Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centras praneša, kad viena iš retų užkrečiamųjų ligų Denge karštligė tapo didele visuomenės sveikatos problema. Lietuvoje 2 įvežtiniai šios ligos atvejai buvo registruoti 1994 ir 2003 metais.
Pastaraisiais dešimtmečiais padaugėjo pranešimų apie užregistruotus Denge infekcijos atvejus asmenims, kurie gyveno Pietryčių Azijoje, Indijoje, Amerikoje, Karibų jūros salose ir Afrikoje. Ji – grįžusių keliautojų susirgimo ir karščiavimo priežastis.
Ligos sukėlėjas yra virusas, kurio nešiotojai – žmonės ir beždžionės. Sukėlėją nuo sergančio žmogaus žmogui perneša uodai. Liga pasireiškia 3–5 dienas trunkančiu karščiavimu, galvos, sąnarių, raumenų skausmais, bėrimu, pykinimu, vėmimu, kartais – kraujosruvomis. Grįžus iš kelionės ir 3–14 dienų laikotarpiu pajutus ligos požymius, būtina kreiptis į šeimos gydytoją.
Skiepų nuo Denge karštligės nėra. Svarbi profilaktikos priemonė yra apsauga – repelentai, kuriuos reikia įsigyti prieš vykstant į kelionę ir griežtai laikytis nurodymų. Repelentais išpurškiamas ar ištepamas veidas, drabužiais nepridengtos kojos, rankos. Vaikams iki 3-jų mėnesių patariama naudoti uodus naikinančias medžiagas, paruoštus tinklelius lovoms.
Lietuvos piliečiai, skrisdami į Indiją ar kitas šalis, rizikuoja užsikrėsti retomis užkrečiamomis ligomis. Turizmo agentūros keliautojus iš anksto informuoja apie užkrečiamųjų ligų epideminę situaciją kelionės maršruto vietose bei šių ligų profilaktikos priemones.
Individualiai vykstantys į kelionę asmenys apie tai turėtų pasidomėti patys, kreipdamiesi į Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centrą bei visuomenės sveikatos centrus apskrityse, kur jiems patars į kurias šalis vykstant reikia skiepytis nuo geltonosios karštligės ir kitų infekcijų, kada vartoti specifinius vaistus, kuriuos turi paskirti gydytojas dar prieš išvykstant.
Socialinių reikalų departamento inf.