Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos propaganda sukūrė stiprią mitologiją apie savo kariuomenės didybę, tačiau karas Ukrainoje pademonstravo, kad tai tik įvaizdis, teigė buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas.

Rusijos propaganda sukūrė stiprią mitologiją apie savo kariuomenės didybę, tačiau karas Ukrainoje pademonstravo, kad tai tik įvaizdis, teigė buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas.

REKLAMA

Naujienų portalo tv3.lt laidos metu „Dienos pjūvis“ tokiai nuomonei pritarė ir VU TSPMI dėstytojas, informacinių karų specialistas Nerijus Maliukevičius. 

Pone Žukai, ar tiesa, kad Rusijos karo Ukrainoje metu ir Vakarai pamatė tikrąjį Rusijos kariuomenės įvaizdį?

Taip ir yra. Rusija daug metų gyrėsi kariuomenės modernizacija, teigė, kad investuota labai daug pinigų, atliktos reformos, kad šių reformų pagrindu Rusijos kariuomenė turi analogų pasaulyje neatitinkančių ginklų, kad šiuo metu tai yra antra pasaulyje kariuomenė, labai stipri karinė jėga ir t.t.

Ta „karinė operacija“ parodė, kad visa tai yra blefas, kad kariai prastai aprūpinti, kad tankai yra trijų kartų, kad daugeliu atveju technika yra pasenusi, kad jokių pranašumų prieš Vakarus jie neturi, kad vadovavimo principai yra išlikę tie patys, taktika labai silpna, logistinės grandinės labai šlubuoja ir t.t.

REKLAMA

Kartais net ir keista pagalvoti, bet buvo ruoštasi labai neilgam karui ateityje ir tikėtasi, kad jie labai greitai sugebės pasiekti savo tikslų per labai trumpą laiką, bet tikrovė parodė visai ką kitą. 

Aš visada turėjau tokį įtarimą, nes, kai žiūri istoriją, Rusijos reformos kariuomenėje baigdavosi panašiai. Buvau labai skeptiškas prieš prasidedant kariniams veiksmams, dvejojau, ar iš tikrųjų yra taip, kaip rusai save pateikia. Ir savo vidinei auditorijai, ir pasauliui.

Visi bijojo, buvo išsigandę, galvojo, kas gi čia per karinė jėga, ką jie dabar parodys, ar tikrai jie gali užimti tokią šalį per kelias dienas. Mitas išsisklaidė.

Nerijau, kaip jums atrodo, ar rusai tikslingai kūrė nenugalimos armijos įvaizdį?

O kas jiems beliko? Jie nebebuvo tokia galia, kokia buvo Sovietų Sąjungoje įvairiais pjūviais – tiek ekonominę galia ir panašiai. Jiems liko propagandinis aparatas, kurio dėka jie bandė pūstis kaip rupūžė, kuri bando išgąsdinti priešininką.

REKLAMA
REKLAMA

Tai buvo pagrindinis, strateginis požiūris, kad tu gali išgąsdinti savo oponentus savo karinės galios mitologija, gali išgąsdinti kibernetinių atakų demonstravimu, kišimusi į rinkimus, Vakarų politinius procesus.

Realiai visa tai buvo strateginio gąsdinimo elementas, kuris dabar susidūrė su ukrainiečių gynybine siena, gynybiniu mūru. Ten jis sudužo – sudužo karinis mitas, propagandos mitas, sudužo elektroninės kovos ir kibernetinių atakų mitas. 

Ukrainiečiai lygiai taip pat efektyviai toliau komunikuoja su savo pavaldiniais kariuomenėje, su savo visuomene, su užsienio auditorija. <...> Jie įveikė Rusijos galios įvairiose dimensijose mitologiją. 

Mes kalbame apie karą, tai yra skaudžiausias ir karščiausias momentas, bet, kai pagalvoji apie ateitį po karo, ateina suvokimas, jog Rusija nebebus tokia Rusija, kokia ji buvo prieš 20 metų tos galios perspektyvoje. 

Mitai sugriuvo ir toliau grius, o praktinė galia dar labiau neutralizuojama sankcijų dėka, demilitarizacija vyksta Ukrainos pagalba Rusijos kariuomenės. Putino istorinis palikimas griūna prieš jo akis.

Visą pokalbį išgirskite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų