REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdantieji rengiasi keisti vaistų kompensavimo tvarką. Ministras Arūnas Dulkys piktinasi, esą dėl dosnių kompensacijų lietuviai prisiperka per daug brangių vaistų, kuriuos vėliau tiesiog tonomis išmeta. Tad ministerija parengė naują įrankį – vaistų priemokų krepšelį. Buvęs sveikatos ministras Aurelijus Veryga tokią idėją kritikuoja.

Valdantieji rengiasi keisti vaistų kompensavimo tvarką. Ministras Arūnas Dulkys piktinasi, esą dėl dosnių kompensacijų lietuviai prisiperka per daug brangių vaistų, kuriuos vėliau tiesiog tonomis išmeta. Tad ministerija parengė naują įrankį – vaistų priemokų krepšelį. Buvęs sveikatos ministras Aurelijus Veryga tokią idėją kritikuoja.

REKLAMA

Nauju vaistų priemokų krepšeliu siekiama skatinti gerti pigiausius vaistus ir taip taupyti savo ir biudžeto pinigus. Pakeitus tvarką, nepasiturintys ir 75 metų sulaukę senjorai gali nebegauti visų vaistų nemokamai, o tik pigiausius. Tiesa, tokia lengvata gali būti palepinti jau ir jaunesni, 65 metų sulaukę senjorai.

Panevėžietė Joana – buvusi medikė, tačiau sulaukus garbaus amžiaus į vaistinę ateiti tenka kone kas savaitę. Moteris skundžiasi turinti vartoti daugybę vaistų, mat kamuoja ir osteoporozė, ir aukštas spaudimas, ir širdies ritmas sutrikęs, ir sąnarius skauda.

REKLAMA
REKLAMA

„Kas tris mėnesius rašo kompensuojamus, reikia ir nekompensuojamų, reikia mokėti, o kai kurie kompensuojami. Jų negalėčiau nusipirkti, pensija ne per didelė“, – sako senjorė Joana.

REKLAMA

Vaistinėje panevėžiečiai piktinasi kainomis ir skundžiasi, kad vaistai brangsta kone kasdien:

„Labai brangu, žiauriai, kartais 100 eurų neužtenka.“

„Pensija maža, reikia už butą mokėti, pigesnį rinkčiausi.“

„Kosminės kainos, didelės, daug didesnės už maisto.“

„Pirkti, tikrai labai labai brangu.“

Pacientams skundžiantis dėl brangių vaistų, valdantieji rengiasi vėl keisti jų kompensavimo tvarką. Ministras Arūnas Dulkys siūlo naujovę – kiekvienam gyventojui po metinį vaistų priemokų krepšelį. Krepšelio tikslas – padėti gyventojams susimokėti už kompensuojamuosius vaistus, tačiau kartu vers rinktis pačius pigiausius.

REKLAMA
REKLAMA

Per kalendorinius metus priemokoms už vaistus išleidęs 45 eurus iš savo kišenės, vėliau iki metų pabaigos kiekvienas gyventojas kompensuojamųjų vaistų gautų nemokamai. Tiesa, yra viena esminė sąlyga – ši krepšelio tvarka galios tik pigiausiems vaistams, kuriems ir priemokos mažiausios.

„Mane išmuša iš vėžių. Mes per paskutinius metus, iš gyventojų surinkta ir utilizuota vaistų. Norim racionalesnio vaistų vartojimo, kad mes jų mažiau išmestume. Efektyviai ir taupiai naudotume PSDF lėšas“, – kalba A. Dulkys.

Senjorams gali tekti susimokėti už tai, ką gaudavo nemokamai

Dabar vyresni nei 75-erių senjorai ir labai mažas pajamas gaunantys žmonės visus kompensuojamuosius vaistus gaudavo nemokamai. Nepaisant to, ar jie pigiausi, ar brangesni. Bet keisdami vaistų kompensavimo tvarką valdantieji svarsto naikinti tokią privilegiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Esą šie žmonės ėmė rinktis per daug brangiausių vaistų. Nuo Naujųjų metų Sveikatos apsaugos ministerija siūlo nemokamai jiems skirti tik pigiausius vaistus, tiesa, valdantieji ketina šį asmenų ratą praplėsti, kad nemokamai pigiausius vaistus gautų visi sulaukę 65 metų.

„Kalbame apie generinius preparatus, kurie daugelio šalių įvardijami kaip medikamentai, kurie yra racionalaus vartojimo pavyzdys“, – sako sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.

Girdėdamas tokias kalbas, buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tvirtina, kad jį dėl pigiausių generinių vaistų protegavimo anksčiau kritikavę konservatoriai dabar žengia jo pėdomis, tačiau Seimo sveikatos reikalų komiteto vadovas Antanas Matulas prieštarauja.

REKLAMA

„Valdantieji išdūrė rinkėjus, pacientus, siūlo beveik tą patį modelį su kai kuriom korekcijom“, – tikina A. Veryga.

„Tikrai skirtumas su Veryga yra didžiulis, Veryga liepė gydytis tik pigiausiu vaistu. Jei renkies antrą vaistą pagal kainą sąraše, mokėdavai visą kainą. Dabar tas panaikinta“, – aiškina A. Matulas.

Valdantieji tvirtina, kad keisdami vaistų kompensavimo tvarką nori sumažinti gyventojų ir valstybės biudžeto išlaidas vaistams. Tačiau naujoje tvarkoje įžvelgia trūkumų pacientai, vaistų gamintojai ir pardavėjai.

„Tegu būna geriau priemoka didesnė, bet kad žmogui būtų pasirinkimas“, – teigia pacientų organizacijų vadovė Vida Augustinienė.

REKLAMA

„Mažėja konkurencija, gamintojų kiekis kainyne nuolat traukiasi. Konkurencija nedidėja“, – sako vaistų gamintojų asociacijos valdybos pirmininkas Darius Sinkevičius.

„Kaip mes techniškai įgyvendinsime, turime e-sveikatos strigimų, iš Sodros pavėluotai ateina duomenys apie asmenis gaunančius mažas pajamas, 75 ir daugiau metų asmenis. Kils konfliktinės situacijos, neaiškumas“, – kalba vaistinių asociacijos vadovė Kristina Nemaniūtė-Gagė.

Keisdama kompensacijų tvarką, ministerija siūlo įvesti priemokų lubas ir kompensuojamoms medicinos pagalbos priemonėms – tvarsčiams, sauskelnėms, lašinėms, diagnostinėms juostelėms. Ministerijos nuomone, nesąžininga, kad šiuo metu pacientams prie bazinės kainos tenka primokėti ir dvigubai, trigubai ir dar daugiau, tad siūlo, kad priemoka negalėtų viršyti 50 procentų priemonės bazinės kainos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų