REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mitingas neatgrasė valdžios nuo planų – valdantieji siūlo nemokėti ligos išmokų asmenims, kurie nepasiskiepijo ir užsikrėtė COVID-19. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikina, kad tokiu būdu siekiama paskatinti žmones persigalvoti ir kuo greičiau vakcinuotis. Žmonės dėl to jau pradeda ne juokais pykti.

Mitingas neatgrasė valdžios nuo planų – valdantieji siūlo nemokėti ligos išmokų asmenims, kurie nepasiskiepijo ir užsikrėtė COVID-19. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikina, kad tokiu būdu siekiama paskatinti žmones persigalvoti ir kuo greičiau vakcinuotis. Žmonės dėl to jau pradeda ne juokais pykti.

REKLAMA

Nors premjerė Ingrida Šimonytė įsiaudrinusius gyventojus ramina, kad prievartinio skiepijimo šalyje nebus, tačiau pripažįsta, kad prabanga nesiskiepyti kirs per gyventojų kišenes. 

Atšaukus karantiną, žmonės vis dar skuba pas gydytojus. Vieni – pasitikrinti sušlubavusios sveikatos, kiti – susirgus gauti biuletenio. Tiesa, valdžios grasinimai, kad nepasiskiepiję gyventojai negaus ir ligos išmokos kai kuriuos pacientus tiesiog pribloškė.

Marijampolietė Kristina piktinasi, kad valdžia neturi teisės atimti išmokos, mat ši sąžiningai kas mėnesį sumoka visus mokesčius: „Mes visi mokesčius mokame vienodai, ar tu dirbantis, ar savarankiškai moki, tai aš manau, kad mes visi turime būti lygūs ir negali taip būti, kad nemokėtų.“

REKLAMA
REKLAMA

O valdžia delsti neketina ir griebiasi botago. Pasak premjerės Ingridos Šimonytės, tokia prabanga, kai žmonės nesiskiepija ne dėl medicininių priežasčių, o sąmoningai nenori vakcinuotis, jiems atsirūgs finansiškai. Vienas Vyriausybės siūlymų – nemokėti ligos išmokų nuo COVID-19 nepasiskiepijusiems, bet koronavirusu užsikrėtusiems asmenims.

REKLAMA

Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė teigia: „Argumentai tokie – jei žmogus priima, sprendimą nesiskiepyti ir dėl to suserga, tai ligos išmoka nebūtų tokiu atveju mokama. Tai yra tam tikra finansinė neigiama paskata.“

„Sodros" duomenimis, šiuo metu vidutinė vienos dienos ligos išmoka siekia apie 34 eurus. Vien pandemijos pradžioje – praėjusių metų kovą išduota 23 tūkstančiai nedarbingumo pažymėjimų dėl COVID-19. Nedarbingumo pažymėjimas išduodamas asmeniui iki 14 dienų ir jisai gali būti pratęsiamas kelis kartus.

Opozicijos lyderis Saulius Skvernelis valdančiųjų norus priversti žmones skiepytis ,atimant iš jų ligos išmoką, vadina nepamatuotais: „Manau, kad tikrai prieštaraujantis logikai ir įstatymams, visi tie žmonės moka mokesčius, privalomąjį sveikatos draudimą. Tai tą pagalbą jie turi gauti.“

REKLAMA
REKLAMA

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas tvirtina: „Valstybė savo lėšomis apmoka vakcinavimą, testavimą, kitaip sakant, žmones bando apsaugoti. O jei tie žmonės nesisaugo, valstybė turi ieškoti tam tikrų kelių kaip sankcionuoti tuos žmones.“

Tokią Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisą Vyriausybei teikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Viceministras Vytautas Šilinskas aiškina, kad nepasiskiepiję ir koronavirusu užsikrėtę asmenys gydymo sulauks, tačiau ligos išmokos šie negaus, mat žmogus sąmoningai prisiima padidintą riziką nesutikdamas vakcinuotis.

„Mes suprantame, kad žmogus toliau turėtų būti gydomas ir jisai bus gydomas, nes tikslas yra saugoti žmogaus gyvybę, bet mokėti tais atvejais papildomai pinigų, kai žmogus nesiskiepijo, nesisaugojo ir susirgo COVID-19, tai nebūtų teisinga visuomenės atžvilgiu“, – sako V. Šilinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, išimtys būtų taikomos tiems darbuotojams, kurie negali skiepytis dėl medicininių priežasčių, susirgo antrą kartą ar neturėjo galimybės gauti vakcinos.

Parlamentaras Remigijus Žemaitaitis įsitikinęs, kad priėmus įstatymo pataisas, žmonės nebesikreips į šeimos gydytojus, slėps, kad susirgo koronavirusu, bijodami prarasti išmoką: „Bus sakoma, kad sergu gripu. Toliau nuotoliniu būdu bus galima gauti biuletenius, tai susitarus su šeimos gydytoju tu šitą tvarką apeisi.“

Maža to, kai kurie parlamentarai aiškina, kad tokia priemonė gali pažeisti Konstituciją, o tai tik sukels dar didesnį žmonių pasipiktinimą.

Socialdemokratas Algirdas Sysas teigia: „Aš manau, kad čia gali turėti, taip sakant, susikirtimą su pagrindiniu įstatymu. Visgi mes draudžiamės tam, kad gautume tam tikras išmokas. Tai reikėtų matyti labai tikslias formuluotes.“

REKLAMA

„O kodėl turėtų prieštarauti, man atrodo, kad tokių atvejų yra ir daugiau draudimo sistemoje, kur dėl tam tikro žmogaus elgesio, draudimo išmoka yra nemokama. Čia yra draudimo išmoka“, – teigia I. Šimonytė. 

„Sodros" duomenimis, išlaidos ligos išmokoms dėl koronaviruso praėjusiais metais jau siekė 140 milijonų eurų. O per šiuos metus suma viršijo 58 milijonus. Tiesa, į šią sumą įeina visos išmokos – ir dėl asmens ligos, ir dėl nesergančio vaiko priežiūros namuose, kai buvo uždaryti darželiai ir mokyklos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų