Žmonės nerimauja, ar šią žiemą sugebės išsimokėti: „Kaip mums gyventi?“

Girdėdami žinias apie drastiškai brangstančias dujas Europoje, lietuviai nerimauja, kiek gi jos gali brangti Lietuvoje, ar artėjančią žiemą sugebės išsimokėti. Verslas taip pat jau skausmingai jaučia brangstančių dujų poveikį – Achema" jau anksčiau sustabdė dalį gamybos, šimtus darbuotojų išvarė į prastovas. Dėl brangstančių dujų ekonomistai prognozuoja, kad dar labiau brangs maistas ir statybinės medžiagos.

Šiauliečio Gedimino name dujinis katilas jau pradėjo šildymo sezoną. Tačiau šiuo metu už gamtines dujas jau moka 50 proc. brangiau nei pavasarį. Negana to, Energetikos reguliavimo taryba siunčia signalus, kad nuo sausio dujos gyventojams gali vėl pabrangti. Mažiau, iki 50 proc. brangtų tiems, kas jų mažai suvartoja, tik maistui gaminti. O iki 80 proc. tiems, kas dujomis šildosi namus.

Tokių vartotojų Lietuvoje yra apie 150 tūkst. ir Gediminas – vienas iš jų. „Man išėjo sezonui 700 eurų. pakankamai gera, protinga kaina. Šiais metais gali išeiti 1,5 tūkst. – dvigubai. Manau, bus dvigubai“, – sako jis. 

Tad kai orai dar labiau atvės Gediminas rengiasi jungti ir seniai naudotą granulių katilą, tikėdamasis, kad taip bus pigiau nei deginti brangias dujas. „Vėl reikės granulinius susistatyti. Kaip mums gyventi, ką daryti ir kaip daryti?“ – klausia pašnekovas. 

Pasaulyje įsibėgėjęs dujų brangimas jau skausmingai smogia ir dujas gamyboje naudojančiam verslui. Trąšoms gaminti dujas naudojanti „Achema" sustabdė dalį gamybos, mat produkcija tampa per brangi. 

„Jei žmonės bus pusę mėnesio prastovoje, jų atlygis sieks 400–600 į rankas. Jei darbuotojai spjautų ir eitų į darbo biržą, pašalpa siektų 900 eurų“, – teigia „Achemos“ profsąjungos vadovė Birutė Daškevičienė.

Dujų brangimas labiausiai smogia chemijos produktų, metalo, statybinių medžiagų gamintojams, jį pajus ir maisto gamintojai, dėl to verslas planuoja dar didesnį chemijos, statybos, maisto prekių brangimą.

Kainos gali irgi augti. Sunkiausia chemijos pramonei, per brangios darosi prekės, metalo apdirbimas, kas dirba su dujomis, įmonės, kurios dirba aukštomis temperatūromis, plytų gamintojai, statybinių medžiagų, paliečia tuos sektorius“, – kalba pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius

Gyventojai gali išvengti kainų šuolio

Gyventojų ir verslo žvilgsniai krypsta į vyriausybę, ar ši pasiūlys paramą. Anksčiau kalbėjusi, kad brangstančios dujos yra atsigaunančios ekonomikos kaina, ir dabar premjerė šia tema viešai dar vengia kalbėti. O štai energetikos viceministrė Inga Žilienė neatmeta, kad gyventojai rinkos kainos už dujas nuo sausio gali išvengti. Vienas iš valdančiųjų svarstomų variantų – brangimą išdėlioti ilgesniam laikotarpiui.

REKLAMA

„Valstybės narės turi ieškoti bendrų sprendimų amortizuoti dujų ir elektros kainų augimą gyventojams ir pramonei. Lietuvoje svarstomi pasiūlymai, kaip sušvelninti dujų kainų augimą, turime keletą paketų, juos pristatysime“, – tikina energetikos viceministrė Inga Žilienė.

Tačiau energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas sako, kad dujų kainos padalinimas ilgesniam laikotarpiui nėra sąžiningas vartotojams, mat tie, kas naudoja dujas žiemą, džiaugsis nuolaidomis, o tie, kas dujas degins vasarą – permokės.

„Nėra visiškai teisinga. Jei aš šiais metais sumokėsiu, o kitais metais nenaudosiu, sumoku už save ir tuos, kurie vartos. Iš bėdos, jei bėda labai didelė, galima taip daryti“, – sako jis. 

Energetikos reguliavimo taryba skaičiuoja, kad dujos biržoje šiuo metu yra pustrečio karto brangesnės nei moka buitiniai vartotojai, tad brangimas nuo naujų metų neišvengiamas. Tačiau taryba, anot jos pirmininko Pociaus, svarsto variantus, kad dujos nuo sausio brangtų maždaug puse tiek, kiek turėtų, jei gyventojams tektų mokėti rinkos kainą. Reguliavimo taryba prognozuoja, kad nuo sausio apie 20 proc. gali brangti ir elektra.


Rašyti komentarą...
P
Priedas
2021-09-27 20:54:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dekokite anukeliui.Jo vedama politika veda prie valstybes bankroto.
Atsakyti
-1

N
Nuomonė
2021-09-27 20:49:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Juk "gerovės valstybė" , taip ir gyvename, svarbu, kad nelegalai sotūs.
Atsakyti
-1

R
Raidas
2021-09-27 20:59:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
Šiūkšių vyriausybė,
"gerovės valstybė"
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (17)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų