Nauji tyrimai rodo, kad poligamiją praktikuojančių šalių vyrai gyvena ilgiau nei tose šalyse, kur įprasta turėti vieną žmoną, rašo „NewsScientist“.
Atkreipę dėmesį į paklaidą, kuri atsiranda dėl socialinių-ekonominių skirtumų, mokslininkai paskaičiavo: vyresni nei 60 metų vyrai iš 140 šalių, kur paplitusi poligamija, vidutiniškai gyveno 12 proc. ilgiau nei vyrai iš 49 šalių, kur vyrauja monogamija. Praeitą savaitę JAV vykusioje kasmetinėje Tarptautinės elgesio ekologijos bendrijos konferencijoje ekologijos ir antropologijos mokslininkai daugiau papasakojo apie poligamijos naudą.
Remdamiesi Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, mokslininkai padalino 189 pasaulio šalis į keturias kategorijas - nuo visiškos monogamijos iki neribojamos poligamijos. Jie taip pat atsižvelgė į šalių BVP, vidutines kiekvieno gyventojo pajamas bei geresnę monogamiškų Vakarų valstybių gyventojų mitybą ir aukštesnį medicinos lygį.
Atlikę visus skaičiavimus, mokslininkai pastebėjo, kad vyrai, kurie susilaukia daugiau palikuonių nuo kelių žmonų, gyvena ilgiau. Jie geba susilaukti vaikų ir senatvėje.
Šio reiškinio priežastys gali būti tiek socialinės, tiek genetinės. Vyrai, kurie susilaukia vaikų įkopę į septintą ar aštuntą dešimtmetį, labiau rūpinasi savo sveikata, nes jiems dar reikia užauginti ir išmaitinti vaikus. Taip pat gali būti, kad ilgesnis poligamiškų tautų vyrų amžius - tūkstantmečius trukusios evoliucijos padarinys.
Mokslininkai taip pat mano, kad „daugiažmonių“ vyrų ilgaamžiškumo paslaptis gali slypėti ir paprastesniuose dalykuose. Gali būti, kad keletas žmonų, kurios yra priklausomos nuo savo vyro, jam senstant apsupa jį dideliu rūpesčiu ir dėmesiu. Tuo tarpu monogamiškose kultūrose vyrui tapus našliu, nelieka kas juo pasirūpina.