• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulį, kuriame katastrofiškai ėmė stigti laiko nuoširdžiam bendravimui, jo besiilgintieji iškeičia į interneto platybes.

REKLAMA
REKLAMA

Pastaruoju metu Lietuvoje masiškai populiarėjantis asmeninių tinklaraščių kūrimas pagimdė naują bendruomenę. Ją vienija noras prisiliesti prie tikrų dalykų, įprasminti savo gyvenimą arba tiesiog patenkinti vieną iš svarbiausių žmogiškųjų poreikių - sulaukti dėmesio.



Nebegali sustoti

REKLAMA

„Kiek kartų gyvenime yra tekę pradėti ką nors iš naujo arba naujai? Na, tarytum atverčiant naują lapą. Vieną kartą? Keletą? Keliolika? Keliasdešimt? Išties tai nesvarbu. Svarbiau, kad jie buvo, kad atsirado postūmių keistis, o suklupus - nepasiduoti. Idėja apibendrinti kylančias mintis šovė dar praėjusių metų vidurvasarį, tad nuo 2007 metų liepos 25 dienos, kiekvieną savaitės trečiadienį, mintys spontaniškai kilusia ar ilgokai brandinta tema tapdavo vienu lapu. Apytikriai po vienerių metų ši interneto svetainė nustos veikusi. Vienintelė vieta, kur visa tai turėtų išlikti - tai skaitytojams kilusios mintys bei prisiminimai, tapsiantys gyvais", - savo tinklaraštyje www.naujaslapas.lt prisistato klaipėdietis Julius Pankauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Per metus poreikis rašyti vien sau, Juliui tapo postūmiu paskatinti tinklaraščio lankytojus neatidėlioti savo gyvenimo rytojui.

„Atidėliojant visus darbus, planus ir idėjas, rytojus niekada neateis, jis ir liks „rytoj". Pildydamas tinklaraštį pats save pakeičiau. Tai buvo mano keitimosi procesas. Dabar be rašymo jau negaliu gyventi. Šis įprotis pagimdė naują idėją ir ją įgyvendinu", - prisipažino autorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tinklaraštis klaipėdiečiui atvertė naują gyvenimo lapą. Pasikeitė jį supusi aplinka, draugų ir pažįstamų ratas. Nors savo internetinėje erdvėje jis nepalieka galimybės komentarams, sulaukia daug privačių padėkos laiškų.

„Savo žiniomis ir mintimis internete siūlau dalintis kiekvienam, nes dar senovės kinai yra pasakę - „jei žinai, bet nedarai, vadinasi, nežinai", - požiūrį į asmeninius tinklaraščius išsakė J. Pankauskas.

REKLAMA

Padėjo susirasti darbą

„Tai lyg kiekvieno mūsų rašoma asmeninė knyga. Rašydamas ne tik išmokau geriau dėstyti mintis, kurti žymiai kokybiškesnius tekstus, bet ir pagerėjo supratimas apie literatūrą, jos vertę. Apskritai tinklaraštis šiek tiek pakeitė mano gyvenimą - jo dėka visai netikėtai susiradau darbą, taip pat pradėjau gauti geresnius pažymius lietuvių kalbos pamokose", - tikino kito tinklaraščio autorius Ričardas Šmaižys.

REKLAMA

Laisvosios žurnalistikos forma tinklaraščius įvardinantis jaunuolis mano, kad šis saviieškos ir saviraiškos būdas populiarėja dėl paprastumo ir laisvės.

„Būtent čia autorius gali dėti nuotraukas, videoklipus, savo kūrinius, sulaukti komentarų ir būti įvertintas. Tinklaraštį gali turėti kiekvienas, o jį įkurti nereikia specialių žinių ar gebėjimų, pats procesas užtrunka mažiau nei 10-15 minučių", - dėstė R. Šmaižys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beje, asmeninės interneto erdvės išlaikymas kišenių netuština. Per metus už interneto adresą reikia sumokėti 32 Lt mokestį.

Moksleivis teigė, kad tinklaraščių autoriai - tai lyg atskira bendruomenė internete, turinti savo taisykles ir prioritetus.

Gana dažnai vyksta įvairūs tinklaraščių autorių susitikimai, rengiami didžiausiuose Lietuvos miestuose. Jie niekuo nesiskiria nuo draugų susitikimo kavinėje, sako R. Šmaižys. Iš interneto persikelti į tikrą gyvenimą, anot jo, ne problema.

REKLAMA

Yra ir šlamšto

M. Romerio universiteto studentui Mantui Malciui internetas - lyg minčių „sugertukas". Savo tinklarašyje pradėjęs rašyti apie kompiuterius ir dalinęs patarimus interneto naršytojams, pastaruoju metu Mantas skiria dėmesį kitokioms temoms - rašo apie sėkmę, gyvenimą, jo prasmę.

REKLAMA

„Ką man davė tokia veikla? Pradėjau rimčiau mąstyti, atsirado priklausomybė savo puslapiui, atsakomybė už savo tekstus. Vis suku galvą, kuo dar sudominti skaitytojus, kas žmonėms aktualu šiandien. Tapau naujos bendruomenės nariu. Tinklaraščių pasaulyje, kaip ir realiame, yra visko, net lenktyniavimo, kuris „blogas" labiau lankomas ir žinomas. Ne išimtis ir nerimtas požiūris į tokią veiklą. Yra kvailų, be jokio ryšio ir reikšmės puslapių, tokie greit atsijojami, su jais neprasidedame ir rimtai nežiūrime", - tikino tinklaraščio mantas.malcius.lt autorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, užsienyje tinklaraščiai autoriams neša pinigus, Lietuvoje ši veikla, nors ir populiari, bet - nepelninga.

Kalba apie gyvenimą


Interneto dienoraščių autorius vienijantis portalas "Blogas.lt" šiemet atliko tyrimą, kuriuo norėjo išsiaiškinti tinklaraščių rašymo ypatybes, jų skaitymo įpročius ir tai, kaip tinklaraščiai veikia įtakoja prekės ženklų, prekių ir paslaugų pasirinkimą.

REKLAMA

Portalo duomenimis, populiariausia visų tinklaraščių tema - gyvenimas. Juos kasdien skaito kas trečias „Blogas.lt" vartotojas ir kas šimtasis Lietuvos gyventojas.

Daugiau nei pusė skaitančiųjų tinklaraščius pasitiki juose pateikiama informacija.

Trečdalis „Blogas.lt" vartotojų savo interneto dienoraščius rašo ne vienerius metus, daugiau nei dešimtadalis juos pildo anonimiškai.



Komentaras, psichologas Tomas Lagūnavičius

REKLAMA

Internetinių dienoraščių esmė paprasta - tiesiog tai yra galimybė save išreikšti. Kol interneto nebuvo, išleisti knygą ar kitaip atkreipti į save dėmesį, buvo sunku. Tinklaraštis - vienas iš būdų save vizualizuoti, jei tik moki naudotis techninėmis galimybėmis. Tinklaraščiai turi daug pliusų - niekam nereikia įsipareigoti, kalbi apie tai, kas įdomu tik tau, gali nuolat keisti informaciją, išlieti emocijas, išsivaduoti nuo vienatvės.

REKLAMA
REKLAMA

Šią saviraišką skirstau į kelias grupes: pirmoji - būdas surasti klientų ir populiarinti savo verslą, antroji - ideologinės paskatos, būdas kalbėti apie save, ieškoti bendraminčių, patenkinti dėmesio stoką. Savo dienoraštyje juk kiekvienas gali tapti žvaigžde.

Yra ir trečias variantas - mada. Turėti savo puslapį - „brendas ir lygis", tačiau natūrali atranka viską sustato į savo vietas, silpnieji, netikrieji, tiesiog atkrenta. Man patinka šis savęs išreiškimas, jis pozityvus. Virtualioje erdvėje gyvenantys žmonės tikrai nėra kompleksuoti ar nevisaverčiai. Pomėgis juos jungia. Anksčiau ar vėliau internetinis kontaktas virsta į tikrą, todėl šioje vietoje gal ir nereikia kalbėti apie visuomenės susvetimėjimą.

Pasaulį, kuriame katastrofiškai ėmė stigti laiko nuoširdžiam bendravimui, jo besiilgintieji iškeičia į interneto platybes.

Vaida Jutkonė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų