REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo nariai pasidarė priešventinę dovanėlę – grąžino praėjusios kadencijos pradžioje panaikintą tvarką. Dabar parlamentarai vėl galės nuomotis automobilius iš parlamentinių lėšų. Valdyboje patvirtino bendru sutarimu, tačiau dabar idėjos kratosi. Seimo valdyba nusprendė, kad parlamentarai iš savo kanceliarinių lėšų vėl gali nuomotis automobilį. Tiesa, tam jie galės skirti 600 eurų per mėnesį. 

Seimo nariai pasidarė priešventinę dovanėlę – grąžino praėjusios kadencijos pradžioje panaikintą tvarką. Dabar parlamentarai vėl galės nuomotis automobilius iš parlamentinių lėšų. Valdyboje patvirtino bendru sutarimu, tačiau dabar idėjos kratosi. Seimo valdyba nusprendė, kad parlamentarai iš savo kanceliarinių lėšų vėl gali nuomotis automobilį. Tiesa, tam jie galės skirti 600 eurų per mėnesį. 

REKLAMA

Atsakomybės už šį sprendimą nenori prisiimti nei valdantieji, nei opozicija. Konservatoriai kaltina „valstiečius“, o „valstiečiai“ beda pirštais į konservatorius, nors spendimą priėmė drauge.

„Per metus pravažiuoju apie 50-imt tūkstančių kilometrų. Būna daugiau, būna mažiau, šiais metais kadangi COVID‘as tai apie 32, gal 33“, – teigia Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.

REKLAMA
REKLAMA

Parlamentaras Remigijus Žemaitaitis savo „Lexus” automobilyje praleidžia daug laiko. Iki šiandien tiek jis, tiek kiti Seimo nariai už mokesčių mokėtojų pinigus, iš parlamentinių lėšų negalėjo nuomotis automobilio, tačiau galima buvo apmokėti kitas nuosavos transporto priemonės išlaidas: eksploatavimo, aptarnavimo, remonto.

REKLAMA

„Mano automobilis. Pusė banko, pusė mano. Dengiama Seimo nariams eksploatacija. Kuras, automobilio remontas, padangos, draudimas, privalomas, civilinis, KASKO, viskas“, – sako R. Žemaitaitis.

Seimui tokių išlaidų kompensavimo sistema pasirodė per skurdi. Seimo valdyba apsisprendė parlamentarams leisti automobilio nuomą apmokėti iš kanceliarijai skirtų lėšų.

Seimo valdyboje, kurioje darbuojasi ir valdantieji, ir opozicija sprendimas leisti nuomotis automobilius buvo priimtas vienbalsiai, nedaugžodžiaujant. Prieštaraujančiųjų nebuvo. Tačiau per naktį dalis Seimo narių jau pradeda keisti nuomonę.

REKLAMA
REKLAMA

„Ar dabar geriausias laikas tai daryti? Ne. Akivaizdu, kad ne“, – sako Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Bylai išlindus iš maišo, Seimo nariai pradėjo idėjos kratytis.

„Iniciatyva kilo būtent iš etikos komisijos, jai pirmininkauja „valstiečių žaliųjų sąjungos“ frakcijos seniūnė, Aušrinė Norkienė. Valdybos yra taip pat atsakingos“, – kalba V. Čmilytė-Nielsen.

„Tai tikrai nebuvo nei Jaručio, nei Norkienės idėja. Tą idėją nuo kadencijos pradžios turėjo konservatorių frakcijos nariai“, – sako Seimo narė Aušrinė Norkienė.

Valdybos nariai, konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, ir valstietis Jonas Jarutis priduria, kad automobilių nuomos idėjai frakcijos aktyviai nesipriešino. Valdyba net organizavo specialią Seimo narių apklausą, kurioje teiravosi parlamentarų nuomonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Valdybos sprendimas buvo, pasiteirauti frakcijos narių, viso Seimo parlamentarų, apklausos būdu, kokia būtų nuomonė, tai didžioji dalis apklaustųjų išreiškė pozityvų požiūrį“, – teigia R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

„Buvo gautas visų frakcijų pritarimas, galbūt ne visi vienbalsiai, bet ir opozicijos, ir pozicijos pritarimas gautas“, – sako Seimo narys Jonas Jarutis.

Automobilių nuoma į Seimą sugrįžo po pertraukos. Dar „valstiečių“ vedamas Seimas šią galimybę buvo panaikinęs dar 2016-aisis. Iki tol dešimtys Seimo narių naudodavosi schema: automobilį įsigydavo išperkamosios nuomos būdu, kai po kadencijos pabaigos transporto priemonė išsiperkama už likutinę vertę.

REKLAMA

„Iki 2016-ų metų Seimas nuolat skendėjo skandaluose, kas kaip nuomojasi, ir kaip paskui Seimo kadencijos pabaigoje tie automobiliai stebuklingai, jau pereidavo į Seimo narių, jų artimųjų, giminaičių nuosavybėn. Absoliučiai nepriimtina už biudžeto lėšas turėti automobilį, nes pripažinkim, būna taip, kad ir vyrui tenka vairuoti arba važiuoti asmeniniais tikslais“, – tikina Seimo narė Agnė Širinskienė.

„Kažkas labai nori išsinuomoti automobilį iš kolegų ir viskas“, – sako Seimo narys Algirdas Sysas.

Nauja tvarka leidžia automobilio nuomai skirti pusę parlamentinių lėšų, grubiai apie 600-us eurų per mėnesį. Tiesa, Seimo valdyba ginasi, kad šį kartą įdiegė visus saugiklius. Parlamentarai negalės naudotis išperkamąją nuoma, ir privalės vairuoti ekologiškus EURO 6 standarto automobilius, elektromobilius, ar hibridus. Pavyzdžiui, už 600-us eurų galima išsinuomoti štai tokį apynaują hibridinį „Lexus" automobilį.

REKLAMA

O štai taip apie tokią tvarką atsiliepia gyventojai:

„Ai, Dieve brangus, dar maža jiems. Dar maža, ką padarysi jie valdžioje.“

„Jie ir taip savo turi. Kiekvienas darbo žmogus važinėja su savo mašina, kodėl jie negalėtų važinėti.“

„O mes pėsčiomis vaikštome ir gerai be dantų.“

„Galėtų kukliau elgtis visose gyvenimo srityse ten jie, kadangi labai matomi yra.“

„Pirmą kartą šitą girdėjus, skamba per daug. Nemanau, kad iš viso jiems reikėtų duoti.

Dalis Seimo narių prognozuoja, kad Seime vėl atsiras parlamentarų, kurie bandys gudrauti, po kadencijos nusipirkti automobilį pigiau.

„Parodyčiau, kaip galima tai apeiti. Įsivaizduokit paprastą dalyką. Nuomojosi automobilį, moku už tą nuomą sėkmingai. Tada autoservisas jį įdeda, po kadencijos pabaigos, kad jis parduodamas su defektu. Variklio defektas apie 10-12 tūkstančių. Ir tu nusiperki nors realiai jokio defekto nėra“, – teigia R. Žemaitaitis.

Seimo valdybos sprendimas jau įsigaliojo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų