REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Populiarus Vilniaus gėjų, lesbiečių, biseksualų ir transeksualų klubas ėmė pyktis su po tuo pačiu stogu gyvenančiais vilniečiais. Miestiečiai ėmė skųsti klubo savininkus dėl naktimis atidundančio vakarėlių triukšmo, o verslui pikta, kodėl Vilniaus miesto savivaldybė leido tame pačiame pastate virš klubo keisti patalpų paskirtį iš administracinės į gyvenamąją: virš triukšmo šaltinio įrengti butus ir įsikurti žmonėms.

Populiarus Vilniaus gėjų, lesbiečių, biseksualų ir transeksualų klubas ėmė pyktis su po tuo pačiu stogu gyvenančiais vilniečiais. Miestiečiai ėmė skųsti klubo savininkus dėl naktimis atidundančio vakarėlių triukšmo, o verslui pikta, kodėl Vilniaus miesto savivaldybė leido tame pačiame pastate virš klubo keisti patalpų paskirtį iš administracinės į gyvenamąją: virš triukšmo šaltinio įrengti butus ir įsikurti žmonėms.

REKLAMA

Naktinis klubas „Soho“ sostinėje, Švitrigailos g. veikia nuo 2008-ųjų. Verslas save laiko pagrindine susibūrimo vieta Lietuvoje, kurioje renkasi lesbietės, gėjai, biseksualai ir transseksualai.

„Soho“ dabar kovoja ne tik už lytinių mažumų teises, bet ir su savo kaimynais, įsikūrusiais tame pačiame pastate, kaip ir pats klubas. Virš rūsyje esančios pasilinksminimo vietos 2019-aisiais sostinės savivaldybė leido dalį administracinių patalpų paversti gyvenamosiomis. Taip virš „Soho“ pradėjo dygti 13 butų.

REKLAMA
REKLAMA

Klubo savininkai iš karto kreipėsi į visas galimas institucijas, bandė įrodyti, kad gyvenamosioms patalpoms virš didelį triukšmą skleidžiančio klubo ne vieta. Teko varstyti ir teismų duris.

REKLAMA

„Teikėm visus įrodymus su antstolių konstatavimo protokolais, su garso tyrimais, atestuotų įmonių, tačiau teismui buvo pakankamai to, kad gyventojai, savininkai butų jiems tiesiog sakė, kad triukšmo nėra, čia yra tik mūsų prielaidos, kad klubas trukdo“, – teigia „Soho“ savininkas Artūras Tyškevič.

Klubui nepavyko apginti savo galimai pažeistų teisių. Nors butų savininkai teismo metu apie gyventi trukdantį triukšmą nekalbėjo, bylai pasibaigus, gyventojai persigalvojo: Visuomenės sveikatos centras sulaukė skundo dėl triukšmo.

REKLAMA
REKLAMA

„Iš karto už savaitės, man atrodo, Nacionalinis sveikatos centras sulaukė skundo iš savininkės vienos, kad neva jos nuomininkai negali miegoti. Iš karto jie atvyksta išmatuoti garso, išmatuoti būtent tuos duomenis, kuriuos mes teikėm pačiam teismui“, – pasakoja A. Tyškevič.

Visuomenės sveikatos centras, išmatavęs garsą, liepė „Soho“ koreguoti vykdomą veiklą, mažinti garso lygį ir netrukdyti gyventojams. Klubo savininkams pikčiausia, kad prieš išduodama statybos leidimą, savivaldybė kartu su Visuomenės sveikatos centru nepatikrino jau egzistavusio triukšmo, vibracijos lygio, nors tai padaryti turėjo.

Klubas pastate veikė dar iki į naujai įrengtus butus atsikraustant gyventojams, tačiau triukšmas, pasak savivaldybės, ne naujų butų savininkų, o seniai ten veikusio verslo bėda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šitoj vietoj vėlgi, tas, kas kelia triukšmą, tas ir turi su juo susitvarkyt, yra tokia teisė. Jeigu kažkokia gamykla teršia orą, tai jinai turi susimontuoti oro filtrą, kad neterštų. Tai čia situacija, mano supratimu, yra adekvati“, – aiškina Vilniaus miesto vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis.

„Teoriškai, kai tu nori pakeisti paskirtį, reikia patikrinti, ar nebus daroma žalos aplinkiniams. Pavyzdžiui, jeigu jūs norit, kad žmonės miegotų ten ir yra naktinis klubas ten, tai akivaizdžiai jūs turit pagalvot apie tai. Bet šįkart nebuvo pagalvota apie tai“, – sako Naktinės ekonomikos asociacijos pirmininkas Markas Adamas Haroldas.

REKLAMA

Buvęs Vilniaus miesto tarybos narys Markas Adamas Haroldas įtaria, kad tokią butų įrengimo schemą vystytojai rinkosi specialiai.

„Tai čia atrodo, kad buvo organizuota, kad nutylėtų iki pergalės teisme ir pateiktų skundus. Čia yra tas absurdas, kad problemą sukėlė vystytojas, kuris atvežė naują tvarką į šitą pastatą ir jis sukėlė problemą“, – tikina M. A. Haroldas.

„Pačioj savivaldybėj antikorupcinis skyrius buvo atlikęs tyrimą dėl šito projekto ir atsakingi darbuotojai buvo gavę nuobaudas tarnybines… Bet leidimas tai liko galioti“, – tvirtina A. Tyškevič.

Butų vystytoja, bendrovė „Tavela“, situacijos nekomentuoja. TV3 žinioms pavyko susisiekti su skundo dėl triukšmo autore, tačiau atsakymų į klausimus sulaukti nepavyko. Konfliktą pakomentavo kitas vieno iš 13-os butų savininkas, kurio būstas yra tolėliau nuo klubo.

REKLAMA

„Jeigu buvo viskas legaliai padaryta, leista, tai vadinasi tam buvo pagrindas. Aš girdžiu, kad kaimynai skundžiasi ir kad jiems yra tų problemų. Kad triukšmas yra, kad kai veikia klubas, skundžiasi nuomininkai“, – pasakoja buto savininkas Evaldas Kaminskas.

Pastate virš klubo dienomis dar likę daug administracinės paskirties patalpų, jose dirbantys vilniečiai pasakoja, kad klubo skleidžiami žemi garso dažniai lengvai skrodžia pastatą. Tai kartais girdi ir virš gėjų klubo įsikūrusiame vaikų lopšelyje–darželyje būnantys vaikai.

„Tas garsas iš apačios į viršų, dažnai grindų drebėjimas būdavo, pakankamai garsiai tikrai. Dienos metu 3–4 valandą būdavo, jie ten tiesiog garso sistemą tikrina ar ką, kadangi pas mus vaikai miega dar tokiu laiku, tai tas triukšmas gana didelis būdavo. Anksčiau būdavo tas dažnai, vėliau porą kartų paprašėm ir kažkaip tas visas nurimo“, – sako darželio darbuotoja Ieva.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras situacijos nekomentuoja tol, kol jo specialistai atlieka išsamią analizę. Dėl centro veiksmų, galimų pažeidimų „Soho“ taip pat kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, kuri atsakymus žada pateikti tik išnagrinėjusi pranešimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų