REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

5 milijonai litų sumažinus lėšų, skiriamų rezidentų atlyginimams, jaunieji gydytojai nuogąstauja, kad nevykdant jokių kompleksinių reformų, kai kuriems rezidentams gali tekti patiems mokėti sau algas.

REKLAMA
REKLAMA

„Trūksta lėšų", – šią pastaraisiais mėnesiais taip dažnai kartojamą frazę teko išgirsti ir medicinos rezidentūros studentams. Finansų ministerija bei Seimo finansų ir biudžeto komitetas nusprendė vietoj 28 mln. lt skirtų rezidentų atlyginimams, skirti „kiek mažiau“ – 23 mln. Taigi, trūksta 5mln. Lt.

REKLAMA

Savo ruožtu Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) norėdama „išlyginti" šį skirtumą, planuoja du žingsnius: 1) neskirti pinigų valstybės nefinansuojamų rezidentų atlyginimams, 2) mažinti likusių rezidentų atlyginimus 10-15 proc. Preliminariai šie pakeitimai planuojami rezidentams, kurie naujai stoja į rezidentūrą.

Su šiais ministerijos planais nesutinka Jaunųjų gydytojų asociacija (JGA) – jos prezidento Jono Korsako teigimu, dalis planuojamų veiksmų prasilenkia su sveiku protu.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra absurdas“

„Jeigu rezidentas įstoja į mokamą vietą, jis universitetui moka už rezidentūrą (aišku, jis dar ir negauna stipendijos) 15-20 tūkst. litų per metus. Įgyvendinus planuojamus žingsnius, jis būtų priverstas dar ir ieškotis ligoninės, kuri sutiktų jam mokėti atlyginimą, o žinant dabartinę situaciją, tai - praktiškai neįmanoma. Išeina paradoksali situacija, kad už mokslus mokantys rezidentai (kurie yra motyvuoti ir nori įsigyti specialybę) dirbs, bet alga jiems nebus mokama, nors pagal Darbo kodeksą jie turės už save mokėti mokesčius Sodrai, taigi jie patys sau turės mokėti už savo darbą. Absurdas" – tvirtino pašnekovas. Jo teigimu, rezidentūros metinė kaina tokiu atveju šoktelėtų per 40 tūkst. litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J.Korsakas pastebi, kad taip grįžtama prie senesnės situacijos, kuri jau lyg ir buvo susitvarkiusi. „Mūsų nuomone, tai yra mažų mažiausiai kvaila. Griauti, kas ištaisyta, teisinantis, kad jau tokia situacija yra labai neprotingas sprendimas", – mano JGA prezidentas.

Rezidentai atlyginimą turi gauti

Jaunųjų gydytojų atstovo teigimu, net įvedus šią sistemą, problema išlieka, nes taip nepavyks sutaupyti pakankamai lėšų, todėl dar bus mėginama mažinti ir visų rezidentų atlyginimus. „Suprantame, kad situacija sunki ir sutinkame, jog atlyginimus reikia mažinti, tačiau šis mažinimas turėtų būti proporcingas visų gydytojų algų mažinimui. Todėl dabar deklaruojamas 15-os proc. rezidentų algų sumažinimas, mūsų manymu, yra pernelyg didelis, ypač turint galvoje tai, kad rezidentai iš visų gydytojų yra socialiai pažeidžiamiausia ir mobiliausia grupė, tad jie bus labiausiai suinteresuoti ieškoti darbo vietų užsienyje. Mes manome, kad reikėtų į tai atsižvelgti ir finansavimą mažinti minimaliai, nes sprendimas dėl šitų 5 mln. litų, visos valstybės mastu, yra kur kas daugiau politinis negu ekonominis", – įsitikinęs J.Korsakas.

REKLAMA

Jo tvirtinimu, JGA griežtai pasisakys prieš atlyginimų nemokėjimą už mokslus mokantiems rezidentams. „Mes manome, kad visi rezidentai, jeigu jie dirba, turi gauti atlyginimą", – sakė asociacijos prezidentas.

“Šiandien daug kas griebiasi šiaudo – ima paskolą, dirba per kelis darbus ir kažkaip moka universitetui pinigus. Tačiau kai jiems buvo mokama alga, rezidentų motyvacija buvo palaikoma. Juk tie, kurie sutinka mokėti už mokslus nėra mažiau motyvuoti už tuos, kurie įstojo ir nemoka. Jei žmogus moka tokius pinigus, tai reiškia, kad jis tikrai nusiteikęs dirbti", – tvirtina J.Korsakas.

REKLAMA

Reikia keisti sistemą

Asociacijos vadovo pasakojimu, JGA pastaruosius trejus metus į SAM siuntė daugybę pasiūlymų ir vizijų, kaip turėtų būti tvarkoma rezidentūra Lietuvoje. Būtų visai logiškas žingsnis „atidaryti“ visas ligonines rezidentams ir jiems pasakyti – ieškokitės, kas jums mokės atlyginimą. Žmogus stoja į rezidentūrą ir tuo pat metu ieškosi ligoninės, kuri galėtų jį priimti – tai būtų realus žingsnis reformos link. Tai paskatintų ligoninių konkurenciją, iš karto atsirastų tokių, kurios mokėtų daugiau, būtų ir tokių, kurios nieko nemokėtų. Bet čia reikėtų kelių saugiklių bei socialinių garantijų užtikrinimo, – tikina J.Korsakas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar numatomais veiksmais bandoma sutaupyti iš esmės nekeičiant sistemos, tačiau yra reikalingi kompleksiniai, o ne kosmetiniai sprendimai. JGA vadovo tvirtinimu, kol kas yra ruošiami kreipimaisi į Seimo sveikatos apsaugos komitetą ir SAM su siūlomais sprendimo variantais bei prašymu išlaikyti esamą padėtį ir šiandienines socialines garantijas. Pašnekovas užsiminė, kad nepavykus dialogui su valdžia gali būti imtasi ir gydytojų rezidentų streikų.

Rezidentai nedirbs klinikinio darbo

„Tad šie sprendimai gal ir gali kiek padidinti rezidentų migraciją, o kas neemigruos – daugelis jų tiesiog mes medicinos sritį ir pereis į giminingas – farmaciją ar dar kur. Tiesiog rezidentai nebedirbs klinikinio darbo ir manome, kad Lietuvai tai tikrai atsilieps," – prognozuoja JGA vadovas.

REKLAMA

Pašnekovas taip pat išreiškė susirūpinimą, dėl ateinančių studentų kursų. „Po metų ar dvejų ateina šeštieji kursai iš to laiko, kai buvo maksimaliai didinamas studentų priėmimas, tad baigiančiųjų tiek Kaune, tiek Vilniuje bus 1,5-2 karto daugiau. Esant dabartiniam finansavimui čia ir vėl gali kilti bėdų", – sakė pašnekovas.

„Kiek žinau, nei Švietimo ir mokslo ministerija, nei SAM nežada imtis priemonių, kad būtų didinamas rezidentūros vietų skaičius, nėra jokių planų ir prognozių, kur tie žmonės dėsis. Gal tas mūsų požiūris ir kiek paranojiškas, bet gal taip yra rengiamasi tam, kad tie ateinantieji irgi mokėtų už mokslą ir mokėtų sau atlyginimus," – kalbėjo J.Korsakas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų