Smiltynės paplūdimius nusėjo negyvi vabzdžiai

Smiltynės paplūdimius nusėjo negyvi masyvūs vabzdžiai. Net septynių kilometrų ruože gulintys vabalai vieniems poilsiautojams kelia šleikštulį, o kiti tai vadina natūraliu gamtos procesu. Tai patvirtina ir gamtininkai. Ieškodami poros, grambuoliais vadinami vabzdžiai ima skraidžioti, pajūrio vėjai juos nuneša į Baltiją, kur šie žūva, o bangos juos parneša atgal į pliažus.

Gamtininko Gedimino Gražulevičiaus rankose yra sauja negyvų vabzdžių. Jais nusėtas visas 7 kilometrų Smiltynės paplūdimių ruožas. Pasak gamtininko, birželį šie vabalai ima ieškoti sau poros, tad pulkais ir skraidžioja. Tačiau tiems, kurie gyvena arti jūros, nepasiseka.

„Vėjas iš žemyno atneša į jūrą juos. Gali nunešt toliau į jūrą, tada jie krenta į vandenį ir srovės vėl atneša į krantą“, – sako Klaipėdos universiteto gamtininkas Gediminas Gražulevičius.

(5 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Smiltynės paplūdimius nusėjo negyvi vabzdžiai

Gamtininkai spėja, kad dalis negyvų vabalų į Lietuvos pakrantę atkeliavo ir iš Švedijos. Jų ten taip pat daug, o prigėrusius ir žuvusius jūra ir atneša čia:

„Na tai va, skaitykit, penki metai šitiems vabalams. Ir jie žūva vis tiek. Paskraido, žūva. Sudeda kiaušinius, kaip ir kiti – uodo trūklio lervos, trūkliai, tai ir šitie taip pat.“

Gamtininkas pasakoja, kad šie vabalai žmonėms pavojaus nekelia. Tiesa, grambuolių ypač nemėgsta sodininkai. Mat šių vabalų lervos net 4 metus gyvena po žeme ir griaužia augalų šaknis. O štai gelbėtojai pasakoja, kad dėl pūvančių grambuolių sulaukė ir poilsiautojų nepasitenkinimo.

„Kada karštas oras yra, tai biškį kvapo yra ir taip toliau“, – pasakoja Klaipėdos gelbėtojų vadovas Aleksandras Siakki.

Tiesa, ne visi poilsiautojai negyvais vabalais skundžiasi. Kadangi šis reiškinys Lietuvos pajūryje kartojasi metai iš metų, dalis žmonių jau įprato ir supranta, kad tai tiesiog natūralus gamtos procesas. Tiesa, kiti poilsiautojai pageidauja tvarkos:

„Gal juos va taip ir pasiims atgal ir viskas. Čia gamta gal susitvarkys viską, aš nežinau.“

„Gamtos procesas, turbūt, susitvarkys. Kaip gamta turi sutvarkyti, taip ir bus.“

„Nemalonu. Vis tiek norisi, kad būtų gražu. Nu gal vis teik priežiūros reikalinga, gal ne viską gali išplauti vanduo.  “

Poilsiautojams nemalonu, tačiau žuvims ir žuvėdroms toks lengvas ir skanus grobis pats tas.

Tad dabar gelbėtojai žada dar kelias dienas palaukti ir jei vabalų neišsigražins jūrą ar nesules paukščiai, paplūdimio prižiūrėtojams grambuolius teks rinkti kastuvais ir vežti utilizuoti.

O štai gamtininkai primena poilsiautojams per daug neatsipalaiduoti – liepos pabaigoje Lietuvos pajūrį vėl užplūs vabzdžiai. Tiesą, kur kas nemalonesni už grambuolius. Tai vapsvos ir širšės. Kurios kaip ir paplūdimio poilsiautojai mėgsta vaisius, limonadą, alų ir sidrą.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų