• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

TV3 Žinių bendradarbiai apsilankė Charkive, kur buvęs karys savanoris pasakoja skaudžią istoriją. Prieš Putino ordą kovojęs ir okupantų pražudytas jo draugas buvo palaidotas ne Šlovės alėjoje, kaip visi kariai, o tiesiog griovyje.

TV3 Žinių bendradarbiai apsilankė Charkive, kur buvęs karys savanoris pasakoja skaudžią istoriją. Prieš Putino ordą kovojęs ir okupantų pražudytas jo draugas buvo palaidotas ne Šlovės alėjoje, kaip visi kariai, o tiesiog griovyje.

REKLAMA

Aiškėja, kad tokio paties likimo sulaukė ir dar per 1000 nužudytų Charkivo gyventojų. O prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl aplaidumo laidojant žmones. Tyrimas turės atskleisti, kas kalti už tokį žuvusiųjų palaidojimą ir kapų išniekinimą.

Kovo 1-oji. Į Charkivo srities administracijos pastatą atskrenda rusų okupantų raketos. Apie dar neseniai buvusį gana įspūdingą pastatą dabar mena tik išlikusios kolonos. O jame tuo metu buvusius žmones prisimena Aleksandras – jis pasakoja, kad pastate nuo karo pradžios rinkosi savanoriai, pasiryžę ginti tėvynę nuo rusų žiaurumo. Lemtingąją kovo 1-ąją pastatas buvo pilnas žmonių.

„Raketa atskriejo vertikaliai, sunaikindama 6 pastato konstrukcijos aukštus. Čia buvo mūsų būrys. Iš 7 žmonių, kurie buvo kambaryje, kur ilsėjomės, 5 mirė“, – pasakoja karys savanoris Aleksandr Aseev.

REKLAMA
REKLAMA

Tarp žuvusiųjų buvo ir jo bendražygis – savanoris Romanas Simonokas. Po tragiškos Putino ordos atakos, Aleksandras nusprendė ateiti prie draugo kapo. Iš pradžių jis manė, kad Romanas palaidotas Šlovės alėjoje – ten, kur ilsisi visi kare su Rusija žuvę kariai. Tačiau netrukus Aleksandras sužinojo tikrąją savo bendražygio amžinojo poilsio vietą ir liko šokiruotas – taip pat, kaip ir Romano tėvai.

REKLAMA

Žuvusio kario kūną jie rado maiše. Jis, kaip ir daugelis kitų, buvo palaidotas grioviuose netoli 18-ųjų miesto kapinių.

„Šokas dėl tokio palaidojimo tėvams buvo net didesnis už vaiko mirtį. Jiems kūno net neparodė ir jie nežinojo, ar jis palaidotas toje vietoje, kur buvo jo atminimo lentelė. Jos visos išdėstytos chaotiškai“, – kalba Aleksandr.

Tarpas tarp kai kurių lentelių gali būti matuojamas centimetrais, o jos sudėtos kur papuolė. Atrodo, kad šiuose dviejuose kvadratiniuose metruose palaidojo nuo penkių iki dešimties žmonių. Kai kur matyti vis dar iškastos duobės, o jose – sulankstytos lentelės su vardais.

REKLAMA
REKLAMA

Tai ne tik pažeidžia Ukrainos įstatymus, bet ir piktina buvusį karį. Tiesa, dabar kapinėse matyti ne tik lentelės, bet ir kryžiai. Tačiau tai – artimųjų darbas. Kapinėse nuolat yra žmonių, čia apsilankė ir Sergejus su Svetlana. 

„12 eilė. Nesuprantu, kur jie yra. Čia tiek daug naujų“, – sako Svetlana.

Pora ieško sūnaus – jis su žmona žuvo per raketų atakas dar balandį. Apie mirtį jie sužinojo tada, kai šeimos nariai jau buvo čia palaidoti.

„Neparodė. Niekas neatėjo ir mums neparodė. Kai jie buvo nužudyti, čia viskas buvo netoli namų. O mums niekas neatėjo ir nepasakė“, – kalba Svetlana.

Sutuoktiniai netiki, kad jų mylimi žmonės yra ten, kur padėta lentelė su vardais. Ir sako, kad kol karas vyks, jie čia atvyks. O tada žada atlikti ekshumaciją, kad jauną porą palaidotų taip, kaip pridera.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ne kaip žmonės, kaip kiaulės palaidoti“, – tvirtina Sergej.

Iš viso šiose kapinėse ilsisi per 1200 mirusiųjų. Kai žmonės sužinojo apie masinę kapavietę, teisėsaugininkai pradėjo baudžiamąją bylą. Tiesa, kol kas neaišku, ar žuvusiuosius laidoję asmenys nebendradarbiavo su okupantais. 

„Buvo iškelta baudžiamoji byla pagal 297-ąjį straipsnį – kapo išniekinimą. Ir 397 straipsnį – tarnybinį aplaidumą. Ikiteisminis tyrimas atskleis, kiek kalti už žuvusiųjų palaidojimą atsakingi asmenys“, – teigia Charkivo srities prokuratūros atstovas Dmytro Chubenko.

Už šių žmonių palaidojimą atsakingos laidotuvių tarnybos direktorius buvo atleistas iš darbo. Tačiau ar jis bus nubaustas, nežinia. Taip pat neaišku ir tai, ar bus galima žmones perlaidoti, mat reikia susisiekti su visų šioje vietoje palaidotų žmonių giminaičiais ir gauti jų sutikimą. Vis tik žmonės tikisi – jei pakankamai žmonių atkreips dėmesį į šią situaciją, galbūt ir pavyks tinkamai palaidoti Putino ordos nužudytus Charkivo gyventojus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų