestafalijoje – prasideda nauji mokslo metai.