REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei senas jūsų automobilis sugedo ir reikia naujo, teks nusiteikti už pirkinį pakloti net trečdaliu brangiau. Brangsta ir nauji, tačiau, užuot nuvertėję, brangiau kainuoja ir naudoti automobiliai. Rinkoje mašinų trūksta, nes visame pasaulyje stinga žaliavų ir elektronikos komponentų.

Jei senas jūsų automobilis sugedo ir reikia naujo, teks nusiteikti už pirkinį pakloti net trečdaliu brangiau. Brangsta ir nauji, tačiau, užuot nuvertėję, brangiau kainuoja ir naudoti automobiliai. Rinkoje mašinų trūksta, nes visame pasaulyje stinga žaliavų ir elektronikos komponentų.

REKLAMA

Ištuštėjus sandėliams salonai nebetaiko ir anksčiau įprastų nuolaidų. Dalis naujų automobilių ieškančių pirkėjų apstulbsta išgirdę, kad laukti jų teks net ilgiau nei pusmetį, o ir kaina per šį laiką gali dar labiau pakilti. Vilties, kad kitąmet pasiūla smarkiai išaugs, o kainos nukris, nedaug.

Alytiškis Jonas su žmona ieškotis naujos mašinos atvyko į Kauno automobilių turgų. Sako, nori ir ekonomiško, ir ne paties seniausio, ir saugaus automobilio. Tačiau pasiūla turguje Jono visai nedžiugina.

„Prastai. Labai prastai. Ir mašinų mažai, ir pasirinkimas mažas. Gal išgąsdino dėl kodų reikalavimai, kad kiekvienas automobilis turėtų identifikavimo kodą“, – sako pirkėjas Jonas Muzikevičius. 

REKLAMA
REKLAMA

O iš Varėnos atvažiavęs Vitas baisisi mašinų kainomis.

„Kainos labai baisiai sukilusios. 50 procentų tai tiksliai sukilo. „Passat“ žiūrėjom – 3000. Tai čia labai daug. Už kokius 2000 gerai būtų“, – teigia pirkėjas Vitas Lekavičius. 

REKLAMA

Automobilių turgų valdančios įmonės direktorius patvirtina ir vieno, ir kito pirkėjo pastebėjimus. Seniai praėjo laikai, kai sandoriai virte virė. Jei prieš porą metų naujų šeimininkų turguje laukdavo tūkstantis automobilių, dabar – maždaug 350.

„Iš Europos grįžta mažai, nes pagrindiniai mūsų automobiliai grįžta iš Europos. Jų, dėl bendrų priežasčių, kad nekeičia naujų ir negali nupirkti, ir jaučiasi sumažėjimas automobilių“, – kalba „Varano“ direktorius Valentinas Naujanis. 

Pasiūla sumažėjo, tačiau kainos šiemet šovė į viršų.

„Kainos kažkiek pakilo, ne per pusę, bet gal trečdaliu, nes nėra tų automobilių. Tai po truputį kaina padidėjusi“, – tikina pašnekovas. 

REKLAMA
REKLAMA

O skaičiai rodo, kad ne visai po truputį. Lyginant šių ir praėjusių metų trečio ketvirčio duomenis matyti, kad labiausiai brango seniausi automobiliai – šiemet užuot nuvertėję, jie brangsta. Portalo „Autoplius“ tyrimas rodo, kad net ir 16–20 metų senumo automobilis dabar gali atsieiti kone 2000 eurų.

Kiek mažiau, tačiau vis tiek ženkliai brangsta populiarūs 11–15 metų keliuose jau riedantys automobiliai, jų kaina per metus šoktelėjo 17 procentų. Nuo metų iki dešimtmečio pavažinėtos mašinos kainuoja 14 procentų brangiau nei pernai.

„Vidutinė yra apie 6000 eurų. Palyginti prieš 2 metus, turėjome 4900. Pokytis vidutinės kainos sumos yra ganėtinai didelis“, – aiškina autoplius.lt vadovas Artūras Mizeras. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ne ką džiugesnės naujienos ir naujų automobilių rinkoje. Jeigu prieš metus vienas mėgstamiausių lietuvių „Toyotos“ modelių kainavo 31 tūkst. eurų, dabar jau tektų pakloti 34 tūkstančius. Nauji automobiliai per metus pabrango vidutiniškai aštuoniais procentais. Pardavimų vadovas aiškina, kad kainoraščiuose tiesiog neliko nuolaidų.

„Jeigu vidutiniškai nuolaidos svyruodavo apie 10 proc., tai šitų nuolaidų nebėra. Toks skirtumas ir yra“, – sako pardavimo vadovas Gediminas Jekenta. 

Naujo automobilio kainos vidurkis dabar siekia beveik 32 tūkstančius eurų. „Vidurkis yra praktiškai rekordinis iš visų laikų, kiek kainos fiksuojamos“, – kalba A. Mizeras. 

REKLAMA

O tie, kurių išaugusios kainos negąsdina, susiduria ir su kita problema. Jei anksčiau naujo automobilio raktelių reikėdavo laukti iki mėnesio, dabar kantrybės prireiks net pusmečiui į priekį. Ar dar daugiau. Ypač jei pirkėjai pageidauja specifinės komplektacijos ar ne pilkos automobilio spalvos.

„Jis negali gauti to, ko nori ar kas patinka. Reikia rinktis iš to, kas suplanuota ir kas atvyksta. Toks didžiausias nepatogumas“, – teigia G. Jekenta. 

Pasitaiko atvejų, kai žmonės užsisako automobilį nė nežinodami galutinės jo kainos, nes per ilgus laukimo mėnesius mašina tiesiog gali dar brangti. Visų automobilių kainos didėja ir jų trūksta, nes pasaulyje stinga žaliavų ir puslaidininkių, būtinų mašinos elektronikai ir smulkioms dalims.

REKLAMA

„Gamyklose yra tokia situacija, kad stovi automobilis su ratais, su varikliu, sėdynėm, langais, bet, jei norėtum jį paleisti į rinką, negalėtum užvesti“, – tęsia pašnekovas. 

Kadangi trūksta naujų automobilių, pirkėjai graibsto ir senesnius, būtent tai ir kelia naudotų mašinų kainas. Norintiesiems parduoti seną automobilį dabar itin palankus metas, tačiau pelną suvalgys naujojo kaina. Kada atsigaus komponentų gamyba, sandėliai užsipildys automobiliais, o kainos liausis augusios, prošvaisčių dar nematyti.

„Greitų labai pokyčių tikėtis pusės metų bėgyje neverta. Analitikai pasaulyje vertina, kad kitų metų pabaigoje tikėtina normalizacija“, – tikina A. Mizeras. 

Labiausiai tautiečiai vis dar mėgsta „Volkswagen“ ir BMW naudotus automobilius. Nepaisant būsimų mokesčių už taršą, net 74 procentai visų paskutinį ketvirtį įvežtų automobilių yra dyzeliniai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų