Vilnius nukels Cvirkos paminklą, Zuokas siūlo jį perpjauti per pusę

Vilniaus miesto politikai nusprendė nukelti Petro Cvirkos paminklą. Vilniečiai jau nerimauja, kas bus jo vietoje. Ar neatsiras kokie tūkstančius eurų kainuojantys surūdijusio metalo karkasai, kokie erzina miestiečius ant Žaliojo tilto pastatyti vietoje buvusių sovietinių skulptūrų. Kol kas meras žada jokių naujų stabų nestatyti, o štai Artūras Zuokas siūlo Cvirkos paminklą perpjauti pusiau ir palikti tik biustą.

Vilniaus centre jau 62 metus stovintis paminklas rašytojui ir sovietiniam politiniam veikėjui Petrui Cvirkai turės dingti. Kultūros paveldo vertinimo tarybai išbraukus paminklą iš kultūros vertybių registro, Vilniaus miesto taryba nubalsavo, kad paminklas turi būti nukeltas. Už tai, kad Cvirka kolaboravo su sovietine valdžia, konservatorių ir Laisvės partijos politikai reikalauja paminklą nuversti, tačiau opozicijos atstovai siūlo palikti kaip sudėtingos Lietuvos istorijos simbolį.

„Mes neturime turėti garbinimo ženklų žmonėms, kurie pakenkė tiesiogiai žmogiškumo standartams. Tai neturi būti paminklų griovimo akcija, dėl to paminklas nukeliamas ir perduodamas Nacionaliam muziejui“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

„Kam jam pastatytas paminklas Vilniuje? Ne kaip menininkui, rašytojui, bet kaip tarybiniam veikėjui propagandos tikslais“, – teigia Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

„Nesakome tvirtai, kad reikia ar nereikia. Turi būti argumentai, argumentų kalba“, – tikina Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė.

„Cvirkos mano vaikystėje pasakos buvo neblogos. Apie jį negalvoju, kad jis Lietuvos priešas“, – kalba Vilniaus tarybos narė Larisa Dmitrijeva.

O štai Artūras Zuokas siūlo dabartinėje vietoje palikti bent dalį paminklo – biustą, o apatinę dalį su kojomis, kaip komunistinės epochos simbolį, pašalinti.

„Siūlau paminklą perpjauti per pusę, padaryti biustą ir tada turėsime paminklą rašytojui, o ne komunistų partijos veikėjui. Šis klausimas reikalauja ženkliai didesnės diskusijos. Nugriauti – bolševikinis veikimo momentas“, – įsitikinęs jis.

Vilniaus centre, ant Žaliojo tilto buvusių sovietinių skulptūrų vietoje, šiuo metu jau stovi modernios metalinės instaliacijos. Vilniečiai jau nerimauja, ar ir vietoje Cvirkos paminklo neišdygs panašūs karkasai:

„Nesąmonę pastatė.“

„Nežinau, jokios prasmės nematau.“

„Ten kažkas panašaus bus, kokia nesąmonė.“

„Labai gaila man šito paminklo.“

„Graži nuostabi vieta, Smetonai tegu paminklą pastato. Bus gražu ir niekam nebus skaudu.“

Visgi sostinės valdžia Cvirkos paminklo vietoje kol kas neplanuoja jokių naujų paminklų.

„Jo vietoje kol kas mes neturime plano, kad kažkas kitas atsiras. Keisti vienus stabus kitais būtų blogiausias variantas. Pavasarį prie paminklo pasodinome gebenių, bus bent jau kupstas žalias“, – teigia R. Šimarius. 

O štai miesto vyriausiasis architektas kalba, kad šis skveras turi pasikeisti. Jei ir išsaugos stalinistinės architektūros laiptus, terasas, čia jau planuoja patogesnes erdves pasivaikščiojimams, zigzagu kylantį pandusą į Tauro kalną, ant kurio miesto valdžia suplanavo pastatyti naują Nacionalinę koncertų salę.

REKLAMA

„Galima išsaugoti centrinę kompoziciją su laiptais, yra šoninių takų, kuriuos galima pritaikyti užvažiavimui lėtai su nedideliu nuolydžiu lėtai į kalną“, – aiškina Vilniaus vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis.

Sostinės valdžia Cvirkos paminklą planuoja nukelti iki Kalėdų. O vėliau jį gali perkelti į sostinės Kosciuškos gatvėje esančią buvusią areštinę. Pasak vicemero Benkunsko, lauko ekspozicija čia galėtų būti apie tai, kaip sovietmečiu menininkai buvo verčiami kurti propagandinius kūrinius. Šalia Cvirkos paminklo savivaldybė planuoja pastatyti ir prieš šešerius metus nuo Žaliojo tilto nukeltas sovietines skulptūras.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų