Japonų žvejys mėgėjas Haruo Kanbe vieną iš savo žvejybų dar ilgai atsimins su siaubu.
Eilinį kartą žvejojant jam teko akis į akį susidurti su kaip tuomet pasirodė, pabaisa. "Iš pradžių pamaniau kad į mane plaukia kažkoks gigantiškas mutavęs ungurys. Dabar tai galbūt ir skamba juokingai, bet patikėkite, tuomet man tikrai ne juokai buvo galvoje" - savo išgyvenimais dalinosi žvejys. Iš tiesų tai buvo retai aptinkamos ryklių rūšies, vadinamos gyvatrykliais (Chlamydoselachus anguineus), atstovas.
Šie rykliai yra giliavandeniai, jiems įprastas yra 600-1000 m gylis, kuris žmogui yra beveik nepasiekiamas.Tiesa, kartais šios žuvys patenka į žvejybinius tinklus, tačiau pamatyti gyvą gyvatryklį mokslininkams yra pavykę tik kelis kartus. Žvejui teko susidurti su sergančiu rykliu, kuris pakilęs į paviršių ir įvarė siaubo. Mokslininkai teigia, jog sveiki rykliai taip nesielgia ir vandens paviršiuje pasirodė ligota žuvis.
Gyvatrykliai labiau primena keistą jūros gyvatę arba ungurį, nei ryklį. Kartais šis gyvūnas vadinamas „gyva fosilija“, nes jis mažai te pasikeitė nuo priešistorinių laikų. Kitais rykliais ir jūrų gyvūnais mintantys gyvatrykliai kartais pakliūna į žvejybos laivų tinklus, tačiau ištraukti jie dažniausia būna nebegyvi. Skirtingai nuo kitų ryklių gyvarikliai turi šešias (o ne penkias) poras žiaunų.