naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didžiulio puolimo metines mini ir Lietuva. Būtent šiandien į sostinės Katedros aikštę atgabentas trofėjinis Ukrainos kariuomenės sunaikintas rusų tankas. Šis karo trofėjus – tai simbolis, raginantis žmones ir toliau siųsti paramą užpultai Ukrainai.

Didžiulio puolimo metines mini ir Lietuva. Būtent šiandien į sostinės Katedros aikštę atgabentas trofėjinis Ukrainos kariuomenės sunaikintas rusų tankas. Šis karo trofėjus – tai simbolis, raginantis žmones ir toliau siųsti paramą užpultai Ukrainai.

REKLAMA

Paramos organizatoriai per metus žmonių suaukotą sumą jau skaičiuoja šimtais milijonų eurų, o pašonėje vykstantis brutalus karas iki šiol žmones jaudina iki ašarų. Dažnas sako per mėnesį aukojantis bent kelis eurus, kad tik pergalė ateitų greičiau. Už paramą visiems lietuviams dėkoja ir Ukrainos prezidentas Zelenskis su pirmąja ponia.

Puolė ukrainiečius Dmytrivkoje, tačiau, pavaišintas vakarietiška „Javelin“ raketa, apdegęs ir sulamdytas, galiausiai tapo eksponatu Vilniuje. Tokia trumpa tanko, atsidūrusio šalia Arkikatedros, istorija.

REKLAMA

Apžiūrėti tanko tautietis Žydrūnas atėjo apsigaubęs Ukrainos vėliavą:

„Tol, kol vyksta karas, reikia aukoti Ukrainai, kad daugiau tokių griuvenų galėtume sulaužyt ir parvežt.“

REKLAMA

„Būsiu gal nekrikščioniškas, bet jiems taip ir reikia. Aišku, čia žmonės sudegė, bet jų niekas per prievartą nevarė, nieks neliepė užkariaut laisvų žmonių.“

Ši akcija siunčia žinią, kad rusų tankai į kitas valstybes gali įvažiuoti tik trofėjiniai. O ukrainiečiai savo žemėse tokių tankų jau sunaikino 450.

Kita žinutė – nesustoti remti Ukrainą, radarams ir ne tik: „Pergalė ne už kalnų, aš manau. Labai gerai, žmonėms ir aukoti lengviau, kai mato gyvą daiktą, galima pačiupinėt, pamatyt, kaip išsilydę ratai atrodo įspūdingai.“

REKLAMA

Neišmatuojama lietuvių empatija užpultiems ukrainiečiams daro įspūdį ir Ukrainos prezidentui su žmona Olena. Nuotoliu į lietuvius jie kreipėsi forume Vytauto Didžiojo universitete.

„Pagalba – politinė, ekonominė, humanitarinė – nėra srities, kurioje Ukraina nejaustų Lietuvos nuoširdumo ir ryžto“, – kalba Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

„Neužtenka žodžių padėkoti jums visiems. Tačiau esu tikra, kad netrukus galėsime pasidalyti su jumis tuo, kas vertingiausia – pergale. Mūsų bendra pergale“, – tvirtina Ukrainos pirmoji ponia Olena Zelenska.

REKLAMA
REKLAMA

Įspūdingas paramos sumas skaičiuoja „Blue-yellow“ organizacija. Nors karas vyksta jau 9-erius metus, anksčiau į jos sąskaitą žmonės per metus pervesdavo kelis šimtus tūkstančių eurų. O vien per paskutinius metus žmonės paramai skyrė arti 50 mln. eurų.

„Aš supratau 2014 m., kad tai pavojinga, bet visuomenė pagavo šitą pavojaus jausmą ir reagavo, veikė. Mes privalome veikti, kad pribaigtume šitą pabaisą. Nėra variantų“, – tikina „Blue-yellow“ įkūrėjas Jonas Ohmanas.

REKLAMA

O iš viso, neoficialiomis žiniomis, paramos organizacijos Lietuvoje per metus iš žmonių surinko apie 120 mln. eurų. Už juos Ukrainą pasiekė amunicija, medicinos priemonės, elektros generatoriai ir daugybė kitų gyvybiškai svarbių daiktų. Šalies institucijos pabėgėliams ir karinei pagalbai skyrė dar 800 milijonų.

Štai, ką sako gyventojai:

„Baisu buvo. Gaila žmonių. Nežinau, ką galvoja kita šalis, kuri taip daro. Ir mums, aišku, neramu, pašonėj viskas.“

REKLAMA

„Čia ir mums depresija, tokia nelaimė.“

„Nesakau, kad daug, bet kiekvieną mėnesį į „Blue-yellow“ pervedu pinigėlių, tai 20 eurų, tai kažkiek. Kiekvieną mėnesį.“

BNS užsakymu „Vilmorus“ atlikta apklausa rodo, kad per metus Ukrainai aukojo per 40 proc. lietuvių:

„Taip. Nors tik minimumą uždirbu, tikrai negaila.“

„Visada aukojam 5 eurus, kiekvieną mėnesį.“

„Psichologiškai alina, negali nusiramint, visą laiką guli ant dūšios.“

„Kiek galiu, tiek paremiu, tikrai gaila žmonių.“

„Norėčiau pasakyt labai ačiū visiems lietuviams. Tai, ką jūs darot, darot daugiau nei turėtumėt. Mes labai dėkingi visai Lietuvai ir visam pasauliui. Ačiū, mums reikia daugiau tankų“, – kalba tarptautinės ukrainiečių mokyklos atstovas Oleksandras Kulikovas.

REKLAMA
REKLAMA

Tankų Ukrainai, deja, dar teks palaukti. O dalis lietuvių užpultą šalį gina ne tik pinigais, bet ir rizikuodami gyvybe. Karys savanoris Arūnas Kumpis ką tik grįžo iš fronto Bachmute – po jau penktos tokios misijos. Pasak savanorio, labiausiai stebina net ne karo brutalumas.

„Labiausiai šokiruoja civiliai, kurie tebegyvena Donbase ir laukia „rusiško pasaulio“ krentant sviediniams ir žūstant žmonėms“, – pasakoja karys savanoris Arūnas Kumpis.

REKLAMA

Lietuvos vadovai pabrėžia – nors pergalė dar nėra ranka pasiekiama, Vakarams bent jau atsivėrė akys.

„Tai nėra Ukrainos ir Rusijos konfliktas, tai viso laisvojo pasaulio žūtbūtinė kova už savo vertybes, už taisyklėmis grįstą tarptautinę tvarką“, – teigia prezidentas Gitanas Nausėda.

„Pagrindinė pamoka, kurią, tikiuosi, išmoko visiems laikams – kad bet koks nuolaidžiavimas Putinui veda tik į dar didesnes problemas“, – sako Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

REKLAMA

Kauno Santakoje aitvarų entuziastai iškėlė didžiulę, 400 kvadratinių metrų Ukrainos vėliavą. Dvispalvė atkeliavo tiesiai iš Kyjivo.

O Vilniuje pavakarę aktyvistai surengė jau 45-ąjį kassavaitinį mitingą Katedros aikštėje. Prieš valandą į Nepriklausomybės aikštę pajudėjo eisena, kurią vainikuos akcijos „Radarom“ koncertas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų